Home Polecamy Patriotyzm we współczesnym wydaniu – książki dla dzieci (polskie symbole i święta narodowe)
polska książki patriotyczne dla dzieci

Patriotyzm we współczesnym wydaniu – książki dla dzieci (polskie symbole i święta narodowe)

4 komentarze

W tym roku mój Daniel rozpoczął 4 klasę, która jest dosyć dużym przeskokiem z edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego intensywnie poszukuję każdego możliwego przekazu, który pomógłby chłopcom przyswoić wiadomości wymagane w podstawie programowej. Wyjątkowo obficie korzystamy z dostępnej literatury dziecięcej. Dzisiaj przygotowałam zestawienie książek o Polsce – podejmujących w sposób dostosowany do dzieci temat patriotyzmu oraz takich, z których dzieci mogą dowiedzieć się o naszych symbolach i świętach narodowych, a w szczególności o Święcie Niepodległości oraz Święcie Konstytucji 3 Maja. Zapraszam!

Każdą z książek z wyjątkiem trzech pozycji mieliśmy w domu. Nie wszystkie książki kupuję, niektóre wypożyczam w bibliotece – z której regularnie z chłopcami korzystamy i Was również do tego zachęcam. Dodatkowo wymieniamy się nieustannie książkami z mamami z edukacji domowej, które w większości są pasjonatkami dobrej literatury dziecięcej i przeważnie mają u siebie wyjątkowo bogate zbiory :)

Zacznę od książek, które podejmują temat patriotyzmu, jak również przedstawiają zbiór informacji dotyczących naszego kraju.

 

1. KTO TY JESTEŚ?

Tekst: Joanna Olech; Ilustracje: Edgar Bąk

Wydawnictwo: Wytwórnia
Oprawa: twarda
Format: 23x28cm
Rok wydania: 2013r.
Liczba stron: 54
Cena okładkowa: 35 zł

Książka o dużym formacie składa się ze świetnie wykonanych plakatów graficznych, do których dołączony jest jednozdaniowy komentarz napisany bardzo dużą czcionką. Nawiązuje tytułem do znanego wszystkim „Katechizmu polskiego dziecka” Bełzy, jednak patriotyzm definiuje na nowo, znacznie odbiegając od jego tradycyjnego znaczenia. Już na pierwszej karcie czytamy pewnie dla wielu kontrowersyjne słowa: „Patriotyzm nie ma koloru.” Tak, w tej książce dzieci nie znajdą informacji o symbolach narodowych, ani bohaterach, którzy oddali życie dla ojczyzny. Zamiast tego autorka mówi o potocznym znaczeniu słowa patriotyzm, stara się wpoić w czytelnika postawę dobrego, zaangażowanego, dbającego o swoje otoczenie człowieka. Patriota to taka osoba, która wykonuje drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj jak np.: nakarmienie ptaków zimą, kasowanie biletu w autobusie czy powiedzenie słowa przepraszam w stosunku do drugiej osoby.

Czy zgadzamy się z taką postawą, czy nie, to na pewno książka może być punktem wyjścia do ciekawej rozmowy na temat patriotyzmu. Przedstawiona w niej wizja będzie bardzo odpowiadać współczesnemu, młodemu obywatelowi, dla którego postawy naszych przodków, którzy oddawali swoje życie w walce o wolność ojczyzny, stają się coraz odleglejsze. Sama nie zastąpiłabym ani nie zaniechałabym przedstawienia dzieciom tego tradycyjnego pojmowania patriotyzmu nawet z samego szacunku dla naszych przodków.  Książkę traktuję jako rozszerzenie tematu :)

Cały projekt znajdzieci również w wersji online TUTAJ.

kto ty jesteś joanna olech

ksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodowe

2. ALFABET POLSKI

Tekst:Anna Skowrońska; Ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak

Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Format: 17,5 x 23 cm
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 92
Cena okładkowa: 28 zł (tutaj od 16,50)
Wiek: 7+

