Muszę Wam powiedzieć, że moi chłopcy spędzili pierwsze 3 lata edukacji w znacznym stopniu na zewnątrz. Tak, nauczyli się pisać, czytać, liczyć, ale poza tym porządnie się wybiegali, nachodzili po drzewach, nagrali w piłkę, spędzili beztrosko z innymi dziećmi edukacji domowej, z którymi regularnie widzieli się kilka razy w tygodniu. Jednym z miejsc, gdzie odbywały się nasze spotkania, był plac zabaw Służewskiego Domu Kultury. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Jeżeli jeszcze tam nie trafiliście, warto się wybrać. Dzisiaj chcę Wam o nim opowiedzieć.
Podczas naszych spotkań rodzin edukacji domowej, dzieci miały czas zwykłej, nienarzuconej przez dorosłych, podwórkowej zabawy. Mamy natomiast realizowały typowy scenariusz spotkania w babskim gronie. Dzięki tym spędom zaspokoiłam w znacznej mierze potrzeby społeczne moich chłopców (swoje również). Na piknik wybierałyśmy zawsze atrakcyjne dla nas miejsce, jednym z nich był właśnie plac zabaw przy Służewskim Domu Kultury. Ostatnio poszliśmy tam na rodzinny spacer. Daniel zaczął ćwiczyć na ściance wspinaczkowej i stwierdził, że chce tam przychodzić codziennie. Po powrocie do domu znalazłam na komputerze zdjęcia, które zrobiłam rok wcześniej w tym miejscu – właśnie na zjazdach edukatorów domowych. Miałam w planach tutaj — na kartach bloga — je Wam pokazać, jednak nigdy do tego nie doszło. Dzisiaj zdecydowałam się wrócić do moich postanowień. Będę pisać o miejscach, które odwiedziliśmy (tak, będzie ich więcej) Zacznę od bliskich nam okolic warszawskiego Ursynowa. Chcę Was zachęcić do spędzenia czasu z rodziną, do poznawania nowych miejsc, do podziwiania dobrych pomysłów.
Służewski Dom Kultury to cały kompleks, na który składa się wiele elementów, a które są dostępne dla osób z zewnątrz, niekoniecznie korzystających z warsztatów lub wydarzeń typowych dla działań tradycyjnego domu kultury. To obiekty o niezwykłej architekturze ze szkła, drewna i metalu z ogrodem warzywnym, zagrodą dla zwierząt, ale przede wszystkim, jak podkreślają jego twórcy, przestrzeń spotkań z ludźmi wśród przyrody i natury.
PLAC ZABAW SŁUŻEWSKIEGO DOMU KULTURY
Ogrodzony drewnianym płotem plac zabaw wybudowany został z ekologicznych materiałów. Pełen roślinności i naturalnych elementów stanowi strefę relaksu, zabawy, kreatywności dla rodziców z dziećmi. Tutaj szaleli moi chłopcy wraz z innymi dziećmi edukacji domowej. Zdjęcia zrobiłam właśnie podczas tych spotkań, jak również na spacerze we wrześniu tego roku. Wiem, wyrośli ci moi chłopcy :)
OGRÓD SŁUŻEWSKIEGO DOMU KULTURY
Edukacyjny ogródek kwiatowo-warzywno-ziołowy znajduje się na terenie placu zabaw, ale jest oddzielony płotem. Jest on uprawiany we współpracy z lokalną społecznością. Odbywają się w nim warsztaty, wykłady, pikniki, zajęcia edukacyne dla dzieci. Każdy ma do niego wolny dostęp, przed wejściem wisi duża tablica informacyjna oraz regulamin. Wiecie o czym myślę, kiedy odwiedzam ten ogródek? Myślę o tym, że Polska zmieniła się na lepsze. Pamiętam, jak naście lat temu (na I roku studiów) pojechałam pierwszy raz do Niemiec. Zaskoczyło mnie wtedy to, że w małych wioskach ludzie mieli wystawione przed domem owoce na sprzedaż. Jednak nikt tego nie pilnował, był towar, cena i przysłowiowa puszka, aby kupujący mógł uiścić opłatę. Moja pierwsza myśl brzmiała następująco: W Polsce to by było niemożliwe. Więc, kiedy obserwuję ten projekt, myślę sobie, że Polacy się zmienili. Teraz takie społeczne działania mają szansę powodzenia. Kiedy byłam w ogródku z chłopcami na krzakach wisiały dojrzałe czerwone pomidorki, bardzo kuszące owoce malin. Chłopcy chcieli zerwać, jednak czytaliśmy regulamin i uczyliśmy się szacunku do tego miejsca.
ŚCIANKA WSPINACZKOWA SŁUŻEWSKIEGO DOMU KULTURY
W poprzednich latach moi chłopcy ją omijali. Jednak w tym roku to właśnie ona wzbudziła ich największe zainteresowanie, do tego stopnia, że Daniel postanowił przychodzić na nią regularnie. Jak widzicie zarówno młodsze, jak i starsze dzieci znajdą na terenie SDK coś dla siebie.
NIEZWYKŁA ARCHITEKTURA SDK
Obiekty SDK cechuje niezwykła architektura łącząca nowoczesność z tradycją. Materiały wykorzystane do projektu to drewno, szkło i metal. Ściany budynków są całe przeszklone, można podglądać toczące się w środku życie. Cały kompleks jest projektem proekologicznym. Na terenie SDK znajduje się również wiatrak, którego energia wykorzystywana jest do oświetlenia zewnętrznych terenów SDK.
ZAGRODA DLA ZWIERZĄT SDK
Jednym z elementów całego obiektu jest zagroda z kozami oraz pszczelarium. Nie muszę chyba mówić, że przyciągają one uwagę i zainteresowanie dzieci, które kochają zwierzęta. Odbywają się tem oczywiście edukacyjne zajęcia dla dzieci.
PARK
Przyroda jest integralnym elementem całego kompleksu, nadaje mu wyjątkowej atmosfery i charakteru. Nie bez przyczyny jego twórcy mówią, iż jest to przestrzeń spotkań z ludźmi wśród natury. Bespośrednio przy budynkach znajduje się park z drewnianymi ławkami oraz pomosty do spacerowania i wodna roślinność wzdłuż Służewskiego Potoku. Jest tam wieżyczka obserwacyjna, która dla moich chłopców stała się oczywiście bazą idealną do zabawy. Pośród tej zieleni rozstawione są leżaki kuszące odwiedzających do błogiego spoczynku. Wszystkiemu towarzyszy śpiew ptaków, cisza i spokój.
Na terenie SDK chce się przebywać, goście są mile widziani, ławeczki, rozłożone poduszki i leżaki mają umilić im pobyt. W kawiarence można napić się kawy. Przed budynkiem jest parking dla samochodów, a jeżeli przyjedziesz rowerem, to możesz napompować sobie koła. SDK położony jest w Dolince Służewieckiej, można tutaj bardzo łatwo dojść w prostej lini od stacji metra Służew. My mieszkamy całkiem niedaleko i odwiedzamy SDK w ramach spaceru lub przyjeżdzamy na rowerach. Może kiedyś się tutaj spotkamy :)
Jeżeli ten post był dla Ciebie inspiracją, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz poniżej. Dziękuję!
Słonecznego dnia!
Angelika
Wspaniałe miejsca!
Pozdrawiam :)
Cudowne miejsce… Można się pobawić, wyszaleć, poobcować z przyrodą, nauczyć czegoś. Świetne połączenie :-)
Dokładnie!!!!!!