Home Polecamy Poznajcie z nami Pszczółkę – aplikację dla dzieci do nauki czytania!

Poznajcie z nami Pszczółkę – aplikację dla dzieci do nauki czytania!

7 komentarzy

Nauka czytania – wyzwanie, które stoi przed każdym dzieckiem na jego drodze rozwoju. Jednym przychodzi zupełnie naturalnie i z wielką łatwością, a inni muszą w nią włożyć ogrom pracy i pokonać wiele trudności.  Obszerny artykuł o podstawach i metodach nauki czytania napisałyśmy niedawno na blogu, wzbudził on ogromne zainteresowanie z Waszej strony. Obiecałyśmy Wam również kolejne, w których będziemy podpowiadać konkretne materiały, narzędzia i ćwiczenia. Zaczynamy od nowoczesnych technologii, czyli  aplikacji do nauki czytania Pszczółka, która została tak zaprojektowana, aby wspierać szczególnie dzieci zmagające się z trudnościami!

Dlaczego aplikacja do nauki czytania?

Nauka czytania na komputerze? Przyznam, że do tematu podeszłyśmy ostrożnie. Nie jako byśmy były przeciwne pomocom edukacyjnym, ale tu w grę wchodzi ekran, który nie cieszy się dobrą sławą, tym bardziej w kontakcie z dzieckiem. Same zgodnie z tym, co pisałyśmy wcześniej na blogu, uważamy, że trzeba go dziecku ograniczyć.

aplikacja do nauki czytania pszczolka

Jednak byłoby nieuczciwym z naszej strony twierdzić, że nasze dzieci w ogóle nie korzystają z multimediów, bo korzystają, jednak w kontrolowanym przez nas zakresie. Zdecydowanie jesteśmy zwolenniczkami mądrego wykorzystania nowych technologii – czyli takiego, które będzie przyczyniało się do rozwoju dzieciaków. Jako matki edukatorki szukamy dobrych multimedialnych treści (np. aplikacji edukacyjnych, słuchowisk), które dodatkowo będą alternatywą dla biernego i czysto rozrywkowo-konsumpcyjnego spędzania przez dzieci czasu przed ekranem.

Dlatego zgodziłyśmy się na przetestowanie aplikacji do nauki czytania Pszczółka i przygotowanie jej recenzji tutaj na blogu. Wiem, że to oczywiste, ale chcę to napisać, że aplikacja nie ma za zadania zastąpić zwykłej książki, czy zabawy, ale ma być pomocnym i uzupełniającym narzędziem w całym procesie nauki czytania.

Minęło zatem kilka dni, kiedy sama zapoznałam się z większością ćwiczeń i pozwoliłam na test swojej pięciolatce, która przez ostatni miesiąc z niej korzystała. Chciałam też poznać opinię nauczycielki, która na co dzień pracuje z dziećmi w szkole, dlatego poprosiłam moją przyjaciółkę o pomoc. I muszę Wam powiedzieć, że Pszczółka mnie przekonała do siebie w 100%. Jest to narzędzie ułatwiające pracę z dzieckiem, a mnie szczególnie zachwyciła możliwość wykorzystania go w pracy nauczyciela i w zajęciach wyrównawczych. Ma ona bardzo dużo ćwiczeń do pracy z dziećmi w edukacji wczesnoszkolnej. Jednak zacznijmy od początku.

pszczolka aplikacja do nauki czytania

 

Pszczółka, pszczoła – bezcenna zarówno w ekosystemie jak i w nauce czytania

Pszczółka, ta z Internetu, jest mobilna, możecie ją otworzyć w każdym miejscu, jeśli jesteście podłączeni do sieci, a nawet i bez niej. Zachęca już we wstępie swoją ciekawą, nieagresywną animacją. Symbol pszczoły, owada niezwykle pracowitego, nadaje zabawny ton, który trafia do dzieci, pomimo że przekaz treści edukacyjnych w platformie jest niezwykle profesjonalny i fachowy. Aplikacja powstała we współpracy ze specjalistami z zakresu czytania i zaburzeń w uczeniu się. Doskonałe jest to, że program przygotowany jest tak, by dziecko mogło korzystać z niego przez cały proces nauki czytania. Dla mnie super. Helenka czyta proste zdania sylabowo, więc mamy właściwy czas ku temu, by doskonalić jej umiejętności i wdrożyć się w bardziej zaawansowane zadnia. Pozostała dwójka z moich dzieci musi trochę podrosnąć, by korzystać z programu.

aplikacja do nauki czytania pszczolka

Najbardziej istotny i pierwszy element rozpoczęcia pracy z aplikacją to diagnostyka dziecka – szczegółowe określenie jego możliwości czytelniczych. Ma to ogromne znaczenie, bo determinuje zindywidualizowane podejście do każdego dziecka, które nie trafia na szablonowo ustawione ćwiczenia, ale są one dostosowane do poziomu umiejętności, na którym obecnie dziecko się znajduje. Więc za tę cechę/możliwość należy się twórcom ogromna pochwała.