Alfabet Polski to pięknie ilustrowana pozycja, która nasze narodowe dziedzictwo przedstawia we współczesnej, atrakcyjnej i ciekawej formie. Na kolejnych kartach oznaczonych literami alfabetu dzieci znajdą informacje o osobach, wydarzeniach, zwyczajach, zjawiskach, miejscach, symbolach charakterystycznych dla naszego kraju – łącznie 54 hasła. Jest wiele ciekawostek, czasami humoru – opisy nie są nudne, do książki chce się zaglądać. Im dłużej ją miałam w rękach, tym bardziej mnie zachwycała. Opisy są krótkie, jednak jako całość przedstawia naprawdę bogaty zakres informacji i ciekawostek o Polsce, zarówno histirycznych jak i współczesnych – co jest dużym walorem tej pozycji. Bo treści patriotyczne jakoś zawsze kojarzą nam się z osiągnięciami naszych przodków, tutaj znajdziemy również przykłady bliższe naszym czasom.

ksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodowe

ksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodowe

Do książek patriotycznych dodam jeszcze trzy pozycje, których nie miałam przyjemności trzymać w rękach, jednak robiąc zestawienie chcę o nich wspomnieć, bo wiem, że istnieją na rynku.

 1. Poradnik Małego Patrioty (od 17,50 tutaj) – książeczka całościowo traktująca o patriotyzmie, podzielona na różne działy, w których można dowiedzieć się np. o świętach i symbolach narodowych, polskich wynalazcach. Obszerną recenzję znajdziecie TUTAJ.
 2. „Polska od A do Ż” to zbiór plansz wydanych przez Fundację Kocham Polskę, z których ostatnie 3 to zestaw obrazków do gry w memory. Plansze mają inspirować do poszukiwania wiedzy o Polsce i dobrej zabawy. Mówiąc o Fundacji Kocham Polskę, podlinkuję Wam jeszcze stronę, gdzie znajdziecie darmowe e-publikacje o patriotyzmie. Mogą one być dobrym punktem wyjścia do rozmowy ze starszymi dziećmi.
 3. Mała 12 stronicowa książeczka o tematyce patriotycznej wydawnictwa Skrzat, do kupienia za niecałe 3,50zł (tutaj)

poradnik małego patrioty             polska od a do z           klub-malego-patrioty-polskie-symbole

 

Polskie święta narodowe (Narodowe Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 maja)

 

6. NASZA PACZKA I NIEPODLEGŁOŚĆ. O SZEŚCIU POLSKICH ŚWIĘTACH

Tekst:  Zofia Stanecka; Ilustracje: Daniel de Latour


Opracowanie graficzne: Marzenna Dobrowolska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 80
Oprawa: kartonowa foliowana
Cena: 19,99zł (tutaj od 12,50zł)

Jeżeli chcesz wytłumaczyć dziecku sens i historię związaną z polskimi świętami narodowymi, to jest to pozycja idealna. Trudne pojęcia tłumaczy nawiązując do świata dziecka. Na pierwszej stronie poznajemy jej bohaterów – zgraną paczkę 3 chłopców, dwóch dziewczynek i dziadka, który z racji wieku do paczki nie należy, trzyma się jednak blisko i zawsze służy mądrością. Pewnego dnia, gdy dzieci przychodzą do swojej bazy, okazuje się, że została ona zajęta przez inną bandę i trzeba było walczyć o jej odzyskanie. Kolejne przygody doskonale ilustrują istotę poszczególnych świąt. Towarzyszą im tworzone prostą kreską, zabawne ilustracje Daniela De Latour. Po każdej przygodzie następuje wstawka informacyjna ze zdjęciami, mapami, ilustracjami, chmurkami – konkretną, podstawową wiedzą historyczną, której przekaźnikiem jest dziadek.

Jest to pozycja, którą zdecydowanie polecam dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej, w niezwykle przyjemny i atrakcyjny sposób przekazuje im wiedzę.

