Przyszła pora na kolejną odsłonę projektu „Dziecko na warsztat”. Tym razem udajemy się w podróż do Australii i odkrywamy australijską sztukę. My skupiliśmy się na znanej na całym świecie sztuce aborygeńskiej i charakterystycznej dla niej technice kropkowania. Sami zaczęliśmy tworzyć na wiele kreatywnych sposobów.
Aborygeni – pierwotni mieszkańcy Australii
Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii, przybyli tam kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej wędrując przez Azję, byli ludem koczowniczym, mocno związanym z naturą. Aż do lat trzydziestych XX wieku Aborygeni byli traktowani przez białych osadników jako element australijskiej flory i fauny. Dopiero w 1984 roku przyznano im prawa obywatelskie. Także ich sztuka była długo lekceważona, zdobyła uznanie i popularność dopiero w latach siedemdziesiątych.
Sztuka aborygeńska
Sztuka aborygeńska należy do jednej z najstarszych praktykowanych form sztuki. Jest ona ściśle związana z religijnymi obrzędami i ceremoniami tego ludu. Kolory w sztuce aborygeńskiej to kolory natury: czerwień, brąz, kolor żółty i biały. Aborygeni wykorzystywali naturalne, dostępne w ich otoczeniu materiały: korę drzew, liście, kamienie, skalne ściany, malowali również na piasku oraz swoim ciele. Sztuka Aborygenów opiera sie na symbolach, odnosi się do mitycznych opowieści (tzw. Dreamtime), natury, otaczającego świata roslin i zwierząt. Tło aborygeńskich dzieł nigdy nie jest puste, składa się z kropek, lini i kresek tworząc abstrakcję.
Kropkowanie jest najbardziej charakterystycznym elementem sztuki aborygenskiej i właśnie jemu poświęciliśmy ten warsztat. Po krótkim wstępie zaczęliśmy tworzyć własne dzieła. Na początek przyjrzeliśmy się dokładnie symbolom. W tym celu przygotowałam tekturki z poszczególnymi symbolami, po kolei je sobie omówiliśmy, a później każdy z nas stworzył własne dzieło. Z takich tekturowych kartoników można również zrobić grę memory, można też bawić się w układanie i odgadywanie historyjek. Symbole aborygeńskiej sztuki są świetnym pretekstem do ćwiczenia małej motoryki i percepcji wzrokowej, moim dzieciom bardzo przypadły do gustu i cały czas są one elementem ich rysunków.
Kropkowany kolaż
Potrzebne będą: czerwona, brązowa, biała, żółta farba, patyczki kosmetyczne, dwa kawałki tektury, nożyczki, samoprzylepny rzep
Wspólnie stworzyliśmy również kolaż. W tym celu poprzecinałam tekturowy prostokąt na mniejsze kawałki. Przy pomocy patyczków kosmetycznych i farb zakropkowaliśmy każdy kawałek tekturki. Na drugim kawałku tektury przygotowałam podkład z odrysowanymi elementami i poprzyklejałam rzepy na każdy z nich. W ten sposó powstał nam kolaż – puzzle.
Kolejne dzieło wykonaliśmy współczesną techniką kropkowania – stworzyliśmy kompozycję z plastikowych nakrętek po butelkach. Użylismy do tego dużego kawałka tektury i kleju na gorąco. Potraficie odgadnąć symbolikę naszego obrazu?
Bumerang
Nie mogliśmy obojętnie potraktować tego przedmiotu. Moi chłopcy przejawiają zamiłowania do wszelkiego rodzaju broni, bumerang ich oczywiście również zainteresował, chociaż współcześnie kojarzy się raczej z rodzajem sportu czy rozrywki. Bumerang to narzędzie używane przez Aborygenów do walki i polowań, oryginalnie tworzony z drewna, kształtem przypominający trochę banana. Co ciekawe, najstarszy na świecie bumerang znaleziono w Polsce, w Jaskini Obłazowej. Jego wiek szacuje się na ponad 20 tysięcy lat, wykonany został z ciosu mamuta. My zrobiliśmy kilka swoich sztuk – kreatywnie.
Potrzebne będą: tektura, ołówek, nożyczki, farba, flmastry, taśma do ozdoby
Kończąc nasz warsztat polecam strony, które moga być bardzo przydatne w omawianiu tematu kultury Aborygenów:
- Indigenous Australian art – artykuł na Wikipedi zawierający podstawowe informacje dotyczące sztuki aborygeńskiej, po angielsku, polska wersja niestety nie zawiera tylu informacji.
- Blog o Australii – z przyjemnością czytałam posty, mnie szczególnie interesowało wszystko o Aborygenach
- Opis symboli – strona dla podróżójących po Australi, mimo iż nie wygląda zachęcająco, to zawiera mnóstwo pomocnych informacji, ja szczególnie skorzystałam z opisu symboli wykorzystywanych w sztuce aborygeńskiej
- Symbole w sztuce aborygeńskiej – szablony – aby znaleźć szablony należy wpisać w wyszukiwarkę hasło (rezultaty będą po angielsku): aboriginal art symbols worksheet
- Szablony do kolorowania dla dzieci na wzór sztuki aborygeńskiej
Jak zawsze zapraszam Was również do odwiedzenia wpisów innych uczestników projektu:
Wygląda ciekawie :) A ile czasu mniej więcej zajmuje ułożenie mozaiki? I dla jakiej kategorii wiekowej byłaby najlepsza? :)