Home Zabawykatecheza Krzyż Golgoty – wielkanocna praca plastyczna dla dzieci
krzyż - wielkanocna praca plastyczna dla dzieci

Krzyż Golgoty – wielkanocna praca plastyczna dla dzieci

2 komentarze

Moi drodzy, pokazuję Wam dzisiaj pracę plastyczną, która nawiązuje do tematyki wielkanocnej, jednak jej motywem przewodnim nie są ani kurczaczki, ani zajączki, a krzyż.

Muszę Wam przyznać, że w naszej rodzinie nie przeżywamy świąt w jakiś wyjątkowo duchowy sposób, nie jest to dla nas czas religijnej zadumy. Wiarę, która jest dla nas baaaaaardzo ważna, przeżywamy każdego dnia, nadaje ona sens naszej codzienności i jest drogowskazem przez życie, zdecydowanie nie tylko w święta. Jednak ponieważ krzyż jest istotą świąt Wielkiejnocy, stwierdziłam, że tę pracę plastyczną, którą chłopcy wykonali już dosyć dawno temu, pokażę Wam właśnie w tym czasie. Taka praca może być dobrym pretekstem do rozmowy z dziećmi o tym, co jako chrześcijanie w tym czasie właściwie świętujemy. Mam świadomość, że dla części z Was święta to jedynie rodzinna tradycja, a nie wyraz wiary chrześcijańskiej, dlatego zapraszam Was do zajrzenia do moich innych pomysłów i wielkanocnych inspiracji, gdzie aż się roi od jajek, zajączków i kurczaczków. Dzisiaj ja jednak o wierze i chrześcijaństwie, bo dla mnie to ważne :) Nazwijmy to kreatywną katechezą (wprowadziłam ją jako nową kategorię na blogu), albo, jak to jest popularne w Stanach, pomysłem na szkółkę niedzielną.

Potrzebne będą:

  • kartka z bloku technicznego
  • czerwona i żółta farba plakatowa
  • czarny papier kolorowy
  • nożyczki
  • klej biurowy
  • pędzelek
  • naklejka czerwone serduszko (opcjonalnie)

Wykonanie pracy jest bardzo proste. Zaczynamy od zrobienia tła. Będziemy do tego potrzebować czerwoną i żółtą farbę. Kartkę z bloku technicznego malujemy kolejno na kolor czerwony, pomarańczowy i żółty i odkładamy do wyschnięcia. Następnie wycinamy z czarnego papieru górę oraz podłużne prostokąty na 3 krzyże i przyklejamy na tło tworząc zapisaną na kartach Ewangelii scenkę śmierci krzyżowej Jezusa i dwóch łotrów. My do krzyża dokleiliśmy dodatkowo serduszko symbolizujące miłość, która motywowała Jezusa do oddania swojego życia za ludzi.

Tak jak już wspomniałam, praca może być świetnym pretekstem do rozmowy o tym, co ważne. Mnie osobiście bardzo zależało, żeby chłopcy zrozumieli, o co właściwie chodzi w wydarzeniach triduum paschalnego, dlaczego śmierć na krzyżu, na czym polega zbawienie – nie ma ważniejszej prawdy w chrześcijaństwie. To jest dobry czas, żeby porozmawiać o tym z dzieciakami. Zachęcam. Ja sama, wychowana w tradycyjnej, polskiej rodzinie, zrozumiałam o co właściwie w całej tej wierze chodzi dopiero, jak miałam 18 lat. Zaczęłam wtedy czytać Biblię (polecam:) ), co zmieniło zupełnie bieg mojego życia. Tak pozostało do dzisiaj. Dlatego wychowanie chłopaków w wierze opieram przede wszystkim na tym, aby być dla nich dobrym przykładem na co dzień, na wspólnym czytaniu Pisma Świętego, poznawaniu Boga i dbaniu o to, aby nasza wiara nie wyrażała się jedynie w słowach, ale również w czynach.

Na koniec zacytuję Wam mój ulubiony werset biblijny, który jako pierwszy przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o krzyżu. Znajdziecie go w pierwszym liście do Koryntian, rozdziale 1, wersetach 16-20.

„Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia.”

Zapraszam Was również na sam dół, gdzie zamieściłam kilka przygotowanych przeze mnie kart pracy – kolorowanek i szablonów dla dzieciaczków, mam nadzieję, że przydadzą się Wam i że zainspiruję Was do rozmowy z nimi.

Życzę Wam kochani dobrych, rodzinnych świąt i poznawania prawdy Ewangelii głębiej i głębiej.

krzyz golgoty praca plastyczna

krzyz golgoty praca plastyczna

krzyż - wielkanocna praca plastyczna dla dzieci

krzyż - wielkanocna praca plastyczna dla dzieci

krzyż Golgoty - praca plastyczna dla dzieci

krzyż Golgoty - praca plastyczna dla dzieci

krzyż - wielkanocna praca plastyczna dla dzieci

krzyż Golgoty - praca plastyczna dla dzieci

krzyż - wielkanocna praca plastyczna dla dzieci

SZABLONY DO POBRANIA

3 krzyze na wzgorzu - szablon       3 krzyze na wzgorzu - szablon

POBIERZ SZABLON: KRZYŻE NA WZGÓRZU 1         POBIERZ SZABLON: KRZYŻE NA WZGÓRZU 2

 

szablon krzyżaszablon krzyża     szablon krzyża

POBIERZ SZABLON: KRZYŻ 1                 POBIERZ SZABLON: KRZYŻ 2                   POBIERZ SZABLON: KRZYŻ 3

 

krzyz - kolorowanka dla dzieci, witraz                                                 krzyz - kolorowanka dla dzieci, witraz

POBIERZ SZABLON: KRZYŻ WITRAŻ 1                                        POBIERZ SZABLON: KRZYŻ WITRAŻ 2

 

 


Jeżeli chcesz udpostępnić ten pomysł na Pinterest, Google+ lub Stylowi.pl, polecam poniższe zdjęcie :)

easter cross kids art

 

 

Jeżeli ten post był dla Ciebie inspiracją, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz poniżej. Dziękuję!

Ściskam! 

Angelika

4 3 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu

Super pomysł. Dziękuję za udostępnienie (wykorzystałam)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

2
0
Would love your thoughts, please comment.x