Home Edukacja domowa Moje dzieci nie chodzą do szkoły – czyli o tym, co to jest edukacja domowa
Co to jest edukacja domowa

Moje dzieci nie chodzą do szkoły – czyli o tym, co to jest edukacja domowa

66 komentarzy

Moje dzieci nie chodzą do szkoły – prowadzę z nimi edukację domową. Kiedy wspominam o tym przy różnych okazjach, często spotykam się z niezrozumieniem ze strony mojego rozmówcy. Niektórzy od razu wyrażają swoje obiekcje i krytykę takiej formy edukacji. Jednak wiele wypowiedzi, które usłyszałam, świadczyło o tym, że moi rozmówcy nie mają żadnej wiedzy na ten temat, a swoje opinie budują na błędnych wyobrażeniach. Dzisiejszym postem chcę przede wszystkim dostarczyć informacji dotyczących edukacji domowej znanej powszechnie pod nazwą homeschooling i przybliżyć to zjawisko naszemu społeczeństwu. Mam również nadzieję, że informacje przeze mnie podane będą pomocne każdemu, kto chciałby taki rodzaj nauczania swoich dzieci rozpocząć. 

(Edit: Wpis napisałam w 2015r., jednak na początku roku 2017 edytowałam go i zmodyfikowałam tak, aby podane informacje były zgodne z nowymi przepisami, które weszły w życie we wrześniu 2017r.)

Mimo iż moi chłopcy są dopiero na początku edukacji szkolnej, to edukację domową prowadzę z nimi już trzeci rok (dwa lata zerówki i obecnie pierwsza klasa szkoły podstawowej), byliśmy związani z trzema szkołami, natomiast od roku jestem zaangażowana w prowadzenie i koordynowanie spotkań i zorganizowanych zajęć dla dzieci i rodzin z edukacji domowej na warszawskim Ursynowie. Dzięki temu poznałam bardzo dużo osób związanych z ED, zdobyłam wiedzę i doświadczenie, którym chętnie się podzielę :).

Co to jest i na czym polega edukacja domowa?

Edukacja domowa jest to forma kształcenia dziecka, w której odpowiedzialność za cały proces nauczania biorą na siebie rodzice (lub prawni opiekunowie), a nie szkoła. Dziecko musi być zapisane do szkoły, ale nie jest obecne na lekcjach. Cały proces kształcenia organizują mu rodzice. Nauczanie domowe może przybierać różne formy, wszystko zależy od danej rodziny. Warto zaznaczyć, iż rodzic nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego, aby prowadzić ED ze swoimi dziećmi.

Pamiętajmy też, że edukacja domowa nie polega na wyizolowaniu dzieci ze społeczeństwa i zamknięciu ich w domach. Takie dzieci funkcjonują w relacjach i grupach, ale poza systemem szkolnym.

Czy edukacja domowa jest w Polsce legalna?

ED jest legalna w Polsce, reguluje to Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe (art.37 punkt 1). Obowiązek szkolny w trybie edukacji domowej można realizować na każdym szczeblu: od zerówki, poprzez szkołę podstawową i gimnazjum, aż po szkołę średnią.
Do innych krajów, w których ED jest legalna i mocno zakorzeniona należą: Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Kanada oraz Australia.
Przykładowe państwa, w których ED nie jest legalna to: Niemcy, Szwecja i Holandia.

Jak zapisać dziecko do edukacji domowej

Od czerwca 2014 r. roku można zdecydować się na ED w każdym momencie trwania roku (wcześniej papiery musiały być złożone do 31 maja). Dziecko musi zostać zapisane do szkoły, pod której nadzorem przebiega nauczanie domowe. W praktyce wygląda to tak, że rodzic wybiera placówkę, do której chciałby zapisać dziecko, a następnie musi uzyskać zgodę dyrektora na takie nauczanie. Jeżeli dyrektor ją wyrazi, należy złożyć do szkoły następujące dokumenty:

 • podanie do szkoły
 • oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków do nauczania podstawy programowej
 • zobowiązanie do przystąpienia przez dziecko do obowiązkowego egzaminu rocznego
 • opinię z publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej

Opinia z poradni jest właściwie jedynym dokumentem, który wymaga ze strony rodzica trochę wysiłku. Cała reszta dokumentów powinna być wydana przez daną szkołę i wypełniona przez rodziców. Przykładowe wzory znajdziecie TUTAJ. Ale jeszcze chwilę zatrzymajmy się przy opinii.

Opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczy rozwoju dziecka, przygotowania szkolnego. Trzeba zaznaczyć, że jest to opinia, dokument ten nie ma w sobie mocy zabronienia czy zezwolenia na edukację domową. Bez niej dyrektor szkoły nie może wydać zezwolenia na nauczanie domowe. Opinię nalezy wyrobić na etap zerówki, następnie klas 1-3, później klas 4-8, a na końcu przy przechodzeniu do szkoły średniej, czyli na dany etap edukacyjny.

