Święto Niepodległości – nasza lekcja historii

Święto Niepodległości – nasza lekcja historii

Przeprowadziłam z chłopcami kolejną lekcję historii. Bardzo chciałam im wytłumaczyć, co to jest Narodowe Święto Niepodległości i dlaczego obchodzimy je 11 listopada. Musieliśmy powiedzieć sobie o rozbiorach Polski, o walce o niepodległość, Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich. Oczywiście moim celem było zrobić to w przystępnej formie dla 5 i 7 latka, nie zasypać ich faktami i datami, jednak chciałam żeby mieli ogólne pojęcie i wyobrażenie na temat tego, co się stało. Za każdym razem przygotowując dany temat, chcę unikać formy wykładowej: ja mówię, a chłopcy słuchają. Staram się zawrzeć jak najwięcej aktywności dla chłopców, aby wiedza była aktywnie przyswajana, powiązana z działaniem, doświadczeniem, poprzez zaangażowanie wielu zmysłów.

Rozbiory Polski
Zaczynając przypomnieliśmy sobie, jak powstało państwo polskie, kto był jego pierwszym władcą. Po tym powiedziałam chłopcom, że po powstaniu Polski istniała ona ponad 800 lat, jednak w pewnym momencie stało się coś strasznego i baaardzo trudnego. Na to chłopcy natychmiast zareagowali:

– Co mamo się stało, co? Powiedz nam!
– Naprawdę chcecie wiedzieć?
– Tak, tak!
– To chodzicie tutaj, mam dla was specjalne zadanie. To jest mapa Polski, proszę, żebyście ją ułożyli, a to jest wzór, możecie na niego patrzeć i układać.

Także chłopcy ułożyli mapę (skopiowałam ją – link, zalaminowałam i poprzecinałam na kawałki). Kiedy była gotowa, zaczęłam opowiadać:

Polska w pewnym momencie była bardzo słaba i miała 3 bardzo silnych sąsiadów. Były to – Rosja (położyłam karteczkę ), Prusy (karteczka) i Austria (karteczka). I pewnego roku te silne państwa zabrały część Polskiej ziemi (odłączam odpowiednie fragmenty i kładę obok karteczek z nazwami państw). I wiecie co się jeszcze stało, Rosja i Prusy jeszcze raz zabrały ziemie Polski, tak że już tylko taki mały kawałek nam został. Ale to jeszcze nie koniec. Wszystkie te 3 państwa jeszcze raz dokonały podziału ziem polskich, tak, że już nic nie zostało, Polska zniknęła z mapy – to co zrobiły te trzy państwa nazywamy rozbiorami Polski (w tym momencie chłopcy byli na prawdę poruszeni.) Ludzie – Polacy musieli teraz poddać się władzy tych krajów. Te kraje chciały, żeby Polacy zapomnieli o swoim kraju i o wszystkim, co polskie – mówimy że Polska utraciła niepodległość.

rozbiory Polski - ćwiczenie dla dziecirozbiory Polski - ćwiczenie dla dzieci

Muszę przyznać, że ta ilustracja naprawdę przyciągnęła chłopców uwagę, zaangażowali się emocjonalnie w historię i zdobyli ogólne zrozumienie tego, że Polacy utracili swój kraj.

Następnie zadałam chłopcom pytanie:

– Czy wiecie, jak długo nie było Polski na mapie, a ludzie musieli być pod władzą rządów innych krajów?
– Nie.
– No to mam dla was jeszcze jedno zadanie. Tu macie karteczki z numerkami, ułóżcie je po kolei, a zobaczycie, jak długo Polska była pod zaborami.

f6-027

rozbiory Polski - ćwiczenie dla dzieci

Chłopcy zaczęli z wielkim zaangażowaniem układać. Bardzo fajnie wyszła w tym ćwiczeniu współpraca między nimi, wspólnie dążyli do osiągnięcia celu. Miło było na to patrzeć. A tych karteczek wcale nie tak mało było, bo aż 123. Z czego chłopcy wyciągnęli poczucie, że to bardzo długi okres był, wcale nie chwilka.

Józef Piłsudski i Legiony Polskie

Jak już wiedzieliśmy że Polska była pod zaborami 123 lata, kontynuowałam opowiadanie:

Dowiedzieliście się, jak długo Polacy nie mieli swojego kraju. Myślicie, że chcieli go odzyskać?
Tak, było w tym czasie wielu odważnych ludzi, który nie chcieli się pogodzić, że ich kraj przestał istnieć i walczyli o to, aby go odzyskać. Jednym z nich był Józef Piłsudski. Był on bohaterem, odważnym żołnierzem, przywódcą Polaków walczących o swoją ojczyznę. Miał on jeden cel, zrobić wszystko, by Polska odzyskała niepodległość. Stworzył on polskie wojsko – Legiony Polskie, które składało się z bardzo dzielnych, odważnych ludzi, gotowych zginąć w walce. I w końcu udało się. Wybuchła pierwsza wojna światowa, w której Polacy dzielnie walczyli i 11 listopada 1918 roku odzyskali swój kraj. Polska znowu zaczęła istnieć, a Józef Piłsudski stanął na czele polskiej armii. Dlatego co roku świętujemy 11 listopada i to, że nasz kraj jest wolny.

Józef Piłsudski i legiony Polskie

 

Na koniec dałam chłopcom kolorowankę – mapę: rozbiory Polski, którą znalazłam TUTAJ. Słuchaliśmy też pieśni legionowych: „Pierwsza brygada”, „Strzelcy”. We środę chłopcy idą na Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego i w planach mamy jeszcze odwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na stronie muzeum jest wiele historycznych informacji dotyczących walki o niepodległość, Piłsudskiego i Legionów, gorąco zachęcam do zajrzenia na nią.

Narodowe Święto Niepodległości - rozbiory Polski, Józef Piłsudski i Legiony Polskie - lekcja historii dla dzieci

Ze względu na liczne prośby, zamieszczam na dole szablony z liczbami i mapki, które wykorzystałam w lekcji (razem ze źródłami), nie są one naszego autorstwa.

Źródło:http://historia.pgi.pl/obrazki/rozbiory.jpg

 

Źródło: http://ruciany.blogspot.com/2010/09/rucinscy-na-urzedach.html

 

liczby 0-23 - szablon                    liczby 24-47 - szablon                    liczby 48-71 - szablon

POBIERZ SZABLON                                             POBIERZ SZABLON                                    POBIERZ SZABLON

 

LICZBY 72-95 - szablon                    liczby 96-120 - szablon                    liczby 121-123 - szablon

POBIERZ SZABLON                                               POBIERZ SZABLON                                     POBIERZ SZABLON

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
379Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email