Do diagnozy wpisujemy wiek dziecka i wybieramy grafikę dla profilu użytkownika. Na tym etapie platforma sama określa ćwiczenia (a wraz z postępem dziecka proponuje bardziej zaawansowane), które w ustawieniach możemy jako rodzice czy nauczyciele cały czas modyfikować. Poniżej zdjęcie części naszej diagnostyki:

 

pszczolka aplikacja do nauki czytania

pszczolka aplikacja do nauki czytania

 

 

Zawartość Platformy – cenne dla rodzica, nauczyciela i pedagogów specjalnych

Proponowanych ćwiczeń interaktywnych jest ogrom (dodatkowo, każde podzielone na różne stopnie trudności), a wyniki dziecka są skrupulatnie zapisywane: data, czas pracy, uzyskane punkty i wrażenia czytelnika. Te ostatnie zapisuje się przez zaznaczenie na końcu danego ćwiczenia odpowiedniej emotki, choć to nie do końca sprawdziło się w przypadku takich dzieci, jak moja córka, która zawsze wybierała najbardziej uśmiechniętą „J”, pomimo że niektóre ćwiczenia były dla niej dosyć trudne, ale 5-latkom się zdarza, prawda? :)

No dobrze, a co rozwija Pszczółka?

 • technikę czytania i rozumienie tego, co się czyta,
 • pokazuje, co jest problemem dla dziecka w zakresie czytania, działając jak indywidualny trener
 • wspiera umiejętności fonologiczne: (czyli wyodrębniania zdań z wypowiedzi, słów ze zdań, sylab, czy głosek ze słów i wszystkich odwrotnych temu procesów, a także dostrzegania wspólnych elementów danego słowa)

Pamiętajmy, że analizy i syntezy głoskowej dziecko musi się nauczyć, angażując procesy myślenia. I Aplikacja Pszczółka pomaga te procesy angażować.

Ćwiczenia podzielone są na sekcje takie jak: technika czytania, fonologia, kalambury, pisanie czy umiejętność czytania. Helenka z łatwością poradziła sobie z:

 • czytaniem najprostszych słów z dwiema sylabami otwartymi czy określaniem ilości sylab w słowie
 • zadaniami z zaznaczeniem właściwej ilustracji, której nazwę słyszy, czy zaznaczeniem właściwej litery, którą należy wpisać do wyrazu z luką (dalej problematyczne są dla niej wyrazy zapisane z dwuznakami)
 • poszukiwaniem usłyszanych liter (myli czasem: b i d)

aplikacja do nauki czytania pszczolka

 

Obecnie pracujemy nad bardziej zaawansowanym stopniem wspomnianych ćwiczeń i doskonalimy podstawowy poziom takich zadań jak:

 • zadania trójkąta, czyli odnalezienie właściwej ilustracji oraz całego napisu, przy jednocześnie usłyszanej nazwie
 • zaznaczenie elementu obrazka jako odpowiedzi na przeczytane pytanie
 • rymowanki, czyli określenie właściwego słowa, które rymuje się z tym usłyszanym
 • gra tertis, czyli zaznaczenie usłyszanej litery

Praktyczna strona Pszczółki – zalety, które widzę jako rodzic

aplikacja do nauki czytania pszczolka

 

Z perspektywy rodzica, dostrzegam mnóstwo zalet aplikacji:

1. WSPARCIE DLA SAMODZIELNEJ PRACY DZIECKA

Jest na tyle intuicyjna w obsłudze, że dziecko z łatwością wybiera samo zadanie, przechodzi do kolejnego, sprawdza ilość punktów i zamienia je w sklepie.

2. SYSTEM MOTYWACJI

Występują tu pochwały słowne i nagrody w formie punktów (nawet za systematyczność). Za ich określoną ilość odblokowuje się dany obrazek, który potem samodzielnie uzupełnia się innymi ilustracjami. Dla Heleny to świetna motywacja.