Po załatwieniu wszystkich wyżej wymienionych formalności dziecko podlega danej placówce, jednak nie uczęszcza na zajęcia, a proces jego edukacji zachodzi w domu lub w jakikolwiek inny sposób, który sami rodzice dziecku zorganizują. Szkoła jest odpowiedzialna za przeprowadzenie raz w roku egzaminu, rodzic za zrealizowanie z dzieckiem podstawy programowej, a dziecko ma obowiązek podejść do egzaminu. Istotny jest fakt, iż jeżeli dziecko nie zaliczy egzaminu, musi wrócić do tradycyjnego modelu nauczania.

Cały proces nie jest skomlikowany, poza samą decyzją przejścia na edukację domową, najważniejszym elementem jest wybór szkoły. Od dyrektora szkoły zależy, ile rodzice dostaną wsparcia (lub przeszkód), jak będą wyglądały egzaminy i ich zakres, czy dzieci będą miały możliwość korzystania z dodatkowych zajęć zorganizowanych przez szkołę. Dyrektor ma również prawo postawić dodatkowe warunki i wymogi jak np. egzamin semestralny.
Szkoły są mniej lub bardziej przyjazne nauczaniu domowemu, zdecydowana większość nie ma żadnego doświadczenia z taką formą edukacji. Istnieje również coraz liczniejsza grupa placówek, która ma przygotowaną specjalną ofertę dla dzieci z edukacji domowej. Więc zachęcam rodziców do poszukiwania placówki, która będzie spełniała ich oczekiwania. Trzeba tutaj wspomnieć o tym, że szkoła otrzymuje na dziecko w nauczaniu domowym miesięczną dotację w wysokości kilkuset złotych. Ustawowo określone jest, na co dotacje państwowe powinny być przeznaczone, dlatego warto rozmawiać z dyrektorem na temat wsparcia dla dzieci w edukacji domowej w postaci np. możliwości korzystania z dodatkowych zajęć. Według przepisów wsparcie ze strony szkoły może (ale nie musi) przybierać następującą postać:

1) prawo uczestniczenia w szkole w zajęciach

 • dodatkowych (nie wchodzących w sklad podstawy programowej)
 • zajęciach rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych
 • zajęciach prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
 • zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów
 • zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego

2) zapewnienie dostępu do:

 • podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych
 •  pomocy dydaktycznych służących realizacji podstawy programowej znajdujących się w zasobach szkoły –
  w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły;

3) udział w konsultacjach umożliwiających przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych

Dodam jeszcze, że wypisując dziecko z prywatnej szkoły, należy dotrzymać warunków w niej zawartych, jak np. okres wypowiedzenia umowy. Przy przeniesieniu dziecka z jednej szkoły do drugiej należy jeszcze odebrać kopię arkuszu ocen ze starej szkoły i dostarczyć do nowej. Jeżeli dziecko będzie spełniać obowiązek szkolny w innej placówce niż rejonowa, to należy poinformować o tym szkołę rejonową – w praktyce szkoły  między sobą przekazują takie informacje, rodzic nie musi tego robić.

 Gdzie można znaleźć informacje na temat edukacji domowej?

Wszystkich zainteresowanych tematem edukacji domowej czy szukających szkoły przyjaznej ED zachęcam do kontaktu z rodzinami prowadzącymi nauczanie domowe. One chętnie odpowiadają na pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Niżej podaję również linki do stron, gdzie można znaleźć informacje i kontakt do rodzin edukujących domowo oraz szkól przyjaznych edukacji domowej.

1. Strony o edukacji domowej
 1. Edukacja domowa;
 2. Edukacja domowa – szkoła podstawowa i zerówka;
 3. grupa, w której znajdziecie nas i wiele zaprzyjaźnionych z nami rodzin: Edukacja domowa Ursynów
2. Szkoły posiadające ofertę dedykowaną edukacji domowej (są to szkoły, w których albo osobiście znam osoby prowadzące daną placówkę, albo znam rodziny korzystające z jej oferty)
3. Książki o edukacji domowej

1.”Edukacja domowa w Polsce”                                                      2.”Edukacja domowa. Edukacja przyszłości.”
Redakcja: Paweł i Marzena Zakrzewscy                                          Wiesław Stebnicki
Źródło zdjęcia:http://www.edukacjadomowawpolsce.pl/             Źródło zdjęcia:http://www.fijor.com/

Edukacja domowa w Polsce - książka                                                                             Edukacja domowa. Edukacja przyszłości. - książka

5 1 vote
Article Rating

zobacz

Subscribe
Powiadom o
guest

66 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vanilla Island
9 lat temu

A co z umiejętnościami socjalnymi? Jak przygotowujesz dzieci do wejścia w grupę, gdzie mogą spotkać w przyszłości różnych ludzi, z którymi będą musiały współpracować, chociaż mogą to być osoby kierujące się zupełnie innymi wartościami ,niż znają z domu? Taka sytuacja może się pojawić np. w pracy. Czy to nie jest tak, że szkoła przygotowuje nas przede wszystkim do takich spotkań i odnajdywania się w trudnych sytuacjach w grupie? Jak wykształcić u dziecka takie umiejętności, ucząc je w domu?

