Home Zabawy O Konstytucji 3 Maja z dziećmi – zbiór przydatnych materiałów
Konstytucja 3 maja - materiały dla dzieci

O Konstytucji 3 Maja z dziećmi – zbiór przydatnych materiałów

0 komentarz

W kwietniu mój starszy syn Daniel, uczeń 4 klasy, zdał na szóstkę swój całoroczny egzamin z historii, pisany w ramach edukacji domowej. Muszę przyznać, że na początku roku przerażała mnie myśl o tym zaliczeniu, a ostatecznie nie było to takie straszne. Piszę o tym dlatego, że po tym doświadczeniu dużo bardziej świadomie podchodzę do różnych wydarzeń i tematów związanych z historią naszego kraju. Staram się wykorzystać każdą okazję, żeby przemycić odrobinę wiedzy moim chłopcom. Dlatego postanowiłam stworzyć oddzielny wpis poświęcony Konstytucji 3 Maja. Zebrałam najróżniejsze materiały na jej temat, które można wykorzystać w pracy z dziećmi. 

 

KSIĄŻKI DLA DZIECI

Książki dla dzieci o tematyce historycznej są moim głównym wsparciem przy nauce chłopców historii – polecam całą sobą.  Poniższe pozycje podawałam Wam już przy o okazji tematu patriotyzmu i świąt narodowych. Jednak zdecydowałam się powtórzyć je tutaj, ponieważ przy okazji tematu Konstytucji 3 Maja są niezastąpione.

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA DO KOLOROWANIA

Krzysztof Wiśniewski, Joanna Babula

Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2015r.
Liczba stron: 64
Format: 210 x 270 mm
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 12,99 zł (tutaj od 8,70 zł)

konstytucja 3 maja kolorowanka

Przyznam Wam szczerze, że my w ogóle nie używamy przeznaczenia tej książki, jaką jest kolorowanie. Moi chłopcy nie lubią kolorować i taka cecha wydaje mi się bardziej przydatna dla młodszych dzieci, ale może się mylę. Jednak pomimo tego jednego aspektu, uważam tę książkę za niezwykle wartościową i wartą zakupu. Z trzech podanych przeze mnie pozycji najdokładniej omawia temat i okoliczności, tło historyczne uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uważam, że jest świetna. Po pierwsze omawia wiele zagadnień, jak np.: szkoła rycerska, konfederacja barska czy wolna elekcja. Po drugie czyta się ją w przyjemny sposób. Każdemu tematowi towarzyszą ilustracje, co sprawia, że przekazanie wiedzy jest dużo atrakcyjniejsze dla dziecka. Po lekturze tej książki, dzieci nie tylko będą miały podstawowe informacje na temat samej konstytucji, ale również zdobędą zrozumienie epoki, kontekstu, szersze omówienie tematu – głównie na podstawie rysunków oraz krótkich, jednak treściwych podpisów. Jest to pozycja, która może konkurować z podręcznikami do historii w tym wątku. Gorąco polecam – jeżeli chcecie przekazać dzieciom dokładniejsze informacje związane z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

konstytucja 3 maja kolorowanka dla dzieci

konstytucja 3 maja kolorowanka dla dzieci

konstytucja 3 maja kolorowanka dla dzieci

konstytucja 3 maja kolorowanka dla dzieci

LUNETA CZASU I KONSTYTUCJA 3 MAJA

Katarzyna Ostrowska-Biernacka

„Luneta czasu i Konstytucja 3 maja” to mała, cienka książeczka, której celem jest przekazać dzieciom wiedzę historyczną w przystępny dla nich sposób. I moim zdaniem bardzo się to autorom udało. Książka przekazuje informacje o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja poprzez opisanie przygody zaprzyjaźnionych ze sobą dzieci, które niespodziewanie przenoszą się w czasie … . Książka jest krótka, wciągająca i niemęcząca, moi chłopcy z przyjemnością ją przeczytali, polecam również Waszym dzieciakom.

 

luneta czasu i konstytucja 3 majaWydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2014r.
Liczba stron:32
Format: 15 x 15 cm
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 14zł (tutaj od 8,10zł)

 

 

 

luneta czasu konstytucja 3 maja dla dzieci

luneta czasu konstytucja 3 maja dla dzieci

luneta czasu konstytucja 3 maja dla dzieci

luneta czasu konstytucja 3 maja dla dzieci

luneta czasu konstytucja 3 maja dla dzieci

NASZA PACZKA I NIEPODLEGŁOŚĆ. O SZEŚCIU POLSKICH ŚWIĘTACH

Tekst:  Zofia Stanecka; Ilustracje: Daniel de Latour


Opracowanie graficzne: Marzenna Dobrowolska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 80
Oprawa: kartonowa foliowana
Cena: 19,99zł (tutaj od 12,50zł)

