Home Zabawywiedza o świecie Hawajskie lei i taniec hula
hawajskie lei - praca kreatywna

Hawajskie lei i taniec hula

0 komentarz

Charakterystyczne kwiatowe wieńce i girlandy oraz taniec hula to elementy kultury mieszkańców Hawajów, których po prostu w podroży po Ameryce Północnej (w ramach projektu Dziecko na Warsztat) nie mogliśmy ominąć.

Hawaje to najmłodszy stan w USA, jedyny położony wyłącznie na wyspach, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Jego rdzenni mieszkańcy to Polinezyjczycy, od których właśnie pochodzą taniec hula i lei. Obecnie zamieszkiwane są głównie przez imigrantów z Azji i rodowitych Amerykanów, odwiedzane przez licznych turystów. Niegdyś taniec hula oraz lei były elementami obrzędów i rytuałów sakralnych, dziś  wykorzystywane są głównie na rzecz przemysłu turystycznego.

HAWAJSKIE LEI

Potrzebne będą: papierowy talerzyk, krepina, nożyczki, biała taśma izolacyjna

Kwiaty do wieńców i girland lei można zrobić w przeróżnych barwach, ja wykorzystałam krepinę w perłowych kolorach. Wycięłam z niej paski o grubości ok.4 cm. Następnie zwinęłam po dwa paski krepiny formując kwiatek i końcówkę skleiłam taśmą. Z papierowego talerzyka wycięłam środek, tak że powstał podkład pod wieniec i tą samą taśmą dokleiłam naokoło przygotowane wcześniej kwiatki. Najpopularniejszym materiałem, z którego tworzy się lei, są kwiaty, ale nie tylko. Mogą to być różne liście, pnącza, muszle i inne. Każda z Hawajskich wysp miała swój charakterystyczny materiał, z którego tworzono lei i który stał się symbolem danej wyspy. Pierwotnie wykorzystywane było przy obrzędach sakralnych jako ofiara składana bóstwom. Wręcza się je również na znak szacunku, nie można odmówić przyjęcia lei. Lei jest symbolem miłości, przyjaźni i szacunku.

hawajskie lei - praca kreatywna hawajskie lei - praca kreatywna hawajskie lei - praca kreatywna hawajskie lei - praca kreatywna

hawajskie lei - praca kreatywna

Taniec Hula i Ipu

Hawajski taniec hula zdobył popularność na całym świecie. Można się go nauczyć w szkołach zwanych halau. Taniec hula tańczony jest przy akompaniamencie pieśni i był tańcem sakralnym. Jest wiele rodzajów tańca hula, towarzyszą mu również różne instrumenty jak na przykład ipu. Ipu to nic innego jak wydrążone tykwy (tropikalne rośliny z rodziny dyniowatych) wykorzystywane jako instrumenty perkusyjne. Dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie dłonią lub palcami w instrument. Ipu służyły niegdyś Hawajczykom jako naczynia na wodę. Zainspirowani Ipu stworzyliśmy instrumenty z butelek, wystarczy je ładnie ozdobić i po prostu wybijać rytm uderzając w dno – nasze podejście jest niesamowicie kreatywne.

Potrzebne będą: plastikowe butelki, sznurek, kolorowe markery

hawajskie ipu - praca kreatywna dla dzieci hawajskie ipu - praca kreatywna dla dzieci

hawajskie ipu - praca kreatywna dla dzieci

hawajskie ipu - praca kreatywna dla dzieci

0 0 votes
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x