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  Vanilla Island

Może do Stanów nie będę się odnosić, tam zupełnie inaczej wygląda życie społeczne niż w Polsce. Jeżeli chodzi o edukację domową, to to, że dzieci nie są w szkole, nie znaczy, że w ogóle nie mają mozliwości rozwijania kompetencji społecznych. Poza budynkiem szkoły istnieje mnóstwo możliwości ich budowania. Faktem jest, że nie jest to takie oczywiste jak u dzieci szkolnych i czasami wymaga celowego, zamierzonego działania rodziców, aby takie sytuacje stworzyć – jednak nie znaczy to, że edukacja domowa z góry oznacza wyizolowanie. Moi chłopcy przez ostatni rok mieli regularne kilkugodzinne zajęcia i spotkania w grupie 3 razy w tygodniu… Czytaj więcej »

Vanilla Island
9 lat temu

Rozumiem te argumenty, ale nie jestem do końca przekonana, bo jednak czym innym jest zabawa na placu zabaw, a czym innym tworzenie wspólnego projektu na lekcję historii. W szkole sytuacja jest bardzo szczególna – jest element rywalizacji, odpowiedzialności, drużynowa aktywność fizyczna, wycieczki z noclegiem, w dużej grupie. A dzieci są różne. Są przyjaciele, ale są też wrogowie. To sytuacja na co dzień, z którą trzeba sobie jakoś poradzić. Nie mniej, tego rodzaju umiejętności społeczne, dzieci mogą zdobyć pewnie nie tylko w szkole, ale i poza nią, jeżeli odpowiednio się postarać.

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  Vanilla Island

Zabawa na placu zabaw to tylko element życia moich dzieci. Moi chłopcy mają regularne spotkania – zajęcia edukacyjne z innymi dziećmi w grupie, gdzie również pracują nad projektami, To było moim świadomym celem w naszej edukacji domowej, żeby taką grupę moim dzieciom stworzyć. Obserwując dzieci w ED mogę zaświadczyć też o tym, że nie potrzebna jest struktura szkoły, żeby te elementy, o których Pani mówi się pojawiły. Moi chłopcy chodzą na basen w grupie z innymi dziećmi z edukacji domowej, mają zajęcia ruchowe tak samo w grupie z innymi dziećmi z ED, projekty też, chociaż w przypadku ED dzieci bardzo… Czytaj więcej »

Aneta
Aneta
4 lat temu

czy płaci Pani szkole czesne?

pedagogpisze.pl
9 lat temu

W
Hiszpanii, Niemczech, Holandii podobnie jak we Francji edukacja domowa jest legalna. Jednak może być
prowadzona tylko w przypadku złego stanu zdrowia dzieci. Bardzo się cieszę, że powstał ten wpis, bo niestety wiedza Polaków jest znikoma a uprzedzenia i stereotypy bardzo duże.

Angelika Booher
9 lat temu

Myślę, że skoro prawo dopuszcza edukację domową tylko dla dzieci ze złym stanem zdrowia, to nie możemy mówić o legalnej edukacji domowej, tylko o tym, że istnieje rozwiązanie inne niż szkoła dla dzieci, które znalazły się w wyjątkowej potrzebie. W Polsce odpowiednikiem tego jest indywidualny tok nauczania i jest to coś innego niż edukacja domowa.
Dziękuję, mam nadzieję, że tekst będzie pomocny, chociaż mam świadomość, że edukacja domowa dotyczy stosunkowo bardzo małej grupy odbiorców, to jednak warto mówić, że istnieje taka możliwość.

pedagogpisze.pl
9 lat temu

W Polsce mamy ITN ze względu na problemy zdrowotne. W Niemczech z tego co się orientuję jest nauczanie domowe (kiedy nauczyciel przychodzi do chorego dziecka do domu) a dodatkowo rodzic może podjąć się prowadzenia edukacji domowej sam, właśnie ze względu na stan zdrowia a w innych przypadkach (w Niemczech) zabrania edukacji domowej nawet pod karą pozbawienia praw rodzicielskich i umieszczenia dziecka w ośrodku opiekuńczym. Wiele źródeł w Internecie podaje, że edukacja domowa w Niemczech nie jest legalna, ale czytając raporty w języku niemieckim można zauważyć, że bardzo często mówi się o zasadnicznym wykluczeniu edukacji domowej, ale jest możliwie jej dopuszczalna… Czytaj więcej »

