Home Polecamy Klocki domino – kreatywna zabawa na długie godziny
klocki domino

Klocki domino – kreatywna zabawa na długie godziny

6 komentarzy

Klocki domino zafascynowały nas. Zabawa nimi potrafi wciągnąć na wiele godzin, rozwija kreatywność, uczy cierpliwości, dostarcza ogromną dawkę emocji.

O klockach domino powiedziała mi znajoma – mama edukująca domowo. Pokazała nam też na jutubie filmiki z ogromnymi budowlami domino liczącymi dziesiątki i setki tysięcy pojedyńczych elementów i zajmującymi całe sale gimnastyczne. Okazuję się, że istnieje cała dziedzina hobbystyczna układania klocków domino, która po angielsku nazywa się domino toppling. Przy okazji świąt stwierdziłam, że kupię takie klocki chłopcom jako prezent niespodziankę obok Lego, o które prosili. Przyznam, że niełatwo znaleźć w sklepach klocki domino, dostępna jest raczej tylko zwykła gra. Ale udało mi się. Polska firma Dabo produkuje duże zestawy drewnianych domino i ku mojemu zaskoczeniu sprzedaje je w bardzo przystępnej cenie, bo za komplet 830 sztuk zapłaciłam ok. 130 zł z przesyłką. A w tej zabawie chodzi przede wszystkim o to, żeby elementów było dużo, bardzo dużo, jak najwięcej :)

Konstrukcje domino budujemy od świąt. Mam takie przekonanie, że lista zalet takiej zabawy jest nieskończona.

Kreatywność, wyobraźnia, zdolności konstrukcyjne

Budowanie domino niezwykle pobudza twórczość i wyobraźnię. Dziecko zamienia się w konstruktora, projektanta, artystę, który stwarza. Konstrukcje moga być wielopoziomowe, płaskie, 2D i 3D. Oczywiście wariacje kolorystyczne również mają znaczenie i nadają dziełu charakteru.

Poczucie sprawstwa

Stworzenie konstrukcji domino budzi ogromną satysfakcję. Dumny ze swojego dzieła twórca ma zaszczyt wprowadzić powstały mechanizm w ruch, jest to bardzo emocjonujący moment.

Panowanie nad emocjami, ćwiczenie wytrwałości i nie poddawania się

Domino to zabawa wywołująca intensywne emocje zarówno radości, dumy, zadowolenia, ekscytacji, napięcia, jak i porażki, rozczarowania, załamania. Tak, były u nas wiele razy łzy, kiedy w trakcie tworzenia cała konstrukcja przez jeden klocek ulegała zniszczeniu (a zapewniam Was, że jest to nieuniknione). Kiedy dziecko podejmuje się kolejny raz odbudować konstrukcję – ćwiczy w sobie postawę wytrwałości i niepoddawania się.

Lekcja fizyki w praktyce

Konstrukcja zbudowana z klocków domino to cały mechanizm, który zostanie wprowadzony w ruch. Ważna tu jest odległość klocków od siebie, wielkość, ciężar, siła, kąt padania. We wszystkim dziecko musi nabrać pewnego wyczucia i zrozumienia tworząc poszczególne elementy mechanizmu. Dodatkowo samo eksperymentuje z kolejnymi technikami, mechanizmami jak prawdziwy inżynier. Czasami trzeba przeprowadzić wiele prób, aż odpowiednie ustawienie zadziała.

Panowanie nad ruchami, samoświadomość własnego ciała

Wyobraźcie sobie, jak musi się zachować dziecko, kiedy połowa jego pokoju zapełniona jest delikatnymi konstrukcjami kilkuset małych, drewnianych prostokątów ustawionych jeden obok drugiego, lub jeden na drugim? Albo jak musi być skupiona jego uwaga i ostrożny ruch ręki, kiedy stawia ostatni klocek na ogromnej wieży 3D? Jeden niekontrolowany ruch powoduje katastrofę. Dlatego klocki domino to świetne ćwiczenie dla dzieci rozkojarzonych, które zawsze się o coś potykają, coś trącają, których głowa nigdy nie wie, co robi ręka i noga. Taki jest mój starszy syn i poruszanie się w przestrzeni z konstrukcjami domino jest idealnym dla niego ćwiczeniem oczywiście nieświadomym i o to właśnie chodzi :)

Mogłabym jeszcze wiele aspektów tej zabawy wymienić, ale na tym poprzestanę. Domino wciąga na długie godziny, nie zdarzyło nam się, żeby zabawa trwała krócej. Jest tylko jeden warunek, klocków musi być dużo. Zabawa nie będzie zbyt atrakcyjna, jeżeli dzieci będą miały do dyspozycji 50 sztuk. Dlatego cieszę się, że firma Dabo produkuje zestaw bliski 1000 sztuk. To jedyny taka oferta, jaką znalazłam.

