Home Zabawyprace plastyczne Malarstwo kropkowe Aborygenów – „Dziecko na Warsztat”
kropkowany obraz - praca dla dzieci, sztuka aborygeńska

Malarstwo kropkowe Aborygenów – „Dziecko na Warsztat”

1 komentarz

Przyszła pora na kolejną odsłonę projektu „Dziecko na warsztat”. Tym razem udajemy się w podróż do Australii i odkrywamy australijską sztukę. My skupiliśmy się na znanej na całym świecie sztuce aborygeńskiej i charakterystycznej dla niej technice kropkowania. Sami zaczęliśmy tworzyć na wiele kreatywnych sposobów.

Aborygeni  – pierwotni mieszkańcy Australii

Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii, przybyli tam kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej wędrując przez Azję, byli ludem koczowniczym, mocno związanym z naturą. Aż do lat trzydziestych XX wieku Aborygeni byli traktowani przez białych osadników jako element australijskiej flory i fauny. Dopiero w 1984 roku przyznano im prawa obywatelskie.  Także ich sztuka była długo lekceważona, zdobyła uznanie i popularność dopiero w latach siedemdziesiątych.

Sztuka aborygeńska

Sztuka aborygeńska należy do jednej z najstarszych praktykowanych form sztuki. Jest ona ściśle związana z  religijnymi obrzędami i ceremoniami tego ludu. Kolory w sztuce aborygeńskiej to kolory natury: czerwień, brąz, kolor żółty i biały. Aborygeni wykorzystywali naturalne, dostępne w ich otoczeniu materiały: korę drzew, liście, kamienie, skalne ściany, malowali również na piasku oraz swoim ciele. Sztuka Aborygenów opiera sie na symbolach, odnosi się do mitycznych opowieści (tzw. Dreamtime), natury, otaczającego świata roslin i zwierząt. Tło aborygeńskich dzieł nigdy nie jest puste, składa się z kropek, lini i kresek tworząc abstrakcję.

Kropkowanie jest najbardziej charakterystycznym elementem sztuki aborygenskiej i właśnie jemu poświęciliśmy ten warsztat. Po krótkim wstępie zaczęliśmy tworzyć własne dzieła. Na początek przyjrzeliśmy się dokładnie symbolom. W tym celu przygotowałam tekturki z poszczególnymi symbolami, po kolei je sobie omówiliśmy, a później każdy z nas stworzył własne dzieło. Z takich tekturowych kartoników można również zrobić grę memory, można też bawić się w układanie i odgadywanie historyjek. Symbole aborygeńskiej sztuki są świetnym pretekstem do ćwiczenia małej motoryki i percepcji wzrokowej, moim dzieciom bardzo przypadły do gustu i cały czas są one elementem ich rysunków.

symbole aborygeńskie - zabawy dla dzieci symbole aborygeńskie - zabawy dla dzieci

Kropkowany kolaż

Potrzebne będą: czerwona, brązowa, biała, żółta farba, patyczki kosmetyczne, dwa kawałki tektury, nożyczki, samoprzylepny rzep

Wspólnie stworzyliśmy również kolaż. W tym celu poprzecinałam tekturowy prostokąt na mniejsze kawałki. Przy pomocy patyczków kosmetycznych i farb zakropkowaliśmy każdy kawałek tekturki. Na drugim kawałku tektury przygotowałam podkład z odrysowanymi elementami i poprzyklejałam rzepy na każdy z nich. W ten sposó powstał nam kolaż – puzzle.

kropkowany obraz - praca dla dzieci, sztuka aborygeńska
f6-008
kropkowany obraz - praca dla dzieci, sztuka aborygeńska
kropkowany obraz - praca dla dzieci, sztuka aborygeńska
kropkowany obraz - praca dla dzieci, sztuka aborygeńska

Kolejne dzieło wykonaliśmy współczesną techniką kropkowania – stworzyliśmy  kompozycję z plastikowych nakrętek po butelkach. Użylismy do tego dużego kawałka tektury i kleju na gorąco. Potraficie odgadnąć symbolikę naszego obrazu?

obraz z nakrętek - sztuka aborygeńska - praca dla dzieci

obraz z nakrętek - sztuka aborygeńska - praca dla dzieci
obraz z nakrętek - sztuka aborygeńska - praca dla dzieci

obraz z nakrętek - sztuka aborygeńska - praca dla dzieci

Bumerang

Nie mogliśmy obojętnie potraktować tego przedmiotu. Moi chłopcy przejawiają zamiłowania do wszelkiego rodzaju broni, bumerang ich oczywiście również zainteresował, chociaż współcześnie kojarzy się raczej z rodzajem sportu czy rozrywki. Bumerang to narzędzie używane przez Aborygenów do walki i polowań, oryginalnie tworzony z drewna, kształtem przypominający trochę banana. Co ciekawe, najstarszy na świecie bumerang znaleziono w Polsce, w Jaskini Obłazowej.  Jego wiek szacuje się na ponad 20 tysięcy lat, wykonany został z ciosu mamuta. My zrobiliśmy kilka swoich sztuk – kreatywnie.

Potrzebne będą: tektura, ołówek, nożyczki, farba, flmastry, taśma do ozdoby

bumerang - kreatywna praca dla dzieci
bumerang - kreatywna praca dla dzieci

Kończąc nasz warsztat polecam strony, które moga być bardzo przydatne w omawianiu tematu kultury Aborygenów:

  • Indigenous Australian art – artykuł na Wikipedi zawierający podstawowe informacje dotyczące sztuki aborygeńskiej, po angielsku, polska wersja niestety nie zawiera tylu informacji.
  • Blog o Australii – z przyjemnością czytałam posty, mnie szczególnie interesowało wszystko o Aborygenach
  • Opis symboli – strona dla podróżójących po Australi, mimo iż nie wygląda zachęcająco, to zawiera mnóstwo pomocnych informacji, ja szczególnie skorzystałam z opisu symboli wykorzystywanych w sztuce aborygeńskiej

symbole aborygeńskie      Capture7      Capture8

  • Symbole w sztuce aborygeńskiej – szablony – aby znaleźć szablony należy wpisać w wyszukiwarkę hasło (rezultaty będą po angielsku): aboriginal art symbols worksheet

Capture9           Capture10

Capture11

 

Jak zawsze zapraszam Was również do odwiedzenia wpisów innych uczestników projektu:

3 2 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świetlica szkolna
9 lat temu

Wygląda ciekawie :) A ile czasu mniej więcej zajmuje ułożenie mozaiki? I dla jakiej kategorii wiekowej byłaby najlepsza? :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

1
0
Would love your thoughts, please comment.x