Angelika Booher
9 lat temu

Czyli morznaby rzec, że ED nie jest legalna poza małymi wyjątkami :). Dzieki, to są ciekawe informacje.

pedagogpisze.pl
9 lat temu

W sumie można :)

Kasia
9 lat temu

Ja sama nie czuję się na siłach, aby uczyć moje dziecko w domu… Uważam jednak, że taka alternatywa dla dzieci i rodziców jest bardzo fajnym rozwiązaniem, a zapewne niejedno dziecko uczone w domu zyskuje na tym bardziej niż rówieśnik w szkole…

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  Kasia

ED nie jest odpowiednia dla każdego, ale na pewno jest to propozycja godna rozpatrzenia i niosąca za soba ogoromny potencjał :)

dannymelnick
dannymelnick
6 lat temu

może głpuie pytanie ale skąd materiałay brałaś nt fizyki/chemii, jak to u Was wyglądało . jestem typową humanistką, mogę prosić o jakies linki tu do bloga takie ogólnikowe o programie nauc zania jaki przybraliście? dziękuję

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  dannymelnick

Na razie zrobiliśmy etap edukacji wczesnoszkolnej – klasy 0-3 więc fizyka, chemia szczególnie nie była nam potrzebna. Zakres materiału dokładnie rozpisany otrzymaliśmy ze szkoły, do której chłopcy byli zapisani. Każda szkoła przyjazna edukacji domowej i mająca dużo doświadczenia udostępnia rodzicom takie materiały, egzaminy są stworzone na ich podstawie, więc nie ma niespodzianek. Ja generalnie pracowałam z chłopcami w klasie 1-3 na podręcznikach i ćwiczeniach wydawnictwa WSiP „Tropiciele”

dannymelnick
dannymelnick
6 lat temu

bardzo dziękuję !

Anna - Tygrysiaki.pl

Bardzo ciekawy post i jeszcze ciekawsza dyskusja. Sama nie planuję uczyć dzieci w domu, bo nie czuję się na siłach. Jednak biorę taką opcję pod uwagę. Najpierw sprawdzę jak daje sobie radę szkoła, a potem ewentualnie zajmę się sama edukacją moich dzieci. Pozdrawiam :)

Angelika Booher
9 lat temu

Dziękuję :), jest wiele osób, które decyduje się na ED właśnie z tego względu, że w szkole coś nie tak poszło, dobrze że jest taka opcja, chociaż oczywiście życzę dzieciom w szkole samych powodzeń i pozytywnych doświadczeń :)

Katarzyna O
9 lat temu

Gdybym mogła nie pracować, to kto wie, być może zdecydowałabym się na taką formę nauki dla mojego synka.

Angelika Booher
9 lat temu
Reply to  Katarzyna O

Osobiście uważam, że jest to jedna z wad edukacji domowej, wielu twierdzi, że ED jest tania, ale ja nie podzielam tego zdania, ponieważ rodzinę musi być stać na to, żeby utrzymać się z jednej pensji, niestety znam wiele osób, które chociaż bardzo chcą, to jest to dla nich poprzeczka nie do przeskoczenia. Pozdrawiam :)

Angelika Booher
9 lat temu

Moje dzieci, które nie chodzą do szkoły mają kolegów, rywalizację, zabawę i wykształconych pedagogów, chociaż to ostatnie tylko w niewielkim zakresie :) więc proszę mi uwierzyć, nie zabieram żadnego z tych elementów z ich życia. Jeżeli chodzi o drugie zdanie, to jest to Pani przypuszczenie, może przeczucie, natomiast nie ma to potwierdzenia w rzeczywistości, badania pokazują, że dzieci w ED otrzymują wykształcenie na bardzo wysokim poziomie i świetnie sobie radzą z egzaminami, na studiach i w życiu zawodowym, także nie ma się czego obawiać. Sama w tym roku miałam okazję rozmawiać z rodzicami, którzy wychowali dzieci w edukacji domowej, teraz… Czytaj więcej »

Buba
Buba
9 lat temu

Mamy polskich maturzystów w tym systemie, więc jednak da się przygotować dzieci/młodzież do egzaminów zewnętrznych (czasem z pomocą z zewnątrz, ale jednak bez pomocy szkoły).
W Niemczech ED nadal jest nielegalna.

