Home Polecamy Jak i dlaczego uczyć dzieci programowania?
jak-uczyc-dzieci-programwania-1

Jak i dlaczego uczyć dzieci programowania?

17 komentarzy

Jestem jednym z tych rodziców, który nie traktuje współczesnych technologii, komputerów i Internetu jako zło konieczne. Tak, na naszym blogu znajdziecie mnóstwo pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci, na to jak wykorzystać rolki po papierze i plastikowe butelki. Jednak nie tylko takie aktywności są elementem codzienności moich dzieci. Chłopcy korzystają z komputera i Internetu – codziennie. Świadoma jestem zagrożeń, jakie niosą one ze sobą. Jednak nie jest moim celem wychowywać Daniela i Samuela w oderwaniu od rzeczywistości. Raczej zastanawiam się, jak wykorzystać możliwośći współczesnej techniki, jak nauczyć chłopców mądrego korzystania z nich. Dlatego dzisiaj będzie o  tym, jak uczyć dzieci programowania :)

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Moje dzieciństwo bez komputerów było niezwykłe, wspominam je z nostalgią i cały czas staram się jak najwięcej jego elementów włączyć w codzienność moich chłopców. Jednak świat bardzo szybko się zmienia. Jako rodzic chcę przygotować moje dzieci i wyposażyć je najlepiej jak tylko potrafię do dorosłogo życia. Jeżeli chodzi o edukację, to nauka współczesnych technologii jest dla mnie jednym z priorytetów. Programowanie uczy dzieci kreatywności, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i staje się narzędziem w ich rękach, które w życiu dorosłym może okazać się im niezbędne, a na pewno bardzo przydatne.

Powszechną obawą współczesnych rodziców jest uzależnienie ich dzieci od komputerów i gier komputerowych. I rzeczywiście rozumiem te obawy, sama je mam. Mój starszy syn (prawie 9 lat) wykazuje niesamowite przyciąganie do komputera, jest też bardzo zdolny i szybko zdobywa nowe umiejętności. Stwierdziłam, że zamiast izolować go od komputera, postaram się nakierować jego zainteresowania na takie działania, które będą wspierały jego rozwój. Z tych właśnie powodów zaczęłam rozważać naukę programowania dla moich chłopców. Ponieważ sama nie mam żadnej wiedzy na ten temat, szukałam możliwości dostępnych na rynku.

Język programowania dla dzieci Scratch

Jest wiele języków programowania stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach. Nie wymagają one żadnej wiedzy matematycznej, są bardzo intuicyjne i wizualne, działają na zasadzie układania puzzli. Z założenia ich twórców nauka programowania ma być dla dzieci formą zabawy – układania klocków. Jednym z takich języków programowania dla dzieci i młodzieży jest Scratch. Przy jego pomocy można tworzyć gry, animacje, interaktywne historyjki oraz muzykę. Scratch to również serwis społecznościowy, gdzie można dzielić się swoją twórczością z innymi oraz szukać u nich wiedzy i inspiracji.

Program Scratch jest całkowicie darmowy, wystarczy wejść na jego stronę i zarejestrować się (aby do niej przejść, kliknij w zdjęcie). A więc mając komputer w domu oraz dostęp do internetu, dzięki Scratch, można zacząć z dziećmi naukę programowania od zaraz.

scratch - dzieciaki w domu

Jak zacząć, kiedy sam nie masz o tym zielonego pojęcia?

Mamy więc darmowe i dostępne narzędzie w postaci programu Scratch. Ale co zrobić, jeżeli samemu się nie wie, jak z niego korzystać i nie ma się czasu lub ochoty na poszukiwania i samokształcenie? Właśnie z tych względów zajęło mi około pół roku, zanim sama zabrałam się za ten temat. Udało mi się tylko dlatego, że przypadkowo natrafiłam na ofertę, która wymagała mojego minimalnego zaangażowania i wysiłku. Ale żeby nie wyprzedzać się, najpierw krótko omówię dla Was możliwości istniejące na rynku, które mają na celu uczyć dzieci programowania.

1.Stacjonarne kursy programowania dla dzieci

Czyli kursy, które pracują w oparciu o narzędzia takie jak np. właśnie Scratch,  gdzie instruktor lekcja po lekcji uczy dzieci, jak z niego korzystać. Jest ich mnóstwo na rynku, jednak najprawdopodobniej nie znajdziecie wielu możliwości w małych miejscowościach i wioskach. Pojedyńcze zajęcia kosztują kilkadziesiąt złotych, więc są one konkretnym miesięcznym kosztem dla budżetu domowego. Wymagają one dowożenia na nie dzieci. Kursy stwarzają możliwość tworzenia w grupie oraz bezpośredniego kontaktu z prowadzącym. Są dla mnie ciekawą propozycją, jednak przy naszym obecnym grafiku, nie było możliwości wkomponować ich w naszą codzienność.