Święta omówione w książce:

 • 11 listopada Narodowe Święto Ńiepodległośći
 • 1 maja Święto Pracy
 • 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
 • 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja
 • 4 czerwca Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
 • 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego


ksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodowe

ksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodowe

7. WALKA O WOLNOŚĆ. 10 OPOWIADAŃ Z CZASÓW ROZBIORÓW

Tekst: Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła; Ilustracje: Mikołaj Kamler

Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 208
Format: 17,4 x 22,6cm
Oprawa: twarda
Cena: 34,90zł (tutaj od 18,90zł)

Książka wchodzi w skład całej serii „A to historia” wydawnictwa Literatura. Wybrałam tę pozycję w tym zestawieniu, ponieważ zaraz będziemy obchodzić 11 listopada. Książka wprowadza dzieci w świat Polski pod zaborami i przybliża im tematykę walki o niepodległość. Jak wskazuje tytuł, jest to 10 opowiadań z czasów rozbiorów. Kolejne rozdziały dotyczą następujących wydarzeń:

 • Napoleon i sprawa polska
 • Pierwszy koncert Fryderyka Chopina
 • Dziady Adama Mickiewicza
 • Powstanie listopadowe
 • Wynalazek Ignacego Łukasiewicza
 • Powstanie styczniowe
 • W pracowni Jana Matejki
 • Młodość Marii Skłodowskiej-Curie
 • Rewolucja 1905 r.
 • Legiony Piłsudskiego

Każde opowiadanie przedstawia wydarzenia, których bohaterami są dzieci, co oczywiście sprawia, że opowiadana historia jest dla młodego czytelnika jeszcze bardziej wciągająca. Na dole każdej strony znajduje się oś czasu, na której zaznaczone są ważne daty i wydarzenia. Na końcu każdego opowiadania zamieszczono notkę historyczną. Mamy obecnie w domu wszystkie części tej serii, uważam, że warto podrzucać dzieciom takie lektury, które poza tym, że stanowią ciekawą i wciągającą lekturę, przekazują im konkretną wiedzę historyczną.

ksiąki patriotyczne dla dzieci o polsce

ksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodoweksiazki patriotyczne dla dzieci - polska, symbole narodowe, świeta narodowe

8. LUNETA CZASU I KONSTYTUCJA 3 MAJA

Katarzyna Ostrowska-Biernacka

 

Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2014r.
Liczba stron:32
Format: 15 x 15 cm
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 14zł (tutaj od 8,10zł)

Mała książeczka, która w dostosowany do dzieci i oryginalny sposób przybliża wydarzenia związane z ustanowieniem Konstytucji 3 maja. Piątka przyjaciół znajduje tajemniczy przedmiot, dzięki któremu przenoszą się do obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja„, gdzie przeżywają wielką przygodę.

 

luneta czasu i konstytucja 3 maja

luneta czasu konstytucja 3 majaluneta czasu konstytucja 3 majaluneta czasu konstytucja 3 majaluneta czasu konstytucja 3 majaluneta czasu konstytucja 3 maja

9. KONSTYTUCJA 3 MAJA DO KOLOROWANIA

Krzysztof Wiśniewski, Joanna Babula

 

Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2015r.
Liczba stron: 64
Format: 210 x 270 mm
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 12,99 zł (tutaj od 8,70 zł)

Jest to jedna z wielu pozycji w całej serii edukacyjnych kolorowanek o dużym formacie A3, które bardzo lubię. Z jednej strony nie ma ona bardzo dużo treści, składa się głównie z licznych ilustracji z krótkimi podpisami. Z drugiej strony, jak możecie zorientować się po spisie treści, bardzo obszernie traktuje dany temat. Dzieci naprawdę mogą go zrozumieć i zbadać od różnych stron. Jest to odmienna od typowej encyklopedii czy podręcznika forma przekazywania dzieciom wiedzy, z której warto skorzystać. Taka obrazkowa podróż przez historię, w której dziecko może poprzez kolorowanie uczestniczyć, jest moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem i w przypadku tych zeszytów świetnie wykonanym, za co je cenię.

konstytucja 3 maja kolorowanka

konstytucja 3 maja kolorowankakonstytucja 3 maja kolorowankakonstytucja 3 maja kolorowankakonstytucja 3 maja kolorowanka