Informacje o zestawie

Cena: 112 zł
Ilość klocków: 800+30
Kolor: naturalne drewno, niebieski, zielony, czerwony, żółty
Rozmiar klocka: 50x25x8 mm
Opakowanie: kolorowa, kartonowa tuba
Gdzie kupić: tutaj

Kupiłam największy zestaw, jaki znalazłam czyli 830 klocków, z czego 800 to domino – małe prostokąty, a 30 to różnej wielkości drewniane klocki w tym kula.

Kolor

Zestawy dostępne są w dóch wariantach: w kolorze naturalnego drewna oraz w 5 kolorach. Zdecydowanie zachęcam Was do wybrania kolorowego zestawu – barwy wzbogacają proces tworzenia. Wystarczy spojrzeć na naszego ślimaka na samym dole. Kolory dają również możliwość układania sekwencyjnego, co jest świetnym ćwiczeniem lewopółkulowym.

Jakość

Największą zaletą klocków domino firmy Dabo to ich ilość w stosunku do ceny. Jest ich bardzo dużo i to jest najważniejsze. W zestawie zdarzają się pojedyńcze klocki nierówno wycięte lub pomalowane, hurtowa ilość sprawia jednak uszczerbek na jakości niewielkiego procenta wszystkich elementów.

Po przetestowaniu drewnianych domino i po obejrzeniu wielu filmików z konstrukcjami domino odnoszę wrażenie, że plastikowe klocki używane przez „zawodowców” lepiej działają, mechanizm przewracających się elementów jest sprawniejszy. Jednak to tylko moje wrażenie, nie testowaliśmy plastikowej wersji, której zresztą w Polsce chyba nie można kupić (bulkdominoes.com). Uważam, że na potrzeby zabawy w domu drewniana wersja domino jest całkowicie wystarczająca i satysfakcjonująca, polecam każdemu.

Warto chyba jeszcze powiedzieć, że takie domino jest doskonałą zabawką dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Jestem pewna, że starszych przedszkolaków również zainteresuje. Osobiście uważam je za jedną z najlepszych i najbardziej kreatywnych zabawek, jakie mamy w domu.

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

Na poniższych zdjęciach pokazałam Wam bardzo, bardzo podstawowe techniki budowania domino, od których sami zaczęliśmy. Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy jest przerwa, my nazywamy ją zabezpieczeniem. Stosujemy ją przy budowaniu zwykłego ciągu klocków jeden za drugim. Kiedy jakiś klocek zostanie niechcący trącony, konstrukcja zaczyna burzyć się przed czasem. Przerwa sprawia, że zostaje zniszczony tylko mały odcinek, a nie cała budowla. Na początku, pewni swoich umiejętności ignorowaliśmy zupełnie zasadę stosowania takiej przerwy. Jednak szybko przekonaliśmy się, jak bardzo jej potrzebujemy.

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino

klocki domino


Jeżeli chcesz udpostępnić ten pomysł na Pinterest, Google+ lub Stylowi.pl, polecam poniższe zdjęcia :)

KLOCKI DOMINO - genialna zabawka dla dzieci

Życzę Wam kochani wspaniałej zabawy, domino angażuje dzieci jak i dorosłych!!!

 

Jeżeli ten post był dla Ciebie inspiracją, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim z innymi lub zostawisz komentarz poniżej. Dziękuję!

Miłego dnia! 

Angelika

5 2 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Geny po ojcu
7 lat temu

Super są te klocki?my mamy takie zwykłe drewniane do budowania, ale one sa za grube do takich konstrukcji, te które prezentującej sa idealne?
http://genypoojcu.blogspot.com/?m=1

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Geny po ojcu

Tak, domino są trochę inne niż zwykłe klocki drewniane, efekt upadania klocków jeden na drugi jest tutaj najważniejszy i dostarcza wiele emocji :)

Buba Bajdocja
Buba Bajdocja
7 lat temu

Aaaaaa, cudowne, śliczne, chcemy!!! :-)

Bibi
Bibi
6 lat temu

Fantastyczna zabawa!

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  Bibi

Naprawdę fajna, polecam spróbować :)

Asia
Asia
3 lat temu

Wow, super to wygląda! :D

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

6
0
Would love your thoughts, please comment.x