Anna Grabowska-Krupa

a ja ostatnio dość intensywnie myślę o edukacji swojej starszej córy (na razie ma 4 lata)… marzy mi się edukacja domowa z nią (tzn. teraz na ile mogę staram się z nią przerabiać różne tematy, tym bardziej, że jest to bardzo ciekawe dziecko, które o wszystko się dopytuje… ) aczkolwiek nie wiem jak to połączyć z pełnowymiarową praca na etacie i to mnie trochę martwi… Ola jest inteligentnym dzieckiem, już nie tylko panie w przedszkolu zwróciły mi na to uwagę i szczerze powiedziawszy boję się, że „normalna” szkoła zdusi w niej tą jej naturalną ciekawość świata…

Angelika Booher
9 lat temu

W ED piękne jest to, że ta ciekawość zostaje :), mam nadzięję, że uda się Wam, z etatową pracą może być trudno, ale ja uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych i przy odpowiedniej determinacji wszystko można :). Trzymam kciuki!

Anna Grabowska-Krupa

ja właśnie zastanawiam się powoli nad zmianą pracy, ewentualnie godzin pracy i w sumie mam kilka opcji (i trochę czasu by to wszystko przemyśleć, poza tym na razie jeszcze jestem na macierzyńskim)… generalnie pracuję jako grafik w drukarni (druk u nas idzie 24h na dobę, mamy pracę dwuzmianową) więc albo mogę pracować tylko na drugą zmianę tj. od 14 do 22 (do tej pory chodziłam jedynie od 6 do 14, bo tak mi pasowało,pomimo, że reszta grafików pracuje od 8 do 16), albo mogę próbować zmienić pracę na pracę zdalną albo pół zdalną (będąc w ciąży miałam nawet taką propozycję… Czytaj więcej »

Angelika Booher
9 lat temu

Super, że masz trochę możliwości jeżeli chodzi o pracę, wydaje mi się że większość rodziców edukujących domowo i pracujących, pracuje właśnie z domu. Szkoły demokratyczne rzeczywiście mają różne opinie, jednym odpowiadają, innym nie :), słyszałam głosy, że na początku różnie bywa.., ale osobiście nie mam doświadczenia, mi nie do końca odpowiada ich filozofia :). Ja weszłam we współpracę ze szkołą prywatną i dzieci mają 2 razy w tygodniu zajęcia po 3,5 godziny specjalnie stworzone dla ED :).

Angelika Booher
9 lat temu

Przy dwóch pełnych etatach wydaje mi się niemożliwe prowadzić samemu z dzieckiem ED, chociaż wydawało mi się, że są rodzice na grupie fb, którzy mówili, że im się udaje, jednak sama osobiście nie znam takich przypadków. Jest też możliwość bycia w ED i zatrudnienia samemu lub grupą z innymi rodzinami kogoś do dzieci – więc wydaje mi się, że można by w tym kierunku pomyślęć, wszystko kwestia determinacji :) Sama rozmawiałam kilka razy z rodzicami zainteresowanymi właśnie taką opcją, ze względu na to, że nie chcieli rezygnować z pracy, ale też nie chcieli posłać dziecka tradycyjnie do szkoły. Oczywiście niektórzy… Czytaj więcej »

Iwona
Iwona
8 lat temu

Właśnie taka forma powstaje na Bielanach, Grupa dzieci uczona domowa w tzw. Akademii – nazywa się to AKADEMIA DOBREJ EDUKACJI :)

Angelika Booher
8 lat temu
Reply to  Iwona

Dziękuję za informację i życzę powodzenia. Mam pytanie, gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat?

Kinyak
8 lat temu

Czy jest (formalna) możliwość, że dzieci większość materiału przyswajają w domu, jednak chodzą do szkoły na poszczególne lekcje? Pozdrawiam.

Angelika Booher
8 lat temu
Reply to  Kinyak

Może zaistnieć taka możliwość w trybie edukacji domowej, jeżeli rdzic dogada się z daną szkołą i dyrektor wyrazi zgodę na uczęszczanie dziecka na wybrane lekcje. Słyszałam o takich przypadkach :)

Kinyak
8 lat temu

Dziękuję za info!

Angelika Booher
8 lat temu
Reply to  Kinyak

Proszę bardzo :)

gość
gość
8 lat temu

Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka, w której studiuję, od nowego roku akademickiego będzie prowadzić studia podyplomowe – „Edukator domowy”. Nie tylko dla absolwentów pedagogiki, także dla absolwentów innych studiów I i II stopnia czy jednolitych magisterskich. O, tutaj można poczytać o tych studiach: http://warszawa.wspkorczak.eu/wawa-oferta/podyplomowe/trzysemestralne/edukator-domowy-guwerner-3-semestralne

Angelika Booher
8 lat temu
Reply to  gość

Dziękuję za informację :)

Angelika Booher
8 lat temu

W ustawie jest napisane, że wymagana jest opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej, nie jest sprecyzowane w zapisie ustawy, jaka to ma być poradnia. (Ustawa o Systemie Oświaty art. 16 ust.10) W słowniczku ustawy jest szersze wyjaśnienie – musi być to poradnia wpisana do rejestru publiczna lub niepubliczna o uprawnieniach poradni publicznej.

