Zbieranie nakrętek to prosty sposób na to, aby zaangażować dzieci w pomoc innym, nauczyć ich wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka jak również dbałości o nasze środowisko.
W ostatnim czasie udało mi się zaangażować dzieci z edukacji domowej w akcję zbierania nakrętek. Od dłuższego czasu planowałam to zrobić, jednak brakowało mi konkretnego celu. O zbieraniu nakrętek mialam ogólną wiedzę, jednak chciałam, żeby to było coś więcej niż jakiś pojemnik ustawiony w kącie. Chciałam, żeby to miało twarz, głębszy sens, żeby dzieci się osobiście zaangażowały.
Nakrętki dla Patryka
Pewnego dnia podczas zajęć zapytałam dzieci, czy lubią pomagać innym. Wszyscy odpowiedzieli twierdząco. Zapytałam je, czy chciałyby pomóc pewnemu choremu chłopcu o imieniu Patryk. Padło pytanie, kto to jest Patryk. Więc pokazałam dzieciom jego zdjęcie (na plakacie informującym o akcji zbierania nakrętek). Opowiedziałam im krótko o tym, że Patryk urodził się z chorym sercem, jego rodzice potrzebują pomocy, żeby zebrać pieniądze na jego leczenie i rehabilitację. Zapytałam ich, czy chcą wiedzieć, jak można mu pomóc. Po pozytywnych odpowiedziach, puściłam im krótki filmik przygotowany przez młodzież szkolną – wydawało mi się, że jego przekaz będzie idealny dla dzieci (KLIK)
Jaka była reakcja dzieci?
Obejrzały filmik z wielką uwagą i przejęciem. Każde z nich postanowiło, że będzie zbierać nakrętki – dla Patryka. Chęć pomocy była oczywista i bezdyskusyjna.
Więc przeprowadziłam małe szkolenie, co zbierać, a czego nie zbierać. Prezentację, z której czerpałam wiedzę i którą od razu pokazałam dzieciom znajdziecie tutaj.
Co zbierać? Poradnik małego wolontariusza
Zbieramy plastikowe zakrętki po:
- butelkach
- kosmetykach
- chemii gospodarczej
- miarki i dozowniki
- skówki
- łyżeczki
- pojemniczki po Kinder Niespodziance, tiktakach
- plastikowe korki od win
Ogólnie rzecz biorąc zbieramy elementy plastikowe, które są oznaczone (najczęściej w trójkącie) dużymi literami: PP, PE, LDPE, HDPE.
Przy tej okazji koniecznie trzeba powiedzieć, czego nie zbierać. Nie zbieramy zakrętek metalowych oraz z metalowymi elementami, takich jak np. po Frugo, od słoików, po alkoholu. Z pokrywek np. od kawy wyjmujemy tekturowe elementy.
Dla kogo zbierać?
Moja rada jest tak, żeby zbierać na konkretny cel. My przyłączyliśmy się do akcji na rzecz jednego chłopca, co sprawiło że dzieci podeszły do tego bardzo osobiście i z dużym zaangażowaniem. Powiem Wam, że za każdym razem, gdy któreś dziecko przynosi nakrętki, słyszę słowa:
-Nakrętki dla Patryka!
Jeżeli nie znacie żadnej konkretnej akcji, są dwie fundacje, które chciałabym Wam polecić.
1. FUNDACJA BEZ TAJEMNIC i ich największy w Polsce program Charytatywno-Ekologiczny „Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…”
Fundacja sięga swoimi korzeniami do grupy studentów, którzy szukali sposobu, żeby pomóc znajomemu. Dzisiaj koordynuje i przeprowadza zbiór nakrętek w całym kraju. 100% dochodu przekazany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci, których twarze możecie poznać na stronie Fundacji. Możecie również przeczytać, komu w ubiegłych latach fundacja kupiła sprzęt i za ile.
2. STOWARZSZENIE USŁYSZEĆ ŚWIAT
Stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci i młodzieży z wadą słuchu z siedzibą w Warszawie. Stowarzyszenie aktywnie prowadzi akcję zbierania nakrętek, której celem jest sfinansowaie rehabilitacji dzieci niesłyszących oraz dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Od początku zbiórki zebrano już ponad 18 ton nakrętek.
Jak to działa i ile kosztuje?
W Polsce odkręca się codziennie około 90 ton zakrętek. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek, zależnie od ich masy. Tona to 65 worków o pojemności 120 litrów.
Firmy recyklingowe używają nakrętek jako materiał wtórny przetwarzając je na granulat, z którego następnie producenci tworzą kolejne plastikowe elementy. Organizacje przeprowadzające zbiórki przekazują nakrętki firmą recyklingowym, które za każdy kilogram płacą im pieniądze. 2-3 nakrętki to jeden grosz, jeden kilogram nakrętek to między 70gr, a 1 zl. Jak łatwo wywnioskować kilka zakrętek nic nie znaczy jednak tony przyczyniają się do ochrony środowiska, a fundusze z nich uzyskane stanowią ogromną pomoc osobom potrzebującym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Jenak taki efekt możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy do akcji włączy się tysiące osób.
Dlaczego warto zbierać nakrętki?
Podsumowując, oto kilka argumentów za tym, abyście jako cała rodzina, grupa przedszkolna czy szkolna zaczęli zbierać nakrętki:
- pomagamy potrzebującym
- ułatwiamy firmą recyklingowym pracę
- przyczyniamy się do recyklingu plastikowych butelek, które jeżeli zostaną wyrzucone z nakrętką, nie trafią do recyklingu
- zmniejszamy ilość składowanych śmieci
- uczymy dzieci postawy proekologicznej
- uczymy dzieci wrażliwości na potrzeby innych
- kształtujemy w dzieciach chęć niesienia pomocy
- sprawiamy, że rodziny osób niepełnosprawnych uzyskują niezbędny sprzęt, rehabilitację, turnusy, leczenie.
W naszym domu razem z chłopcami zbieramy nakrętki. Przygotowaliśmy do tego specjalny pojemnik. Dołączycie do nas?
*Informacje zawarte we wpisie czerpałam głównie ze stron podanych przeze mnie fundacji.
U mnie w domu zbiera się nakrętki od lat 5 :) przekazujemy je do hospicjum
Łał, szacunek, my dopiero zaczynamy :)
My przez jakieś 3 lata zawzięcie zbierałyśmy nakrętki i zanosiłyśmy je do przedszkola/szkoły. Teraz jakoś się zgapiłyśmy i przestałyśmy ale musimy do tego powrócić :-)
Super, brawo dla chłopaków
Dziękuję :)