Home Zabawywiedza o Polsce Święto Niepodległości – nasza lekcja historii
Święto Niepodległości - lekcja historii dla dzieci

Święto Niepodległości – nasza lekcja historii

18 komentarzy

Przeprowadziłam z chłopcami kolejną lekcję historii. Bardzo chciałam im wytłumaczyć, co to jest Narodowe Święto Niepodległości i dlaczego obchodzimy je 11 listopada, tak aby mieli ogólne pojęcie i wyobrażenie na temat tego, co się wydarzyło. Musieliśmy powiedzieć sobie o rozbiorach Polski, o walce o niepodległość, Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich. Oczywiście moim celem było zrobić to w przystępnej formie dla 5 i 7 latka, nie zasypać ich faktami i datami. Za każdym razem przygotowując dany temat, chcę unikać formy wykładowej: Ja mówię, a chłopcy słuchają. Staram się zawrzeć jak najwięcej aktywności, aby przyswajanie wiedzy było powiązane z działaniem, doświadczeniem, zaangażowaniem wielu zmysłów.

O rozbiorach Polski z dziećmi

Zaczynając przypomnieliśmy sobie, jak powstało państwo polskie, kto był jego pierwszym władcą. Po tym powiedziałam chłopcom:

Polska istniała ponad 800 lat, jednak w pewnym momencie stało się coś STRASZNEGO i BAAAAARDZO TRUDNEGO.

Na to chłopcy natychmiast zareagowali:

Co się stało, co? Powiedz nam!
– Naprawdę chcecie wiedzieć?
– Tak, tak!
– To chodzicie tutaj, mam dla was specjalne zadanie. To jest mapa Polski. Proszę, żebyście ją ułożyli. Tutaj jest wzór, możecie na niego patrzeć i układać.

Także chłopcy ułożyli mapę (skopiowałam ją – link, zalaminowałam i poprzecinałam na kawałki). Kiedy była gotowa, zaczęłam opowiadać:

Polska w pewnym momencie była bardzo słaba i miała 3 bardzo silnych sąsiadów. Były to – Rosja (położyłam karteczkę), Prusy (karteczka) i Austria (karteczka).

I pewnego roku te silne państwa zabrały część Polskiej ziemi (odłączam odpowiednie fragmenty i kładę obok karteczek z nazwami państw).

I wiecie co się jeszcze stało, Rosja i Prusy jeszcze raz zabrały ziemie Polski, tak że już tylko taki mały kawałek nam został.

Ale to jeszcze nie koniec. Wszystkie te 3 państwa znowu dokonały podziału ziem polskich tak, że już NIC nie zostało, Polska zniknęła z mapy – to co zrobiły te 3 państwa nazywamy rozbiorami Polski (w tym momencie chłopcy byli na prawdę poruszeni.) Ludzie – Polacy musieli teraz poddać się władzy tych krajów. Te kraje chciały, żeby Polacy zapomnieli o swoim kraju i o wszystkim, co polskie – mówimy że Polska utraciła niepodległość.

rozbiory Polski - ćwiczenie dla dziecirozbiory Polski - ćwiczenie dla dzieci

Muszę przyznać, że ta ilustracja naprawdę przyciągnęła chłopców uwagę, zaangażowali się emocjonalnie w historię i zdobyli ogólne zrozumienie tego, że Polacy utracili swój kraj.

Następnie zadałam chłopcom pytanie:

Czy wiecie, jak długo nie było Polski na mapie, a ludzie musieli być pod władzą rządów innych krajów?
– Nie.
– No to mam dla was jeszcze jedno zadanie. Tu macie karteczki z numerkami, ułóżcie je po kolei, a zobaczycie, jak długo Polska była pod zaborami.

f6-027

rozbiory Polski - ćwiczenie dla dzieci

Chłopcy zaczęli z wielkim zaangażowaniem układać. Bardzo fajnie wyszła w tym ćwiczeniu współpraca między nimi, wspólnie dążyli do osiągnięcia celu. Miło było na to patrzeć. A tych karteczek wcale nie tak mało było, bo aż 123. Z czego chłopcy wyciągnęli poczucie, że to bardzo długi okres był, wcale nie chwilka.

Józef Piłsudski i Legiony Polskie

Jak już wiedzieliśmy że Polska była pod zaborami 123 lata, kontynuowałam opowiadanie:

Dowiedzieliście się, jak długo Polacy nie mieli swojego kraju. Myślicie, że chcieli go odzyskać?
Tak, było w tym czasie wielu odważnych ludzi, który nie chcieli się pogodzić, że ich kraj przestał istnieć i walczyli o to, aby go odzyskać. Jednym z nich był Józef Piłsudski. Był on bohaterem, odważnym żołnierzem, przywódcą Polaków walczących o swoją ojczyznę. Miał on jeden cel, zrobić wszystko, by Polska odzyskała niepodległość. Stworzył on polskie wojsko – Legiony Polskie, które składało się z bardzo dzielnych, odważnych ludzi, gotowych zginąć w walce. I w końcu udało się. Wybuchła pierwsza wojna światowa, w której Polacy dzielnie walczyli i 11 listopada 1918 roku odzyskali swój kraj. Polska znowu zaczęła istnieć, a Józef Piłsudski stanął na czele polskiej armii. Dlatego co roku świętujemy 11 listopada i to, że nasz kraj jest wolny.