Piotr Motrenko
7 lat temu

Czy mogłaby Pani polecić jakąś konkretną poradnię w Warszawie? Najlepiej na Ursynowie, ale lokalizacja nie ma większego znaczenia

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Piotr Motrenko

Chodzi Panu o poradnię niepubliczną? Od wrześia 2017 roku będą obowiązywać opinie tylko z poradni publicznych a te działają według rejonu – więc trzeba się zgłosić do tej, której jest przypisana szkoła, w której chcą Państwo realizować obowiązek szkolny dziecka. Jeżeli szukacie prywatnej – niepublicznej, to proszę napisać do mnie maila – podam namiary :) : dzieciakiwdomu@hotmail.com

jola
jola
7 lat temu

dzień dobry! Proszę o radę, może pomoc, może poparcie, a może nie… Mam 11 letniego syna w 5 klasie. Poza szkołą ogólną wożę go do szkoły muzycznej w pobliskim miasteczku. Mieszkamy pod Warszawą i chodzi do państwowej szkoły ogólnej w małej miejscowości. Obie szkoły zajmują tyle czasu, że nie ma go na nic innego, głównie ze względu na dojazdy. Jest mądry – do czwartej klasy zawsze miał w obu szkołach świadectwo z biało-czerwonym paskiem. Mądra bestia :) No i zaczynam się zastanawiać nad nauczaniem domowym. Środowisko w szkole ogólnej jakie jest, każdy wie. Złe zachowania, uczniowie, którym wolno więcej, dzieci… Czytaj więcej »

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  jola

Witam serdecznie, powiem tak: warto spróbować. Przejście na edukację domową nie jest skomplikowanym procesem, tak naprawdę jest bardzo proste. Bardziej mentalnie trzeba się przygotować, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oczywiście, że masz szansę na sukces :), w dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy jest bardzo ułatwiony i jest wiele możliwości, żeby sobie poradzić z samym materiałem. Także, jeżeli rzeczywiście widzicie wartość w takiej formie edukacji, to warto spróbować, bo inaczej nigdy się nie dowiecie, czy to dla Was. Do dzieła :)

B.
B.
7 lat temu

Witam,

Moja córka uczęszcza do drugiej klasy gimnazjum (od tego roku). W szkole sobie radzi, lecz codzienne interakcje z rówieśnikami sa dla niej bardzo trudne. Jest bardzo wrażliwa, coraz częściej przychodzi do domu z płaczem. Wyjaśnia mi ze nie wytrzymuje w szkole, ze dzieci wyzywają ją od 'grubych świń’ itd. Mowi, ze ma dosyć konfliktów, kłótni i bezpodstawnego obrażania jej. Na ogół jest to bardzo miła dziewczynka, według wychowawczyni zawsze stara sie współpracować i każdego ucznia szanuje i lubi.

Moje pytanie brzmi: Czy psycholog wydał by w tym przypadku odpowiednie dokumenty do szkolenia domowego?

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  B.

Witam serdecznie, edukacja w domu nie jest decyzją psychologa, tylko rodziców, to od Państwa zależy czy dziecko będzie w edukacji domowej czy nie. Potrzebna jest opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej, jednak nie ma ona w sobie mocy zabronić czy zezwolić na edukację domową, to jest tylko opinia. Zgodę na edukację domową wydaje dyrektor placówki, do której się Państwo zgłoszą i jeżeli placówka nie ma żadnego doświadczenia z edukacją domową, to dyrektor może kierować się przy podejmowaniu decyzji treścią opini z poradni, jednak nie musi. Jeżeli zdecydowała by się Pani zapisać córkę do szkoły, która ma już duże doświadczenie z… Czytaj więcej »

K
K
7 lat temu

Witam,
mam pytanie. Czy można zrezygnować z nauczania w przedszkolu tj. zerowka w ciągu roku szkolnego. Mój syn posiada opinie z poradnik o ED. Uczęszczał do przedszkola od września ale postanowiliśmy zrezygnować. Czy nie ma żadnych przeszkód? Pani dyrektor nie posiada wiedzy na ten temat. Proszę o odpowiedź.
Bardzo dziękuję.

