Dzisiaj relacja z naszego spaceru w jedno z ulubionych miejsc chłopców, a przy tym mała podpowiedź, jak wzbogacić spacer o ciekawe doświadczenia.
Potrzebne będą: lupa
Niedaleko naszego domu mamy ulubione miejsce, które pomimo iż w środku miasta, daje możliwość ucieczki na łono natury. Chłopcy mają zawsze mnóstwo pomysłów na zabawę – znajdują długie i giętkie patyki i udają, że są wędkarzami, rzucają kamyki do wody, wspinają się po drzewach, skaczą po kamieniach – jednym słowem przygoda.
Podczas ostatniego spaceru zaproponowałam im dwie proste aktywności i to był strzał w dziesiątkę. Uczestniczyli w nich z pełnym zaangażowaniem, a ja cieszyłam się z dobroczynnych skutków zabawy na ich rozwój.
1. Wystarczy zabrać lupę
Banalne, a okazało się być hitem. Chłopcy czuli się niesamowicie dumni i ważni z faktu trzymania w ręku takiego przyrządu. Podglądali każdy szczegół otaczającej nas przyrody, szukali robaczków w trawie, nawet na drzewo się wdrapali, żeby podejrzeć, co się na nim dzieje:) Myślę, że udało mi się zwrócić ich uwagę na drobne elementy otaczającego nas świata. Taka aktywność buduje też w dziecku ciekawość, chęć poznawania oraz umiejętność obserwacji.
2. Zabawa w wymienianie wszystkich rodzajów dźwięków, jakie słyszymy
Podczas naszego spaceru zatrzymaliśmy się, przysiedliśmy na kamieniu i z zamkniętymi oczami staraliśmy wsłuchać się w to, co nas otacza. Naszym zadaniem było wymienić jak najwięcej rodzajów dźwięków. Moi chłopcy uwielbiają rywalizować, więc ochoczo podjęli się wyzwania, jeden chciał wymienić więcej od drugiego. Zaskoczeniem było, jak wiele ich usłyszeliśmy.
Warto wiedzieć: Wszelkie zabawy i aktywności angażujące zmysł słuchu są bardzo ważne dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Umiejętność rozróżniania dźwięków, głosek jest podstawą do nauki mówienia, czytania i pisania, dlatego dobrze jest wplatać takie zabawy w codzienność naszych dzieci.
Spacery są świetnym ćwiczeniem fizycznym dla naszych dzieci. Poza tym wyrabiają w nich ciekawość wobec świata, dają też możliwość doświadczania go wieloma zmysłami. Podczas spaceru dziecko może przytulić się do drzewa, wąchać kwitnące kwiaty, słuchać śpiewu ptaków, rzucać kamykami do wody, dłubać rączkami w ziemi – wszystkie zmysły są zaangażowane :) To jedne z wielu powodów, dlaczego warto jak najczęściej zabierać dzieci na spacery:)
Ale podsunęłaś mi pomysł. Kupuję dziś przez internet 2 lupy, żeby nie było kłótni i wybieram się z Maksem i Weroniką na spacer! Dzięki!
Cała przyjemność po mojej stronie:). Pomysł taki banalny, a taki fajny. Życzę spaceru pełnego niesamowitych odkryć :)!