2. Nauka z książek.

Istnieje na rynku kilka propozycji książek, dzięki którym dzieci będą mogły wkroczyć w świat programowania Więcej pisała o tym Ania – zaprzyjaźniona mama edukatorka domowa i blogerka (Domologia Stosowana – KLIK) oraz Maciek na blogu Zuch pisze (KLIK). My sami jeszcze żadnej z takich książek nie posiadamy.

3. KURS PROGRAMOWANIA DLA DZIECI ONLINE ZE STREFĄ KURSÓW

Wariant dla nas idealny. Mówiłam Wam już, że byłam czujna i zwracałam uwagę na wszelkie pojawiające się na rynku możliwości. Więc, kiedy otrzymałam propozycję recenzji kursu programowania dla dzieci od Strefy Kursów zgodziłam się z wielkim entuzjazmem.

Okazało się, że jest produkt niezwykle dobrej jakości, z bardzo przystępną ceną. Ale cena nie jest jeszcze dla mnie najważniejszym czynnikiem. Najważniejsza jest wydajność kursu w stosunku do minimalnego nakładu środków. Kurs ten nie wymaga wychodzenia z domu, dowożenia i odbierania dziecka z zajęć, konkretnego zobowiązania do regularnego uczestniczenia. Wystarczy zakupić go online, zarejestrować się i rozpocząć naukę – znaczy się zabawę :)

Kurs nie wymaga od rodzica żadnej wiedzy, wcześniejszego przygotowania ani nawet jego stałego zaangażowania. Dziecko wysłuchuje lektora, a następnie naśladuje jego działania, po czym sam tworzy według własnego upodobania. Styl wypowiedzi i słownoctwo używane przez lektora jest dostosowane do wieku jego odbiorcy – naszych pociech. Dziecko samo kontroluje tempo pracy przechodząc do kolejnych filmów instruktarzowych. Powiedziałabym, że jest idealną propozycją dla dzieci w edukacji domowej, gdyż wspiera on samodzielną naukę, co dla mnie – mamy edukującej dzieci w domu – jest niezwykle istotnym aspektem. Celem każdego edukatora domowego jest doprowadzić dzieci do samodzielności w procesie uczenia się.

Każdy etap kursu zakończony jest testem, w którym dziecko w bardzo przyjemny sposób może sprawdzić swoją wiedzę.

Jakość – to oczywiście element, który sprawił, że w ogóle chciałam Wam ten kurs pokazać. Muszę przyznać, że jestem rozpieszczona przez materiały edukacyjne dostępne na rynku amerykańskim, z kórych często korzystam i które są zawsze bardzo wysokiej jakości. Ten kurs przewyższył moje oczekiwania. Sami zobaczcie, poniższy trailer pozwoli Wam poczuć klimat całego kursu.

Jak nam poszło?

Kurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-14 lat. W naszym domu Daniel (8,5 lat) jest głównym pasjonatem komputerów i to on przerabiał cały kurs. Młodszy brat wyraził chęć takiej zabawy dopiero po tym, jak obserwował Daniela. Samuel ukończył właśnie 7 lat i dużo wolniej przerabia poszczególne lekcje. Więc idealnie sprawdziła się w naszym przypadku możliwość dostosowania tempa pracy do indywidualnych potrzeb dziecka.

Kurs przewidziany jest na 5 godzin. Danielowi jego przerobienie zajęło około 2 tygodnie (tworzył z małymi przerwami). W tym czasie towarzyszyłam Danielowi podczas pierwszej lekcji, kiedy pomogłam mu założyć konto na stronie Scratch. Resztę przerobił całkowicie sam, tylko raz prosząc mnie o pomoc. Za każdym razem spędzał przed komputerem około godziny czasu.

W całym produkcie widzę właściwie tylko jeden mankament: chce się więcej. Jest to wersja ucząca dzieci podstaw, zdecydowanie nie możemy doczekać się kolejnych poziomów. Chociaż samo wprowadzenie i wytłumaczenie funkcjonowania Scratch sprawia, że dziecko może już samodzielnie, również przy pomocy zasobów serwisu społecznościowego Scratch poszerzać swoje umiejętności. Tylko wyobraźnia jest ograniczeniem.