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  K

Witam serdecznie, tak możecie. Jest tu taka sama standardowa procedura, jak w przypadku dzieci szkolnych. Składacie podanie do dyrektora o przyjęcie dziecka do nauczania w trybie edukacji domowej, na co dyrektor musi wyrazić zgodę. W naszej grupie ed mamy sporą liczbę dzieci zerówkowych :)

ewel
ewel
7 lat temu

Witam serdecznie, Jestem studentką pedagogiki i obecnie zajmuję się do pisania pracy magisterskiej na temat edukacji domowej. Poszukuję chętnych rodziców, którzy zgodziliby się na wypełnienie kwestionariusza ankiety do mojej pracy. Chciałabym zająć się tą tematyką gdyż uważam, że jest to forma edukowania dzieci coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce. Jest to zjawisko niezwykle ciekawe dla mnie jako pedagoga, ale również jako mamy. Drodzy rodzice, gdyby ktoś z Państwa był chętny do udzielenia takiej formy pomocy i wkładu w poszerzanie wiedzy na temat edukacji domowej również od strony naukowej bardzo proszę o odpowiedź. (Mój adres e-meil: ewel.84@o2.pl). Pozdrawiam serdecznie wszystkich rodziców, którzy… Czytaj więcej »

Dorota
Dorota
7 lat temu

Witam ,
Napisała Pani, że w Niemczech ED jest nielegalna. My mieszkamy w Niemczech i zastanawiamy się nad nauczaniem naszej córki w domu, oczywiście po polsku i z pomocą polskiej szkoły. Czy orientuje się Pani czy istnieje taka możliwość? Czy w takiej sytuacji Niemcy mogą zaprotestować, że dziecko nie chodzi do niemieckiej szkoły? Dodam , że córka ma obywatelstwo tylko polskie.

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Dorota

Witam serdecznie, powiem szczerze, że nie wiem, czy jest możliwe w ten sposób prowadzenie edukacji domowej mieszkająć w Niemczech i w jakim stopniu wymagałoby to obchodzenia przepisów. Nie znam osobiście żadnej rodziny będącej w takiej sytuacji, nie chciałabym też wprowadzić Państwa w błąd.

Agnes
Agnes
7 lat temu

Witam! Mieszkam w Angli moj syn tutaj chodzi do 1 klasy chociaz ma dopiero 6 lat od wrzesnia chcialabym aby nadal chodzil tutaj do szkoly a w polsce objąć systemem szkoły domowej. Czy orientuje się Pani czy to mozliwe? Chcemy wrócić do Polski ale jeszcze nie znamy dokładnego terminu i niechcialabym żeby miał jakieś braki w nauce.

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Agnes

Witam :), do tej pory było to możliwe, jednak w związku z reformą systemu edukacji zostały wprowadzone również zmiany dotyczące edukacji domowej, a w tym rejonizacja dla edukatorów domowych na skalę województwa. Oznacza to, że rodzić decydując się na edukację domową musi zdecydować się na szkołę, która znajduje się na terenie województwa, w którym mieszka. W rezultacie Polacy mieszkający za granicą utomatycznie tracą możliwość prowadzenie edukacji domowej, ponieważ nie mieszkają w kraju. Niestety!

Arek
Arek
7 lat temu

Witam serdecznie, a czy jeżeli dziecko uczęszcza obecnie po trzeciej klasy szkoły podstawowej w Polsce i np chcielibyśmy na rok zabrać je za granicę też przy założeniu, że tam w Hiszpanii nie pójdzie w ogóle do szkoły, czy w takim przypadku edukacja domowa jest możliwa, czy spotkała się Pani z sytuacją gdzie tylko część roku szkolnego np 3-4 miesiące są realizowane w ramach edukacji domowej a pozostały czas na miejscu w polskiej szkole i czy istnieje możliwość, iż dyrektor po prostu uzna, iż w jego szkole nie ma edukacji domowej i co wtedy można zrobić ? dziękuje z góry za… Czytaj więcej »

Angelika Booher
7 lat temu
Reply to  Arek

Witam, dyrektor może zdecydować o nieprzyjęciu dzieci do edukacji domowej, w takim przypadku trzeba poszukać innej szkoły – zdecydowanie odradzam próbę dostania się do szkoły, której pracownicy są negatywnie nastawieni do ed, bo oni przygotowują egzamin, który dziecko musi zaliczyć :) Do tej pory była taka możliwość, żeby edukować dzieci w domu w polskim systemie i jednocześnie przebywać za granicą – jednak po reformie edukacji przepisy zostały zmienione i została wprowadzona do edukacji domowej rejonizacja na poziomie województwa – to znaczy, że rodzice muszą znaleźć szkołę dla dziecka na terenie województwa, w którym mieszkają. Więc teoretycznie Polacy mieszkający n stałęza… Czytaj więcej »

Angelika Booher
7 lat temu

Patrząc na waszą sytuację, edukacja domowa tymczasowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem :), życzę powodzenia na rozmowie z dyrektorem :)

