Ulubione kolory

Ulubione kolory

Segregowanie przedmiotów według ulubionych kolorów – przed Wami bardzo prosta i szybka w przygotowaniu aktywność dla malucha :).

Potrzebne będą: dwie kartki w ulubionych kolorach dziecka, przedmioty o zabarwieniu identycznym jak papier

Chyba wszyscy rodzice przechodzą etap, kiedy ich dziecko jest zafiksowane, tudzież zakręcone (myślę, że jak najbardziej pozytywnie) na wybrane przez niego otaczające kolory. W naszym domu ten okres trwa już jakiś czas. Moja prawie dwuletnia córeczka bardzo często kieruje się właśnie kolorem podczas wyboru konkretnej przytulanki, książki, pojemniczka na przekąski czy ubrania. Ten jeden z najprostszych sposobów segregacji kolorów jest doskonałym wprowadzeniem (porządkowaniem) świata odcieni dla tak małego dziecka.

W dzisiejszej zabawie zadaniem dziecka jest umiejscowienie zabawek na właściwych kartkach, kryterium doboru jest oczywiście kolor :). Opcjonalnie można zalaminować kartki, wtedy nie ulegną szybkiemu zniszczeniu i będzie można wykorzystywać je wielokrotnie, np. dodając kolejne kolory.

Warto wiedzieć: W świat barw wprowadzamy dziecko stopniowo. Od najmłodszych lat malec powinien uczestniczyć w aktywnościach, które przybliżą mu kolory wokół (kolorowe książeczeki, naklejki, zabawki, gry). Już dwulatek odróżnia barwy od siebie, nadal jednak ma problem z świadomym ich nazywaniem. Około trzeciego roku życia dziecko powinno rozpoznawać i nazywać cztery podstawowe kolory ( zielony, żółty, czerwony i niebieski). Znajomość barw ułatwi dziecku komunikację zarówno wtedy, kiedy samo będzie np. opisywać dany przedmiot, jak również pomoże mu w odbiorze komunikatów z zewnątrz (np. zakazy wejścia, światła dla pieszych).

segregowanie według koloru - zabawa dla dzieci
segregowanie według koloru - zabawa dla dzieci
segregowanie według koloru - zabawa dla dzieci
segregowanie według koloru - zabawa dla dzieci
segregowanie według koloru - zabawa dla dzieci

Żona. Mama trójki. Z zawodu i z zamiłowania nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie pełnoetatowa mama zainspirowana życiem rodzinnym i kreatywną edukacją.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Google+
Google+
0Email this to someone
email
Tags: kolory