Home Polecamy Życie na kołach podbiegunowych – zestawienie książek dla dzieci
arktyka i antarktyka - książki dla dzieci

Życie na kołach podbiegunowych – zestawienie książek dla dzieci

3 komentarze

Rodzi się we mnie ostatnio nowe uzależnienie – kupowanie książek dla dzieci, a zwłaszcza tych, które w szczególny sposób realizują cele edukacyjne, przekazują dzieciom porządną dawkę wiedzy.  Także teraz obok zapchanych szaf i wszystkich kątów wszelkimi materiałami do recyklingu, zapełniam każdą półkę książkami – i jak tu żyć? :) Rezultatem tej mojej nowej pasji jest dzisiejsze zestawienie książek poruszających temat życia na kole podbiegunowym – pierwsze z wielu tego typu, które będę zamieszczać na blogu. Także zapraszam Was do lektury  książek o Arktyce i Antarktydzie.

„Bieguny i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy” – Justyna Styszyńska

Pięknie wydana, niewielka książeczka, która poza dobrą zabawą jest również źródłem konkretnej wiedzy. Zawiera ona bardzo przejrzysty podział na Arktykę i Antarktydę i ich mieszkańców, dzięki czemu pomaga dzieciom rozróżnić te dwie, podobne do siebie krainy. Krótkie opisy przekazują podstawowe informacje i ciekawostki na ich temat. Istotnym elementem książki są naklejki zawierające części ciała poszczególnych zwierząt. Obok każdego opisu zwierzęcia znajdziemy stronę z miejscem na dziecięcą twórczość. Z naklejek tworzą one wizerunek danego mieszkańca biegunów lub wymyślonego przez siebie zwierzaka, co wspaniale rozwija wyobraźnię i kreatywność. Oprócz stron poświęconym konkretnym zwierzakom, elementem książki są pięknie malowane krajobrazy, które dzieciaki dowolnie uzupełniają naklejkami.

Informacje przekazane w książce:

a. Krótki opis Arktyki oraz zwierząt na niej żyjących: morsa arktycznego, niedźwiedzia polarnego, zająca polarnego, lisa polarnego, renifera, sowy śnieżnej, wilka polarnego.

b. Krótki opis Antarktydy oraz zwierząt na niej żyjących: słonia morskiego, foki Weddella, pingwina cesarskiego i albatrosa królewskiego.

Przedział wiekowy: 3-6
Wielkość: 19 x 17cm
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 48
Cena okładkowa: 29,90 zł (w zestawieniu pod zdjęciami od 19zł)
Okładka: broszurowa spirala

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyda 20
arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyda 15

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

arktyka i antarktyka 1 - książki dla dzieci

„Nela na kole podbiegunowym” – Nela mała reporterka

Nela zdobyła serca dzieci w Polsce, a w tym również moich chłopców. Mamy w domy wszystkie pozycje z serii przygód Neli – jej przygody na kole podbiegunowym są najnowszą pozycją. Książka napisana jest bardzo prostym językiem, zawiera mnóstwo pięknych zdjęć, które pomagają dzieciom poznać odległe zakątki świata. Jest to świetna pozycja do samodzielnego czytania. My ostatnią część czytamy razem według naszego własnego systemu, czyli czytając po kolei na głos, po dwie strony: ja, Daniel, a potem Samuel. :)

Nela przekazuje dzieciom dużą porcję wiedzy i ciekawostek na temat odwiedzanej przez nią części świata, a szczególnie zwierząt. Jej opowiadaniom zawsze towarzyszą mapy, co oczywiście jest kolejnym walorem edukacyjnym tej serii. Dodatkową atrakcją w książce „Nela na kole podbiegunowym” są kody do bardzo krótkich filmików, dzięki którym dzieci mogą poczuć smak przygody przeżywanej przez Nelę i jej towarzyszyć.