Także już dzisiaj, bez wychodzenia z domu, dodatkowej wiedzy, specjalnych przygotowań i za jedyne 69 zł możesz sprawić, by twoje dziecko zaczęło uczyć się programowania poprzez zabawę. Masz też pomysł na edukacyjny, rozwijający, wysokiej jakości, modny i na czasie prezent dla dziecka :)

Jak skorzystać z oferty?

Masz dwie możliwości. Pierwsza, to wziąć udział w konkursie tutaj na blogu (szczegóły pod zdjęciami) i zyskać szansę na jego wygranie, do czego gorąco zachęcam :)

Druga możliwością jest zakupienie kursu TUTAJ.

Życzę Wam udanej zabawy, kreatywnych pomysłów i efektywnej nauki!

programowanie dla dzieci

programowanie dla dzieci

programowanie dla dzieci

*Podany wyżej link jest linkiem afiliacyjnym. Jeżeli dokonasz zakupu kursu, my otrzymamy drobną prowizję, ale nie ma to wpływu na cenę, którą Ty płacisz. A oczywistą oczywistością jest, że polecamy tylko produkty, które same uważamy za wartościowe i godne zakupu :) 


KONKURS :) :) :)

Zadanie konkursowe: Odpowiedz w komentarzu pod tym postem: Dlaczego ważne jest dla Ciebie, żeby dzieci uczyły się programowania?

Nagroda: 3 kursy programowania dla dzieci online

Czas trwania konkursu: Konkurs startuje wraz z momentem opublikowania postu i trwa do 30 września do północy.

Poprzez wzięcie udziału w konkursie, uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych na potrzeby konkursu.

POWODZENIA!!!


WYNIKI KONKURSU

Muszę przyznać, że wybór nie był łatwy, jednak musiał być dokonany:) Nauka programowania na pewno przyda się małemu komputronkowi i zdecydowanie powinna przysłużyć się wynalezieniu czasowstrzymywacza – zamawiam jeden z pierwszych egzemplarzy :) Zdecydowanie warto jest również, aby nasze dzieci już nie były zaprogramowane, ale programujące!!!

Gratuluje zwycięstwa: Justynie, Annie i Kasi – będę się z Wami kontaktować na adres emailowy :)

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!

 

programowanie-grafika-konkursowa

0 0 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
joaśka
7 lat temu

Chcę, by moje dzieci uczyły się programowania, żeby pokazać im, że komputer to nie tylko gry ale fantastyczne narzędzie, które mogą wykorzystać w kreatywny sposób. Chcemy oswajać nowe technologie :)

Katarzyna Puchalska
Katarzyna Puchalska
7 lat temu

Hmmm.. ja chyba jeszcze nie wiem, czy chcę ale chcę spróbować.
A nuż będą z tego korzyści? Zaprogramuje nam dziecię samościelące się łóżko? Samoodrabiające się lekcje? Samopoprawiający się humor? Maszynę do rozciągania czasu?
To brzmi jak ciekawie zapowiadająca się przygoda…
Szkoda tylko, że Pan na filmie kieruje się tylko do chłopców. Niby mam synalców dwóch, ale jednak jakoś mi to nie zagrało… wszak dziewczyny na traktory, prawda?!
Czy kwękaniem zmniejszam swoje szanse na wygraną??? :P
Pozdrawiam
Kasia

Angelika Booher
7 lat temu

Każdy ma prawo do własnej oceny, ja sama nie namawiam, bardziej dzielę się tym, co dla nas okazało się być pozytywnym doświadczeniem :)

Celina Kusztal
Celina Kusztal
7 lat temu

Znamy lubimy Scratch jest super!

Kasia Dąbrowska
Kasia Dąbrowska
7 lat temu

Biorę udział w konkursie:) moja odpowiedź na pytanie konkursowe:
Programowanie jest ważnym narzędziem w dzisiejszej edukacji ponieważ uczy dziecko logicznego, kreatywnego i twórczego myślenia, myślenia które jest nieodłącznym narzędziem do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. A w dzisiejszym świecie są dzieci albo zaprogramowane albo programujące i tak właśnie wolę by moje dzieci były programujące:))

lala
lala
7 lat temu

Bardzo bym chciała aby moje dziecko umiało korzystać z komputera w sposób wszechstronny, mądrze
korzystało z komputerów i technologii informacyjnej, uczyło się aktywności i pomysłowości.