Józef Piłsudski i legiony Polskie

 

Na koniec dałam chłopcom kolorowankę – mapę: rozbiory Polski, którą znalazłam TUTAJ. Słuchaliśmy też pieśni legionowych: „Pierwsza brygada”, „Strzelcy”. We środę chłopcy idą na Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego i w planach mamy jeszcze odwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na stronie muzeum jest wiele historycznych informacji dotyczących walki o niepodległość, Piłsudskiego i Legionów, gorąco zachęcam do zajrzenia na nią.

Narodowe Święto Niepodległości - rozbiory Polski, Józef Piłsudski i Legiony Polskie - lekcja historii dla dzieci

Ze względu na liczne prośby, zamieszczam na dole szablony z liczbami i mapki, które wykorzystałam w lekcji (razem ze źródłami), nie są one naszego autorstwa.

Źródło:http://historia.pgi.pl/obrazki/rozbiory.jpg

 

Źródło: http://ruciany.blogspot.com/2010/09/rucinscy-na-urzedach.html

 

liczby 0-23 - szablon            liczby 24-47 - szablon            liczby 48-71 - szablon

POBIERZ SZABLON                                             POBIERZ SZABLON                                    POBIERZ SZABLON

 

LICZBY 72-95 - szablon            liczby 96-120 - szablon            liczby 121-123 - szablon

POBIERZ SZABLON                                               POBIERZ SZABLON                                     POBIERZ SZABLON

4.9 8 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
9 lat temu

Jak zawsze wspaniale. Myślę, że jak Bob podrośnie ściągniemy pomysły ;) zapraszamy też do nas my też dziś działaliśmy http://akukuuu.blogspot.com/2014/11/11-listopada-czyli-jak-poznawalismy.html

Anonymous
Anonymous
9 lat temu

Dobry wieczór, pięknie przeprowadzona lekcja historii, jestem pod wrażeniem, czy można prosic te mapę z podzialami i zdjecia , oraz te nymery do wydrukowania na meila? ania-woloszyk@wp.pl, pozdrawiam

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  Anonymous

Bardzo dziękuję, jak tylko będę mieć gotowe szablony, wyślę :). Mapki już zamieściłam pod postem :).

Joanna
9 lat temu

Wspaniała lekcja. Podkradnę pomysł na czas kiedy moja córcia dorośnie.

Dorota Muszyńska
9 lat temu

Ja również chętnie poproszę o materiały do przeprowadzenia tej lekcji historii :) To mój mail: dorota_0121@vp.pl <br />Zapraszam na mojego bloga UczacInaczej.pl, może znajdziecie jakieś inspiracje :)

Angelika Booher
9 lat temu

Postaram się wysłać komplet :). bardzo ciekawy i inspirujący blog :).

Moni
9 lat temu

Wspaniała lekcja! Też poproszę o materiały na maila m.laczmanska@gmail.com<br />I zapraszam do Sulejówka:) Milusin jest naprawdę klimatyczny i z roku na rok coraz więcej tam się dzieje. Pozdrowienia

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  Moni

Dziękuję :). jak już będę mieć gotowy komplet materiałów, to wyślę:). Do Sulejówka na pewno zajrzymy :).

AgaMamaDusi
9 lat temu

Wspaniała lekcję historii przygotowałaś… Będe miała inspirację na następny rok ;-)

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  AgaMamaDusi

Dzięki :)<br />

ile zarabia projektant wnetrz

OѕobliwagłęЬia-)

Karlita CałyŚwiatKarli

Super lekcja historii :-)

Agata
Agata
8 lat temu

super, jak zawsze :)

Angelika Booher
8 lat temu
Reply to  Agata

Dzięki :)

InspiracjeOnline
8 lat temu

Brawo, jestem pełna podziwu! Jak tu zaciekawić dziecko historią? No proszę widać, że można:)

Anna
Anna
7 lat temu

Rewelacja… gratuluję pomysłu. Zainspirowała mnie Pani, jutro opowiem dzieciom w przedszkolu o zaborach, Dziękuję!

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Anna

Baaaardzo się cieszę i baaardzo dziękuję :)

Paulina
Paulina
3 lat temu

Wspaniałe ! Bardzo dziękuję :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

18
0
Would love your thoughts, please comment.x