Home Do wydruku Ptaki zimujące w Polsce – koraliki do prasowania
ptaki szablony koraliki do prasowania

Ptaki zimujące w Polsce – koraliki do prasowania

3 komentarze

Ptaki – zwierzęta, które ostatnio nie schodzą z naszych salonów. Helenka w jednej z książek o Polsce natrafiła na bociana i bielika, a przy tej okazji zaczęła zadawać pytania o ptaki zimujące w Polsce. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby wykorzystać jej zainteresowanie i zrobić projekt ptaków z koralików do prasowania. W rezultacie stworzyłyśmy z Angeliką szablony 8 ptaków, które dzieci mogą same wykonać. Są one wiernym odwzorowaniem prawdziwych cech charakterystycznych dla tych ptaków i co tu dużo mówić, jesteśy z nich mega dumne :)

Zaczęło się niewinnie, bo od książki pt. „Moja Polska”, kiedy to bardzo dokładnie omawiałyśmy z Helenką życie bielika i bociana białego. Czytałyśmy o ich wyglądzie i zwyczajach. Helena wiedząc, że bocian podczas zimy jest w ciepłych krajach, koniecznie chciała poznać ptaki, które u nas zimują. Jej autentyczna ciekawość zainspirowała mnie, by ten temat potraktować również jako nasz większy projekt.

 

moja polska ksiazka dla dzieci

„Moja Polska” Katarzyna Sołtyk, wydawnictwo Wilga

 

Ptaki zimujące w Polsce – szablony z koralików do prasowania

ptaki szablony do koralikow do prasowania

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

Dlaczego koraliki? Myślę, że większość z Was już wie, że obie z Angeliką jesteśmy fankami tej zabawki i jej wpływu na dzieci. Skupienie uwagi, koncentracja, ćwiczenia małej motoryki to jedne z ważniejszych wytycznych przy zadaniach na ten moment dla mojej 5-latki. Koraliki są idealną zabawką, dzięki której mogę je realizować.

Razem z Angeliką podjęłyśmy się zadania, by wykonać rzetelne, koralikowe szablony, które uwzględnią wielkość, rozmiar, kolor i cechy charakterystyczne ptaków zimujących w Polsce.  Zaprojektowałyśmy 8 wzorów: srokę, sikorę bogatkę, wróbla, gołębia, jemiołuszkę, gila, rudzika i dzięcioła. Projekt miał być dostępny dla Was nieco wcześniej, ale przesunął się w czasie i publikujemy go teraz – musiał być dopracowany w każdym szczególe. I taki jest! Jestem pełna podziwu dla Angeliki, która wielokrotnie sprawdzała wszystkie dane i miała bardzo duży wpływ na efekt końcowy. Szablony są dostępne w sklepie TUTAJ. Do szablonów dołączyłyśmy tabelę, która podaje ilość i kolor koralików, jakie są wskazane przy wykonaniu takiej pracy.

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

Helenka pracowała z koralikami z pęsetą, był to któryś raz, kiedy jej użyła i faktycznie teraz opanowała sztukę łapania koralików. Cieszę się, bo jakiś czas temu, kiedy bawiłyśmy się również z pęsetą, przenosząc małe elementy do pudełka, nie do końca jej to wychodziło. Może to kwestia wieku, wypracowanej zręczności, albo pęsety, która teraz do koralików była po prostu cieńsza.

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

Na końcu wpisu znajdziecie darmowy szablon sroki, którą widzicie na poniższych zdjęciach, myślę, że się Wam spodoba :)

Sroka wchodząca w skład całego zestawu szablonów jest nieco inna, ponieważ jej wielkość musiała być dopasowana do wielkości pozostałych ptaków. Bardzo się starałyśmy, aby ptaki oddawały rzeczywistą skalę. W ten sposób dzieci bawiąc się nimi, mogą łatwo stwierdzić, który z ptaków jest największy, a który najmniejszy.

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

 

Ptaki – karty do kodowania

Wspomniałam Wam, że potraktowaliśmy temat jako cały duży projekt, dlatego starałam się stworzyć do niego wiele ciekawych materiałów. Cześć z nich pokażę Wam w kolejnym wpisie na blogu. Jednak tutaj chcę pokazać Wam karty do kodowania. Jest to pomysł dla dzieci starszych, idealnie nadający się do edukacji wczesnoszkolnej. Zadanie polega na pomalowaniu odpowiednich pól według podanego kodu.