Informacje przekazane w książce:

Dzieci dowiedzą się w obszernym wstępie, gdzie jest koło podbiegunowe, czym różnią się od siebie Arktyka i Antarktyda i jakie zwierzęta je zamieszkują. W kolejnych 9 rozdziałach odwiedzą z Nelą Finlandię, Laponię, a tam wioskę świętego Mikołaja. Poznają psy husky, renifery i zorzę polarną, przepłyną się lodołamaczem po morzu. Następnie poznają Islandię i jej mieszkańca maskonura. Potem udadzą się na Grenlandię, aby spotkać piżmowołu oraz dzikiego psa grenlandzkiego. Odbędą tam również wycieczkę statkiem na lodową lagunę w poszukiwaniu wielorybów oraz wyprawę w poszukiwaniu lodofoki grenlandzkiej. Przy okazji zobaczą mnóstwo gór lodowych.

„Nela na kole podbiegunowym” występuje w dwóch różnych wersjach. Różnią się one zwierzęciem na okładce: na jednej jest lodofoka grenlandzka, a na drugiej husky. Ta druga to specjalne wydanie dostępne w Empiku, zawierające dodatkowo oddzielną mapę świata z zaznaczonymi podróżami Neli i wieloma ciekawostkami.

Przedział wiekowy: 6+
Wielkość: 16.5 x 21.5 cm
Wydawnictwo: Burda Książki NG
Liczba stron: 220
Cena okładkowa: 34,90 zł (od 19,90 zł w zestawieniu pod zdjęciami)
Okładka: twarda

nela kolo podbiegunowe

nela kolo podbiegunowe

nela kolo podbiegunowe

nela kolo podbiegunowe

nela kolo podbiegunowe

nela kolo podbiegunowe

„Anaruk i inne opowiadania” – Alina i Czesław Centkiewiczowie

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć opowiadań Czesława i Aliny Centkiewiczów  napisanych już kilkadziesiąt lat temu. Książka „Anaruk i inne opowiadania” została wydana (wznowiona) w rocznicę 110 urodzin autora-Czesława Centkowicza znanego polskiego podróżnika, pisarza i reportażysty. Autorzy opisują w niej to, co sami przeżyli podczas wielu swoich wypraw. Dzięki lekturze dzieci poznają życie naukowców w bardzo srogich warunkach lodowych krain, na odległych stacjach badawczych.

Opowiadanie „Anaruk chłopiec z Grenlandii jest kopalną wiedzy o zwyczajach i kulturze Eskimosów. Są to przygody dwunastoletniego chłopca Anaruka, który zaprzyjaźnił się z polarnikiem i jego grupą badawczą. W zaczarowanej zagrodzie dzieci poznają się bliżej z pingwinami Adeli zamieszkującymi Antarktydę. Obydwa tytuły są lekturą szkolną w klasach 1-3.

Sześć z siedmiu historii, które znalazły się w tej książce mają miejsce na biegunie północnym. Akcja ostatniej – „Zaczarowanej zagrody” toczy się na Antarktydzie.

Audiobook „Anaruk chłopiec z Grenlandii” dostępny jest na jutubie TUTAJ. Moi chłopcy właśnie od tego zaczęli swoją przygodę z twórczością Centkiewiczów. „Zaczarowaną zagrodę” znajdziecie TUTAJ. Dodatkowo jest jeszcze film na jutubie-wizualizacja książki z animacjami 3D i słuchowiskiem zrealizowana na wystawę stałą dla Muzeum Historycznego w Legionowie dostępna TUTAJ. W wymienionym muzeum w Legionowie można zwiedzić wystawę stałą poświęconą państwu Centkiewiczom, dla klas szkolnych dostępne są lekcje muzealne.

