Home Polecamy Mazurek Dąbrowskiego, Legiony Polskie i pieśni patriotyczne – zbiór materiałów edukacyjnych dla dzieci
lekcje-patriotyzmu-materialy-edukacyjne-dla-dzieci

Mazurek Dąbrowskiego, Legiony Polskie i pieśni patriotyczne – zbiór materiałów edukacyjnych dla dzieci

5 komentarzy

W tym tygodniu będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Jest to zawsze dobry moment, aby rozmawiać z dziećmi o historii naszej ojczyzny, zaszczepiać w nich patriotyczną postawę – dla mnie to jest nadal bardzo ważne. W tym roku szukałam ciekawych materiałów i środków przekazu, które mogłabym w tym celu wykorzystać. W poniższym wpisie dzielę się z Wami swoimi znaleziskami. Będą one dotyczyć naszego narodowego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego oraz Legionów Polski i pieśni patriotycznych. 

W pierwszy, listopadowy weekend odwiedziliśmy całą naszą rodziną moją babcię, a prababcię chłopców, która ma teraz 93 lata. Babcia siedziała z nami przy obficie nakrytym stole (w Polsce nie może być inaczej) i w swoim starczym zadumaniu zaczęła śpiewać nam pieśni z czasów jej młodości – utwory, które kiedyś śpiewała swoim dzieciom – mojej mamie, ciociom i wujkom. Kiedy wsłuchiwałam się w ich słowa, dotarło do mnie, że każda z nich była pieśnią ludu walczącego o swoją ojczyznę. Tym razem to ja wpadłam w zadumę, myśląc o tym, jak odległe jest to mojemu pokoleniu. Te pieśni do dzisiaj żyją w sercu mojej babci, jednak ja – urodzona w latach osiemdziesiątych – należę już do zupełnie innego świata. W tamtym momencie ogarnął mnie wielki szacunek, podziw i wdzięczność dla naszych przodków. Tym bardziej nabrałam motywacji, aby przekazać je moim chłopakom, aby nigdy nie byli obojętni wobec bohaterów przeszłości.

Będąc mamą edukującą dzieci w domu, regularnie przeszukuję internet w celu znalezienia inspiracji oraz materiałów, które będą dla mnie dobrymi narzędziami, aby uczyć moich chłopców, aby wzbudzić w nich ciekawość i zainteresowanie danym tematem. Staram się, aby te materiały były jak najróżnorodniejsze. W związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości bardzo chciałam znaleźć im jakiś ciekawy zbiór pieśni patriotycznych dla dzieci – po wizycie u babci nabrałam dodatkowej motywacji i energii do działania. Poniżej przedstawiam Wam perełki, na które w moich poszukiwaniach się natknęłam, a które uznałam za warte wykorzystania i polecenia. Dzisiejszy wpis będzie dotyczył naszego narodowego hymnu, Legionów Polskich i pieśni patriotycznych. Stopniowo będę pokrywać kolejne tematy. Tworząc tego bloga, zawsze chciałam ułatwić rodzicom i nauczycielom pracę z dzieciakami – mam nadzieję, że tego typu wpisy taką właśnie rolę odegrają :)

1. Książka „Mazurek Dąbrowskiego Nasz Hymn Narodowy” Małgorzaty Strzałkowskiej

O książce dowiedziałam się od zaprzyjaźnionej mamy również edukatorki domowej. Wydana przez wydawnictwo Bajka stanowi kompedium wiedzy na temat naszego narodowego hymnu, które wyróżnaiają przepiękne ilustracje. Z wielką ciekawością zanurzyliśmy się z chłopcami w jej lekturę. Oj jakże Samuel był dumny, kiedy wyczytaliśmy, że pierwszy raz Mazurek Dąbrowskiego został zagrany publicznie 20 lipca czyli w dzień jego urodzin – chyba już na zawsze zapamięta tę datę :) Bezpłatnym dodatkiem do książki jest płyta z czterema wersjami hymnu. Książkę możecie kupić np. TUTAJ.

Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2014
Liczba stron:64
Format: 210 x 270 mm
Oprawa: twarda
Cena okładkowa:29,90zł (TUTAJ od 17,80zł)

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-1

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

mazurek-dabrowskiego-hymn-narodowy-3

2. Płyta „Ojczyzno ma… Śpiewaj z Natalią” i książka dla dzieci „Księga małego patrioty”

Natknęłam się na tę pozycję, kiedy szukałam zbioru pieśni patriotycznych, które mogłabym puścić moim chłopcom. Płyta zawiera utwory śpiewane przez dziewczynkę Natalię Topczewską. Przykładowe pozycje można odsłuchać na jutubie, co zachęciło mnie do zakupienia całej płyty. Okazało się, że jest ona sprzedawana w komplecie z „Księgą małego patrioty”. Jest to zbiór tekstów patriotycznych pieśni i utworów, jak również kolorowanek i naklejek dla dzieci. Chociaż graficznie książka znacznie odbiega od wcześniej wymienionej przeze mnie pozycji, to ostatecznie jestem zadowolona z jej zakupu. Moi chłopcy przeglądając jej karty i słuchając pieśni, od razu zaczęli odgrywać żołnierskie przygody. Jeżeli szukacie patriotycznych treści dla dzieci, to jest ona na pewno warta uwagi. Książkę znajdziecie np. TUTAJ.

Wydawnictwo: Sfinks
Rok wydania: 2015
Liczba stron:96
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: twarda
Cena okładkowa:25zł (TUTAJ od 19zł)

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

piesni-patrityczne-dla-dzieci-2

Poniżej zamieszczam przykładowe nagranie z płyty, które możecie znaleźć na Youtubie.

3. Piosenka dla dzieci „Jestem Polakiem”

Jak już jestem w temacie pieśni patriotycznych, to podam Wam jeszcze namiar na współczesną piosenkę dla dzieci: Jestem Polakiem, którą śmiało można puszczać przedszkolakom.

4. „Do hymnu!” Polimaty #8

Poważniejsza już propozycja dla starszych dzieci czyli odcinek Polimatów youtuboowego twórcy – Radka Kotarskiego – zatytułowany: „Do hymnu”. Przekazuje on w bardzo przyjemny sposób wiedzę i ciekawostki o polskim hymnie oraz hymnach innych narodów.

5. Jak zagrać Mazurka Dąbrowskiego

Znalazłam jeszcze na Youtubie filmik pokazujący w bardzo wolnym tempie, jak zagrać Mazurka Dąbrowskiego na flecie i na keyboardzie. Możemy rzucić dzieciom wyzwanie, żeby nauczyły się samodzielnie grać polski hymn narodowy.

6. Słuchowisko dla dzieci pt.: „O wiarusie zaklętym w kamień”

Jest to wspaniała bajka – słuchowisko dla dzieci o Legionach Polskich, które baaardzo Wam polecam. Jest ono świetnie zrobione, moi chłopcy wysłuchali go z ogromnym zaciekawieniem. Aby przejść do słuchowiska wystarczy kliknąć w zdjęcie. Trwa ono ok. 7 min. i wspaniale nadaje się na urozmaicenie lekcji np. o Święcie Niepodległości.

legiony-polskie-bajka-dla-dzieci

7. Teksty hymnu narodowego oraz utworów patriotycznych do druku

Przygotowałam dla Was również teksty pieśni do druku – mam nadzieję, że będą Wam pomocne.

piesni-patriotyczne-tekst

POBIERZ TEKST: MAZUREK DĄBROWSKIEGO/KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA

 

piesni-patriotyczne-tekst

POBIERZ TEKST: ROTA/PIERWSZA BRYGADA

zapis nutowy hymnu

ZAPIS NUTOWY NARODOWEGO HYMNU POLSKI

8. Inne ciekawe pomysły

Na koniec polecam Wam jeszcze inne wpisy z naszego bloga dotyczące tematów patriotycznych. Znajdziecie je w kategorii: WIEDZA O POLSCE.

Jak zawsze życzę Wam i Waszym dzieciakom udanej zabawy i owocnej nauki :)

0 0 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Celina Kusztal
Celina Kusztal
7 lat temu

Słuchowisko rewelacja ! Dziękuję

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Celina Kusztal

No ja również jestem zachwycona :)

Ania z pepito.pl
7 lat temu

Słuchowisko jest częścią większego projektu o historii dla dzieci http://www.historiadladzieci.pl/bajki.html Właśnie od jakiegoś czasu słuchamy sobie kolejnych nagrań i trzeba przyznać, że są naprawdę ciekawe :)

Angelika Booher
7 lat temu

Tak, ja właśnie dopiero odkryłam ten projekt, zrobił na mnie wielkie wrażenie :)

Celina Kusztal
Celina Kusztal
7 lat temu

Polecam jeszcze Paweł Wakuła Jagiełło pod Prysznicem i A to historia :-)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

5
0
Would love your thoughts, please comment.x