Anna Zimon-Laing
Anna Zimon-Laing
7 lat temu

Myślę, że programowanie we współczesnym, pędzącym do przodu świecie jest i będzie coraz bardziej przydatne. Dlatego chciałabym, żeby mogę dzieci mogły się go nauczyć, a jeśli da się to zrobić przez zabawę, to jeszcze lepiej :-)
Może dzięki temu w przyszłości zaprogramują czasowstrzymywacz, który dzisiaj tak bardzo by się przydał ich mamie? :-)

Kamila
Kamila
7 lat temu

Dlaczego ważne jest dla Ciebie, żeby dzieci uczyły się programowania? Nikt z nas nie ma wątpliwości, że nauka języków obcych to konieczność, przydatne nie tylko jako narzędzie komunikacyjne, ale także jako element rozwijający dzieci w ogóle. Nie sposób więc nie traktować programowania jako taki właśnie element, narzędzie, które usprawni komunikowanie się dziecka w świecie technologii, w świecie od którego już nie da się uciec…

Hania Goik
Hania Goik
7 lat temu

Wśród dzieci jestem zna jako Pani Hania, a od siebie dodam, że mam bzika na punkcie programowania :D O Scratchu słyszałam jeszcze w trakcie studiów, tworzyliśmy wtedy nawet proste gry, ale na tym się skończyło, a jak wiadomo umiejętności, których nie używamy zbyt często, z czasem zanikają. Bardzo chciałabym temu zapobiec. ;) Elementy kodowania staram się więc wplatać w różne zajęcia, ciągle szukam też nowych inspiracji, bo moi uczniowie nie zadowalają się byle czym! Dlaczego uważam, że to ważne? To proste – tak jak dawniej kładziono nacisk na naukę angielskiego, tak dzisiaj najbardziej pożądanym językiem jest język programowania. Cóż zrobić?… Czytaj więcej »

Renata
Renata
7 lat temu

Dlaczego ważne jest dla Ciebie, żeby dzieci uczyły się programowania? Dzieci w swojej naturze mają „zaprogramowaną” ciekawość do poznawania świata. W dzisiejszych czasach z komputerami mamy do czynienia w codziennym życiu. Warto je mądrze wykorzystać. Programy komputerowe …. bez nich komputer to tylko bezużyteczna rzecz. Programowanie daje dzieciom możliwość poszukiwania odpowiedzi, rozwija kreatywność, uczy logicznego myślenia, ale przede wszystkim to dobra zabawa… a dzieci lubią się bawić :)

Justyna
Justyna
7 lat temu

U nas nie da się iść inną ścieżką – w naszych żyłach płynie czyste programowanie… tata tester oprogramowania, wujek programista, kuzynka studentka informatyki, a mama dokumentalista w firmie informatycznej… stąd też starszy syn chce zostać w przyszłości (cytat) „naukowcem od komputerów”, a młodszy (tu również cytat) „komputronkiem”. Już zaczynają swoją przygodę z programowaniem klikając myszką po pulpicie – bo to chyba nasza przyszłość :)

Angelika Booher
7 lat temu

Kochani, dziękuję Wam za wasze komentarze i za wzięcie udziału w konkursie, w poniedziałek 3 października po południu opublikujemy wyniki :)

Wojtekk
Wojtekk
7 lat temu

sam jestem umysłem ścisłym i chciałbym, żeby moje dziecko przejęło te geny. Zakupiłem właśnie kurs od strefakursow.pl, zobaczymy jak mój szkrab się do tego odniesie, koleżanka poleciła więc sprawdzimy. Ogólnie świat idzie w tym kierunku i warto kreować umysł dziecka w ten tok rozumowania, może kiedyś zostanie programistą, kto wie ;)

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Wojtekk

Dokładnie też tak myślę, z kursu też jesteśmy bardzo zadowoleni, to super wygodny sposób, żyby wprowadzić dzieci w świat programowania :)

ucherubinow
7 lat temu

Genialny pomysł z programowaniem dla dzieci. Na pewno w przyszłości ułatwi mu to życie.

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  ucherubinow

Dokładnie :)

Kasia K.
Kasia K.
4 lat temu

Bardzo fajny artykuł :) Trzeba oswajać dzieci z nauką programowania od najmłodszych lat! Ja na dzień dziecka kupiłam moim (6 i 9 lat) grę Scootie Go! Świetna nauka przez zabawę. Dzieciaki zachwycone, więc teraz planuję kupić na święta Scootie Go! Labirynt! Następie pewnie pomyślimy o jakimś kursie ;)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

17
0
Would love your thoughts, please comment.x