Home Zabawygry DIY Kropki i kwadraty – gry, które zdominowały popołudnia moich dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci

Kropki i kwadraty – gry, które zdominowały popołudnia moich dzieci

3 komentarze

Pamiętacie grę w kropki? Ja na lekcjach namiętnie grywałam w nią z kolegami i koleżankami z ławki. Teraz namiętnie grają w nią moi chłopcy! Stworzyliśmy nawet kilka kreatywnych wersji tej gry!

Kropki zagościły u nas na dobre. Chłopcy je uwielbiają, zużywają dziesiątki kartek, co chwila muszę drukować kolejną. Próbowałam zrobić wersję wielokrotnego użytku laminując jeden szablon, jednak to się nie sprawdziło, ponieważ kropki łatwo się zmazują na folii. Zamiast drukować kolejne szablony, można grać w zeszycie w kratkę.
Kropki to bardzo wciągająca gra, a zarazem świetne ćwiczenie małej motoryki, strategicznego myślenia, koordynacji oko-ręka. Bardzo ją polecam dzieciom przygotowującym się do szkoły, jest dla nich niezwykle wartościowa. Oczywiście szablon w kropki dołączam do tego wpisu do waszej dyspozycji :).

Zasady gry

Grają dwie osoby. Gracze w miejsce kropek (lub skrzyżowania linii w zeszycie w kratkę ) na przemian stawiają kropki próbując otoczyć kropki przeciwnika, jeżeli to się uda, to łączą je liniami. Łączyć można tylko kropki, które są w najbliższym otoczeniu i nie można wykorzystywać kropek już „złapanych” przez przeciwnika. Wygrywa osoba, która pozamyka więcej kropek.

gra w kropki dla dzieci
gra w kropki dla dzieci

Square it – utwórz kwadrat

Poza grą w kropki, gramy jeszcze w kwadraty. Zaczęło się od tego, że wyczytałam u mamatyka o grze square it. Jako że ostatnio w naszej edukacji domowej dużo uwagi poświęcam rozwijaniu myślenia matematycznego u chłopców, od razu zaproponowałam im tą grę na komputerze. Cała nasza trójka przepadła. Jednak doszłam do wniosku, że o wiele więcej korzyści przyniesie, jak wydrukuję kartkę z kropkami i chłopcy będą grać w realu. Jak pomyślałam, tak zrobiłam.

A na czym polega gra square it? Polega ona na tym, że stawiając kropki należy dążyć do tego, by móc je połączyć w kwadrat, komu pierwszemu się to uda, ten wygrywa. Kwadrat może być różnej wielkośći. Na zdjęciu macie przykład mojej wielkiej przegranej z komputerem :).

gra square it

Komputerowa wersja SQUARE IT: KLIK

Utwórz kwadrat stwarza okazję do porozmawiania z dziećmi o cechach kwadratu. Jest to również świetne ćwiczenie pozwalające zwizualizować kwadraty na papierze w kratkę czy kropki. Dodatkowo uczy strategicznego myślenia.

Nasze kreatywne i przestrzenne wersje square it

Potrzebne będą: kartka w kropki lub w kratkę, tablica korkowa, pinezki, gumki recepturki

Oczywiście nie obyło się bez odrobiny kreatywności. Przyszedł mi do głowy pomysł na grę w kwadraty na tablicy korkowej z pinezkami. Potrzebujemy  do tego pinezki w dwóch kolorach dla obydwu graczy. Co myślicie o takiej wersji?

Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci

W kolejnym wariancie tej gry wykorzystaliśmy podłogę w kuchni, która ma średniej wielkości kwadratowe kafelki. Świetnie nadawały się one jako plansza do naszej rozgrywki. Potrzebowaliśmy jeszcze tylko kropek. Przydatne okazały się być plastikowe nakrętki, których w domu mamy pod dostatkiem.

Potrzebne będą: nakrętki w dwóch kolorach, podłoga w kwadratowe kafelki

Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci
Gra square it - stwórz kwadrat dla dzieci

 

kropki - szablon               kropki - szablon                 kropki - szablon

POBIERZ SZABLON                                         POBIERZ SZABLON                               POBIERZ SZABLON

4 1 vote
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Buba Bajdocja
Buba Bajdocja
9 lat temu

To się nazywa kreatywne rozwinięcie pomysłu ;-)
Rewelacja!
Bardzo mi się podoba zwłaszcza gra na kuchennej podłodze :-)

Tytuł posta sugeruje, że to dzieci zdominowały popołudnia ;-)

Joanna Kowalska
Joanna Kowalska
8 lat temu

superr zabawa…przede wszystkim prosto i zabawnie :)

Angelika Booher
8 lat temu

Dokładnie :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

3
0
Would love your thoughts, please comment.x