Przedział wiekowy: 6-10
Wielkość: 14 x 20.2 cm
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 192
Cena okładkowa: 19,90 zł (od 12,40zł w zestawieniu pod zdjęciami)
Okładka: miękka

Anaruk i inne opowiadania

koła podbiegunowe - książki dla dzieci - arktyka i antarktyda

koła podbiegunowe - książki dla dzieci - arktyka i antarktyda

Anaruk chłopiec z grenlandii

Anaruk i inne opowiadania

„Niedźwiadek polarny”, „Mała Lotta i renifery”,”Zimowy wilk” – Holly Webb

Są to trzy pozycje z licznej serii „Zaopiekuj się mną” autorki Holly Webb. Dotyczą one właśnie zwierząt zamieszkujących północne, zimowe regiony. Obecnie mamy w domu pozycję „Mała Lotta i renifery”, pozostałych części jeszcze nie czytaliśmy. Jest to piękna, ciekawa, wzruszająca opowieść idealna dla miłośników zwierząt. Mała dziewczynka odwiedza swoją babcię w Norwegii, gdzie spełnia się jej marzenie o tym, żeby zobaczyć na żywo renifery. We śnie dziewczynka przenosi się w czasy z opowiadań swojej babci i tam przeżywa niezwykłą przygodę, w której musi się zaopiekować łanią renifera i jej młodym.

Książka jest pięknie ilustrowana. Na jej końcu znajduje się dodatkowa część, gdzie jest słowniczek norweskich słów, podstawowe informacje o reniferach razem z mapką ich wędrówki oraz kilka innych ciekawostek. Dodatek ten wspaniale wzbogaca książkę.

Książka ma dużą czcionkę i świetne nadaje się do samodzielnego czytania dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej. Całej serii „Zaopiekuj się mną dedykowana jest strona internetowa (klik), gdzie znajdziecie dodatkowe materiały dla dzieci. Bohaterami tej serii są w większości domowe psiaki i kociaki. Pozycje proponowane dzisiaj przeze mnie to wyjątki wydane na święta. Myślę, że seria, której głównymi bohaterami są ukochane przez dzieci zwierzaki, szybko zdobędzie serca Waszych pociech.

„Mała Lotta i renifery” do kupienia TUTAJ
„Niedźwiadek polarny” do kupienia TUTAJ
„Zimowy wilk” do kupienia TUTAJ

Tytuł: Mała Lotta i renifery
Przedział wiekowy: 6-8
Wielkość: 12,8 x 19,8 cm
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 128
Cena okładkowa: 13,90 zł (od 8zł w wyszukiwarce pod linkiem)
Okładka: miękka

koła podbiegunowe - książki dla dzieci - arktyka i antarktyda

Lotta i renifery Zaopiekuj się mną

Lotta i renifery zaopiekuj sie mna

Lotta i renifery Zaopiekuj się mną

Lotta i renifery Zaopiekuj się mną

Lotta i renifery Zaopiekuj się mną

 

To już koniec mojego zestawiania. Myślę, że w przyszłości dodam tutaj jeszcze kilka pozycji. Jeżeli znacie jakieś ciekawe książki na ten temat, a które ja ominęłam, to koniecznie podzielcie się w komentarzach-wspólnie stworzymy dobrą bazę danych dla rodziców i nauczycieli :)

Pokazanych na zdjęciach klamerkowych mieszkańców Arktyki znajdziecie TUTAJ.

Życzę Wam i Waszym dzieciakom ciekawej lektury!!!


Jeżeli chcesz udpostępnić ten pomysł na Pinterest, Google+ lub Stylowi.pl, polecam poniższe zdjęcia :)

zycie na biegunach - ksiazki dla dzieci

0 0 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
AgaMamaDusi
AgaMamaDusi
7 lat temu

Z tych książek znamy i czytałyśmy tylko „niedźwiedzia polarnego” z serii zaopiekuj się mną. Ta pierwsza za to wpadła mi w oko i szkoda że nie widziałam jej wcześniej bo w ubiegłym miesiącu przerabiałyśmy pingwiny a w tym niedźwiedzie więc przydałaby się ;-)

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  AgaMamaDusi

Ja też o niej wcześniej nie wiedziałam, dopiero jak zaczęłam szukać materiałów do tematu :(

Angelika Booher
7 lat temu

Jak mapy – to na pewno Mizielińscy :), wiele jest bardzo fajnych puzzli – dla 4latki to zdecydowanie polecam firmę Czu czu. Ale całe zestawienie map mam już w zamyśle, także napewno się ukaże na blogu :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

3
0
Would love your thoughts, please comment.x