3. BEZSTRESOWA NAUKA

Nie ma tu negatywnych ocen i lęku przed popełnieniem błędu.

4. ELASTYCZNOŚĆ W USTAWIENIACH

Mam możliwość dobrać czcionkę (np. na szkolną kaligrafię), wielkość i kolor liter, czy nawet włączenie zakładki zakrywającej litery (ułatwia czytanie początkującym i pozwala dobrać ćwiczenia). Pisałyśmy Wam w ostatnim wpisie o nauce czytania, jak wiele jest metod i technik nauczania. Ogromną zaletą tej aplikacji jest to, że możesz dostosować ją do pracy dowolną metodą (będzie spójna z metodyką, którą stosujesz w pozostałych aktywnościach).

5. INDYWIDUALIZACJA PROCESU NAUCZANIA

Dziecko ma optymalną przestrzeń dla nauki w swoim tempie i według swoich potrzeb oraz umiejętności. Jest to niezwykle wartościowe, szczególnie w pracy z dziećmi, które zmagają się z trudnościami edukacyjnymi, np. dysleksją.

6. PŁYNNOŚĆ I CIĄGŁOŚĆ PROCESU NAUCZANIA

Aplikacja dostosowuje ćwiczenia w sposób ciągły w zależności od postępu dziecka, nie muszę zastanawiać się co dalej, bądź pamiętać, kiedy załadować następny, trudniejszy poziom ćwiczeń.

7. MONITOROWANIE POSTĘPÓW

Mam szybki, rzetelny dostęp do wyników dziecka, wiele informacji dostaję mailem (np. kiedy Helenka robi postępy w danym zadaniu i platforma proponuje nam bardziej zaawansowany poziom).

8. MOŻLIWOŚĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELA Z RODZICEM

Genialne jest to, że do profilu użytkownika mogą mieć dostęp opiekunowie (np. nauczyciele, pedagodzy specjalni, itd). Oni również mogą modyfikować ćwiczenia czy widzieć wyniki dziecka. To doskonała możliwość, szczególnie dla dzieci z problemami w nauce czytania.

Zatem nie taki komputer straszny, jak go malują, jeśli jest wartościowo wykorzystany i czasowo dobrze kontrolowany.

 

Pszczółka – doskonała pomoc dla nauczyciela

Większość nauczycieli zgodzi się ze mną, że ich czas pracy to nie tylko godziny spędzone w klasie z uczniami. To bardzo duża ilość przygotowań, kreatywnego główkowania, jak przygotować kolejne lekcje, zaktywizować klasę czy ulepszyć drogę komunikacji z wychowankami. To również sprostanie wyzwaniu, aby wspierać tych szczególnie uzdolnionych uczniów oraz pomóc tym, którzy mają problemy i wymagają większej ilości ćwiczeń. Aplikacja Pszczółka stanowi spore ułatwienie w pracy nauczyciela. Ćwiczenia mogą być wyświetlane na zajęciach np. na tablicy interaktywnej, rzutniku, komputerze oraz wersji mobilnej na tablecie i telefonie z Androidem. Jeśli nauczyciel posiada konto w Pszczółce (profil nauczyciela), może sam ustawiać stopień trudności zadań dla danego dziecka oraz ma możliwość sprawdzenia jego wyników. Każdy uczeń jest wpisany w jego profil nauczyciela, podobnie jak w dzienniku lekcyjnym.

aplikacja do nauki czytania pszczolka

Gdybym dalej pracowała w szkole, myślę, że wykorzystywałabym aplikację Pszczółka nie tylko na standardowym języku polskim, ale i na zajęciach w świetlicy, zajęciach wyrównawczych, a nawet jako efektywnie wykorzystany czas pod koniec zajęć informatycznych, kiedy niektóre dzieci oddają szybciej skończone prace i nudzą się przed monitorem komputera. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty materiałów i czas na poszukiwanie ćwiczeń.

Dokładnie przejrzałam ćwiczenia, które można wykorzystać w pracy z klasą. Załóżmy, że prowadzimy zajęcia wyrównawcze dla dzieci z problemami w czytaniu i rozumieniu tekstu. Możemy w takiej sytuacji zalogować się do aplikacji i wybrać ćwiczenia doskonalące technikę czytania i, co bardzo ważne, mamy możliwość zmodyfikowania praktycznie każdej opcji, by rozpocząć dokładnie takie zadania, które rzeczywiście przydadzą się dzieciakom.