Karty pracy do kodowania znajdziecie >>> TUTAJ

ptaki szablony do kodowania

 

Ulubiona książka o ptakach

NIe mogę nie powiedzieć Wam również o książce o ptakach, którą posiłkowałyśmy się przy tworzeniu szablonów. Ma ją w domu Angelika i jest zdecydowanie jedną z najlepszych książek o ptakach dla dzieci, jaką możemy Wam polecić.

Książka jest w twardej okładce, ma piękne zdjęcia, graficznie prezentuje się wspaniele. Jej ogromną zaletą jest przejrzystość i szerokie potraktowanie tematu. Dzieci poznają z niej ptaki grupami, zamieszkujące różne ekosystemy. Dodatkowo dowiedzą się o budowie ptaków, zasadach ich dokarmiania oraz wiele innych ciekawych informacji. Jest to taki „podręcznik” z pięknie i ciekawie sprzedaną wiedzą ogólną o ptakach. Napraddę polecam, a szczególnie do biblioteczki dzieci z edukacji domowej.

o ptakach - książka dla dzieci

o ptakach - książka dla dzieci

„O ptakach” Andrzej Kruszewicz opowiada, wydawnictwo Multico

 

Zima po pas – dokarmianie ptaków

Angelika dokładnie opisała na blogu kiedy, jak i czym dokarmiać ptaki. Ja tylko przypomnę, że bardzo ważne, a nie przez wszystkich przestrzegane jest dokarmianie ptaków w określonych momentach w czasie zimy. Nie robimy tego wtedy, kiedy najdzie nas na to ochota, by nie zaburzyć naturalnego CYKLU życia tych zwierząt.

Nas niedługo czeka przeprowadzka w nowe miejsce, zatem na dniach mój mąż z synkiem będą budować karmnik i umieszczać go w ogrodzie. Na pewno zdam Wam relację na Instagramie i Fejsbuku. Więc zabieramy się za czytanie pozycji książkowych w tym temacie, przygotowywanie ziaren (i innych ptasich smakołyków) i oczywiście też za baczne przyglądanie się, który z ptaków odwiedzi naszą jadłodajnię. Mam nadzieję, że uda mi się porobić jakieś zdjęcia. A jakie ptaki odwiedzają Wasze karmniki?

ptaki szablony koraliki do prasowania

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

ptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowaniaptaki zimujące w Polsce szablony do koralikow do prasowania

 

Sroka – darmowe szablony do pobrania

Kochani, poniżej udostępniam Wam dwa darmowe szablony sroki. Jeden z nich jest wzorem do układania z koralików do prasowania, a drugi kartą pracy do kodowania dla dzieci.

sroka szablon koraliki do prasowania

SROKA – KODOWANIE – POBIERZ KARTĘ PRACY

 

SROKA – KORALIKI DO PRASOWANIA – POBIERZ SZABLON

 

Cały zestaw wzorów (8 ptaków) do koralików do prasowania (4zł) oraz kodowania (4zł) możecie kupić w naszym sklepie >>> TUTAJ.

ptaki - szablony do koralików do prasowania           ptaki - karty pracy do kodowania shopick.pl


Jeżeli chcesz udpostępnić ten pomysł na Pinterest, Google+ lub Stylowi.pl, polecam poniższe zdjęcie :)

ptaki koraliki do prasowania wzory

 

Będziemy Ci niezmiernie wdzięczne, jeżeli wesprzesz nas poprzez udostępnienie wpisu, komentarz, łapkę w górę, serduszko – reakcję, która motywuje nas i zachęca do dalszego działania, a bez której pisanie bloga jest niezwykle trudne.

 

Wspaniałego dnia!!!

Magda

5 4 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
4 lat temu

Dzien dobry,
Ktory zestaw koralikow najodpowiedniejszy bedzie do kart pracy z ptakami?
Dzieki

Angelika
Admin
4 lat temu
Reply to  Kamila

Pod tym linkiem jest dokładna podpowiedź, które koraliki najlepiej kupić – ostatnie zdjęcie oraz w opisie zestawu szablonów :)
https://shopick.pl/kategoria/koraliki-do-prasowania-wzory/ptaki-zimujace-w-polsce-wzory-do-koralikow-do-prasowania

Kamila
Kamila
4 lat temu
Reply to  Angelika

dziwekuje, juz znalazlam, ale zamówilam inne szablony :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

3
0
Would love your thoughts, please comment.x