Magdalena Cieśluk
Magdalena Cieśluk
7 lat temu

Witam serdecznie!
Jestem studentką Pedagogiki i mam pytanie czy ma Pani typowe ćwiczenia dla dziecka różniące się od tych typowo szkolnych. Musimy przeprowadzić zajęcia na podstawie edukacji domowej dla naszej grupy. Albo sposoby na rozluznienie dziecka między wykonywanymi zadaniami. Dziękuję za odpoowiedz

Angelika Booher
7 lat temu

Właściwie to nie :) Zastanawiam się, czy istnieją typowe zajęcia dla edukacji domowej – chyba nie. Edukacja domowa to bardzo indywidualna sprawa i sposób uczenia się bardzo zależy od danej rodziny i jej stylu życia. Jedni mnóstwo czytają, inni cały czas podróżują, inni robią w domu lekcje typowo szkolne (to raczej rzadkość), jeszcze inni korzystają z niezliczonej ilości warsztatów edukacyjnych. To raczej jest inny styl życia niż sam rodzaj ćwiczeń. Czasami dzieci szybko robią zadania w tradycyjnym podręczniku, żeby zaliczyć program, a resztę dnia spędzają na czym chcą, swoich pasjach i zainteresowaniach. Ja generalnie staram się unikać w nauczaniu ćwiczeń… Czytaj więcej »

stanisław
stanisław
6 lat temu

Hmm a jakie egzaminy musi zdać dziecko które uczy się w domu? Tylko te na koniec czy trzeba by chodzić na każdy sprawdzian przez cały rok ?

stanisław
stanisław
6 lat temu
Reply to  stanisław

I jeszcze jak wygląda nauka w praktyce ? Dostaje się zakres rzeczy które dziecko powinno się nauczyć czy całą książkę ? Czy w ed można odebrać podręczniki szkolne ? (Chodzi o darmowe podręczniki i ćwiczenia które szkoła daje na początku roku)

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  stanisław

Nauka w praktyce wygląda różnie – wszystko zależy od rodziców i dzieci. Generalnie dzieci w ed zobowiązane są opanować podstawę programową. Jeżeli są szkoły, które mają doświadczenie w ed, to przeważnie rodzic dostaje od nich zakres materiału wymagany na egzaminie. Tak, dzieci ed mogą dostać podręczniki z dotacji, w naszej szkole w tym roku otrzymują.

stanisław
stanisław
6 lat temu

Dobra dziękuje Pani bardzo :)

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  stanisław

Bardzo proszę :)

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  stanisław

Nie, tylko jeden na koniec :) MOżna umówić się ze szkołą na wczesny termin i mieć z głowy dużo wcześniej :)

Rafaella Rafaela
Rafaella Rafaela
6 lat temu

Witam, czy ED jest możliwa w Liceum? Czy np. jeżeli moja córka chcę chodzić do liceum USA korzystając z ED Stanów mieszkając w Polsce, jest to możliwe?

Angelika Booher
6 lat temu

Tak, ed możliwa jest w liceum :) Jeżeli dziecko mieszka na terenie Polski, to jest zobowiązane do realizowania obowiązku szkolnego w Polsce. O możliwości i warunkach spełniania tego obowiązku za granicą mówi Art 36 ust. 10. Artykuł 36 ust.10 Ustawy Oświatowej mówi: Obowiązek, o którym mowa w art. 31 ust. 4, obowiązek szkolny i obowiązek nauki mogą być spełniane również przez uczęszczanie odpowiednio do przedszkola lub szkoły: 1) za granicą, w tym na podstawie umów międzynarodowych lub porozumień o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej lub w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej; 2) przy… Czytaj więcej »

Aldona
Aldona
6 lat temu

myślę też że w przypadku bardzo trudnej sytuacji szkolnej dziecka, wielu traum itp. warto mu zapewnić ed. nie wiem czemu autor tego wątka o tym nie pomyślał: https://www.eporady24.pl/znecanie_sie_nad_dzieckiem_przez_kolegow_z_klasy_co_zrobic,pytania,8,114,4493.html dla mnie to oczywsite że trzeba ratować dziecko i jego psychikę!

Piotr Borowski
6 lat temu

W Anglii jest łatwiej z edukacją domową. Poza tym grupy rodziców często uczą nawzajem swoje dzieci. W szkole Angielskiej jest bardzo mało materiału np. z Historii – dzieci przez całą szkołę uczą się tylko o Henryku VIII. Ja uczę grupę dzieci Historii Polski :)
https://soundcloud.com/historia-dla-dzieci

Angelika Booher
6 lat temu
Reply to  Piotr Borowski

W Stanach też są popularne grupy wspólnie uczące dzieci, oni są bardzo dobrze zorganizowani, duże domy również ułatwiają takie inicjatywy :)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Zaakceptuj Czytaj więcej

66
0
Would love your thoughts, please comment.x