Co mogę zmienić/ustawić, by faktycznie ćwiczyć z dziećmi te elementy, z którymi mają problem?

 • treść zadania
 • wybrać konkretne przykłady związane z sylabami, prostymi lub trudniejszymi wyrazami
 • mogę zaznaczyć konkretne przykłady głosek, grup ( np. grupę ą, ę, om, em czy grupę ś-si, ć-ci, ń-ni, ź-zi), na bazie których mam zamiar pracować
 • mogę wybrać czcionkę, kolor, wielkość pisma oraz sposób pokazywania treści (w linijkach, kolumnach, pośrodku bądź losowo)
 • i oczywiście mogę włączyć lub wyłączyć opcję czytania na głos

aplikacja do nauki czytania pszczolka

aplikacja do nauki czytania pszczolka

Jeśli twoja szkoła nie jest jeszcze zarejestrowana do aplikacji, koniecznie przedstaw taką możliwość dyrektorowi swojej placówki. Na terenie szkoły z aplikacji może korzystać nieograniczona ilość osób, specjalistów, dlatego warto zaprosić wszystkich, a poradnie specjalistyczne mają dostęp do aplikacji za darmo!!!

Ok, to jeszcze kilka słów od mojej przyjaciółki – nauczycielki, która przetestowała aplikację w jednej z wiejskich szkół Dolnego Śląska.


Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Szczytnicy mieli możliwość przez dwa tygodnie testowania aplikacji Pszczółka. Poznali wszystkie możliwości aplikacji dotyczące nauki czytania i z ogromnym zaangażowaniem, skupieniem uwagi oraz zainteresowaniem wykonywali zadania.

Z czystym sumieniem możemy polecić aplikację Pszczółka, która nie tylko wzbogaciła nasze zajęcia komputerowe, ale przede wszystkim dzieci poprzez zabawę uczyły się czytać, rozpoznawać litery, logicznie myśleć czy pokonywać trudności w nauce. Każde dziecko jest inne, każde ma inne zdolności czy trudności. Natomiast Pszczółka w sposob bardzo przyjemny i kompetentny wspomaga rozwój ucznia na jego pierwszych etapach nauczania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, jak również klas starszych.


Aplikacja Pszczółka – darmowa aplikacja dla prezent dla naszych czytelników

W aplikacji Pszczółka możecie bezpłatnie się zarejestrować i przetestować przez 7 dni TUTAJ. Dla czytelników naszego bloga – rodziców, nauczycieli, pedagogów specjalnych mamy wyjątkowy prezent w postaci darmowego miesiąca próbnego. Wystarczy napisać mejla na adres: pomoc@pszczolka.online, z prośbą o rejestrację w serwisie podając hasło rabatowe: Dzieciaki w domu. 

UWAGA, UWAGA pamiętajcie, że aplikacja dostępna jest za darmo dla poradni pedagogiczno-psychologicznych oraz logopedów, także korzystajcie!!!!

 

Będę Ci niezmiernie wdzięczna, jeżeli wesprzesz nas poprzez udostępnienie wpisu, komentarz, łapkę w górę, serduszko – reakcję, która motywuje nas i zachęca do dalszego działania, a bez której pisanie bloga jest niezwykle trudne.

Życzę owocnej nauki

Magda

4.6 22 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
milolandia.pl
milolandia.pl
4 lat temu

Bardzo super pomysł ;)

milolandia.pl
milolandia.pl
4 lat temu

Super pomysł :)

zrekonstruowani.pl
4 lat temu

Bardzo fajny program. dzięki za inspirację

Haribi
Haribi
4 lat temu

Super, nie słyszałam wcześniej o czymś takim. Taki sposób nauki przez zabawę jest najlepszy :)

Marzena
Marzena
4 lat temu

Super

Karolina
4 lat temu

Teraz nasze dzieci dużo czasu spędzają w sferze internetowej.. być może aplikacja do czytania poprawi jakość oglądanych materiałów? Nauka czytania przez aplikację może stać się strzałem w dziesiątkę. Jeszcze się nie przekonałam i zakupiłam kilka zabawek z strony oliveo.pl dla dziecka aby zorganizować jakoś ten wolny czas. Na pewno przyjrzę się tej aplikacji :)

Renata
Renata
3 lat temu

Wspaniały program

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

7
0
Would love your thoughts, please comment.x