„Nasza paczka i niepodległość” to jedna z tych pozycji książkowych, którą najpierw wypożyczyłam z biblioteki, a następnie zdecydowałam, że warto ją zakupić i mieć w domu. Uważam, że świetnie się przydaje dla dzieci w szkole podstawowej, gdzie nieustannie przewija się temat symboli i świąt narodowych oraz historii z nimi związanych (również na egzaminach dla dzieci w edukacji domowej). Książka ta nie tylko przekazuje dużo informacji, które są również ładnie graficznie przedstawione, ale również istotę poszczególnych świąt tłumaczy na język dziecięcy, dzięki opisanym w niej poszczególnym przygodom bandy zaprzyjaźnionych dzieci i towarzyszącego im dziadka.

o konstytucji 3 maja ksiazka dla dzieci

konstytucja 3 maja ksiazka dla dzieci

 

SŁUCHOWISKA DLA DZIECI

Kolejnym ciekawym sposobem zainteresowania dzieci historią są audycje dla dzieci, które bardzo, bardzo Wam polecam. Często wykorzystywałam je w naszym procesie opanowywania materiału z historii. Godne uwagi są tutaj  przede wszystkim dwie serie. Pierwsza to absolutnie genialna „Historia dla dzieci”, drugą natomiast jest cykl audycji w Polskie Radio Dzieciom „Dawno, dawno temu”. Temat Konstytucji 3 Maja poruszają 2 nagrania, szczególnie polecam słuchowisko „Jak kruki opanowały miasto”. „Wiwat maj” przyznaję, że w porównaniu do innych słuchowisk z tego cyklu był dla moich chłopców mniej ciekawy. A wysłuchaliśmy między innymi tych, mówiących o królach Polski.

O KONSTYTUCJI 3 MAJA DLA DZIECI 2

 

o konstytucji 3 maja dla dzieci audycja

 

FILMY EDUKACYJNE (YouTube)

Jeżeli wpiszecie hasło: Konstytucja 3 Maja na YouTube, pokaże Wam się mnóstwo filmików najróżniejszego rodzaju. Przejrzałam je i wybrałam te, według mnie warte uwagi i nadające się dla dzieci.

  1. Tłumaczy w krótki i klarowny sposób, co to jest konstytucja jako dokument – świetny, nowoczesny, a w dodatku zawiera motyw piłki nożnej. (KLIK)
  2. To taka lekcja o naszej polskiej Konstytucji 3 Maja opowiedziana przez historyka  – może być ciekawszą od podręcznikowej formą podjęcia nudnego tematu (raczej dla starszych dzieci). (KLIK)
  3. Dobrej jakości, niedługi (trochę ponad 4 min.)  skierowany do dzieci film o Konstytucji 3 Maja na kanale Fundacji Uniwersytetu Dziecięcego. (KLIK)
  4. Film, który zawarłam w tym zestwieniu z dwóch powodów. Jest w niezwykle kreatywny sposób stworzony przez młodzież, która opowiada hitorię Polski odgrywając najróżniejsze scenki. Po drugie zawiera elementy humorystyczne, co tym bardziej może łatwiej dotrzeć z treścią do młodego widza, niż nudne wykładowe formy. Pod tym filmem znajdziecie komentarz: „Pomogło mi na sprawdzianie, dzięki chłopaki.” Taką twórczość trzeba tylko wspierać. Powiem Wam, że ze wszystkich pozycji, ten filmik najbardziej wciągnął moich chłopców. (KLIK)

konstytucja 3 maja filmiki edukacyjne

Konstytucja 3 maja – Jan Matejko

Jeżeli poznajemy temat Konstytucji 3 Maja, to trzeba tu również wspomnieć słynny obraz Jana Matejki. Ta animacja dokładnie omawia jego treść. Możemy również wydrukować i zalaminować obraz do pokazania dzieciom – najlepiej  z pliku zamieszczonego na Wikipedii w bardzo dobrej rozdzielczości (KLIK).

 

konstytucja 3 maja jan matejko

Jedna z moich ulubionych autorek kolorowanek dla dzieci stworzyła z okazji dzisiejszego święta plakat oraz kolorowankę inspirowaną obrazem Jana Matejki – znajdziecie je na stronie Kingi – tutaj.


Jeżeli chcesz udpostępnić ten pomysł na Pinterest, Google+ lub Stylowi.pl, polecam poniższe zdjęcie :)

 

Konstytucja 3 maja - książki dla dzieci

Jeżeli ten post był dla Ciebie inspiracją, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz poniżej. Dziękuję!

Ściskam! 

Angelika

4.7 6 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x