Arbuzowe wariacje – prace plastyczne

Arbuzowe wariacje – prace plastyczne

Pora zakończyć już nasz tydzień zabaw z arbuzem. Dzisiaj, jako ostatnie pokarzemy propozycje prac plastycznych z motywem arbuza. Za oknem szaro i ponuro, postanowiłyśmy więc do dzisiejszego dnia wprowadzić kolory tęczy.

Potrzebne będą: łupina arbuza, pestki arbuza, farby, pędzelki, plastelina, blok, szablon arbuza

Dziś spełnialiśmy się artystycznie. Najpierw pokroiłyśmy arbuza na sześć cienkich plastrów i zorganizowałyśmy zawody, kto najdokładniej zje czerwoną część owocu. Potem chłopcy malowali farbami każdy plaster innym kolorem (paluszkami i pędzelkami). Na koniec każdy odcisnął swoją pomalowaną łupinę na papierze i w ten sposób powstała nam piękna tęcza.
Kolejną zabawą było wyklejanie plasteliną narysowanego na kartce arbuza. To zadanie dla Daniela i Samuela. Allan w tym czasie lepił z plasteliny czerwone kulki, co zainspirowało chłopców do zrobienia arbuza w 3D. Wkładaliśmy palcami pestki w plastelinę, potem oblepiliśmy naszą kulę na zielono i arbuz gotowy. Wystarczyło go tylko pokroić. Smacznie wygląda prawda?!!! Dajemy Wam gotowy szablon arbuza do wyklejania plasteliną. Zwróćcie też uwagę na plastelinę, ważna jest jej jakość. Dzieci uwielbiają tego typu prace, ale bardzo szybko rezygnują, jeśli plastelina jest zbyt twarda. Z doświadczenia możemy Wam polecić plastelinę firmy Astra albo As (ten sam producent). Do arbuza 3D możecie również wykorzystać ciastolinę.

Warto wiedzieć: Podczas dzisiejszych zabaw ćwiczyliśmy i utrwalaliśmy nazwy podstawowych kolorów. Uczyliśmy się, jak wygląda tęcza. Rozwijaliśmy koordynację wzrokowo – ruchową (wciskanie pestek w plastelinę) oraz oczywiście ćwiczyliśmy sprawność rączek. Takie ćwiczenia są rewelacyjnym przygotowaniem do pisania w przyszłości. Należy pamiętać, że warto jest opisywać dzieciom przedmioty oraz czynności, które w danym momencie wykonujemy. („Arbuz jest duży, czerwony, wilgotny.” „Kroimy arbuza na pół.”) Ma to ogromny wpływ na rozwój słownictwa u dzieci. Ciekawe również jest to, że dziecko 3-4 letnie widzi dany przedmiot jako całość. Ma problem z podzieleniem go na części, dlatego warto z nim porozmawiać o tym, z czego składa się arbuz.

K.
arbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieciarbuzowe prace plastyczne dla dzieci

 arbuz - szablon

POBIERZ SZABLON: ARBUZ

 

Spodobał Ci się tekst? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
2Share on Google+
Google+
0Email this to someone
email