Polskie Symbole Narodowe

 

10. ORZEŁ BIAŁY. ZNAK PAŃSTWA I NARODU

Alfred Znamierowski

Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2014
Liczba stron:64
Format: 210 x 270 mm
Oprawa: twarda
Cena okładkowa:29,90zł (tutaj od 17,80zł)

Jedna z dwóch pozycji wydawnictwa Bajka poświęconych polskim symbolom narodowym. Orzeł Biały jest kompedium wiedzy o naszym narodowym godle. Znajdziecie tu wiele bardzo szczegółowych i rzetelnie przedstawionych informacji, którym towarzyszą proste, przejrzyste ilustracje. Razem tworzy to niezwykle wciągającą lekturę. W książce omówiona jest również tematyka barw i flagi narodowej.

symbole narodowe książka godło orzeł biały

 

11. MAZUREK DĄBROWSKIEGO. NASZ HYMN NARODOWY

Małgorzata Strzałkowska

Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2014r.
Liczba stron:64
Format: 21 x 27 cm
Oprawa: twarda
Cena okładkowa:29,90zł (tutaj od 17,30zł)

Jest to przepięknie wydana pozycja przedstawiająca historię naszego hymnu narodowego, do której dołączona jest płyta. O książce pisałam Wam już w zestawieniu dotyczącym hymnu narodowego oraz pieśni patriotycznych. Zapraszam Was TUTAJ.

symbole narodowe książki dla dzieci hymn narodowy


Jeżeli chcesz udpostępnić ten pomysł na Pinterest, Google+ lub Stylowi.pl, polecam poniższe zdjęcia :)

Polska - patriotyzm, swieta i symbole narodowe - ksiazki dla dzieci

 

Jeżeli szukacie patriotycznych treści dla dzieci, to koniecznie zajrzyjcie również do mojego zestawienia związanego z hymnem narodowym, pieśniami patriotycznymi oraz Legionami Polski.

 


Artykuł zawiera linki afiliacyjne (przekierowania do sklepu internetowego). Jeżeli skorzystasz z moich poleceń, otrzymam  od sprzedawcy drobną prowizję od transakcji, nie wpływa to jednak na cenę kupowanego przez Ciebie produktu. 

Dziękuję za Twoje wsparcie!!!


 

Jeżeli ten post był dla Ciebie inspiracją, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz poniżej. Dziękuję!

Miłego dnia!

Angelika

3.7 3 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
6 lat temu

Super zestawienie – dziękuję.
Mam pytanie o serię A to historia/ zdarzyło się w Polsce – od jakiego wieku polecasz?

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  Ula

My dopiero zaczęliśmy czytać, więc nie mam pełnego obrazu. Opowiadania są bardzo przyjemne i powiedziałabym, że można byłoby je czytać nawet 5-6 latkom, jednak jest jeden aspekt związany oczywiście z historią, który jednak sprawia, że ta granica wiekowa powinna iść w górę. Są to informacje związane z okrucieństwem wojny i wszelkich walk. Np. w pierwszym opowiadaniu „Walki o wolność” była wzmianka o tym, co dorośli mówili po ciuchu między sobą o zachowaniu żołnierzy – najeźdźców – pojawiło się tam słowo gwałt, które mój Samuel od razu wyłapał i zapytał mnie, co to znaczy. W drugim opowiadaniu była scena, w której… Czytaj więcej »

AgaMamaDusi
AgaMamaDusi
6 lat temu

Może wstyd się przyznać ale my mamy w domu tylko jedną książkę o tej tematyce… Od wyd. Olesiejuk „Klub podróżników w czasie” ;-) Nawet nie wiedziałam że dostępnych jest aż tyle pozycji ;-).
Ps. Moja Dusia też teraz 4 klasa :-)

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  AgaMamaDusi

My dużo wypożyczamy z biblioteki :) no i edukacja domowa motywuje mnie do poszukiwania takich pozycji :)
Trochę mnie ta czwarta klasa przerażała, ale chyba nie jest tak źle :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

4
0
Would love your thoughts, please comment.x