Liczby parzyste i nieparzyste

Liczby parzyste i nieparzyste

Dzisiaj pokażę Wam do czego jeszcze wykorzystaliśmy nasze matematyczne pomoce – nakrętki i karty z liczbami. Przy ich pomocy pokazałam chłopcom, ponownie wzorując się metodą Montessori, co to są liczby parzyste i nieparzyste.

Potrzebne będą: liczmany (u nas nakrętki po butelkach 55 sztuk), karty z liczbami, 2 karteczki z napisami „liczba parzysta”, „liczba nieparzysta”

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od ułożenia kart liczbowych wraz z nakrętkami. Z tak przygotowanym zestawem zaczęłam od pokazania, co to są liczby parzyste. Wskazałam na nakrętkę przy liczbie jeden i powiedziałam:
„Jedna nakrętka – nie ma pary”
Zakryłam cyfrę jeden. Przeszłam do cyfry dwa:
„Jeden, dwa – dwie nakrętki, jest para”
Zostawiłam odkrytą. I tak kontynuowałam do czterech, po czym poprosiłam, żeby Samuel dokończył. On od razu załapał o co chodzi i zakrył wszystkie te, które nie miały pary. Odkryte leżały same liczby parzyste. Wtedy powiedziałam:
„To są liczby parzyste, czyli takie które mają parę”.
W ten sam sposób przedstawiłam chłopcom liczy nieparzyste.

Jako drugie ćwiczenie chłopcy mieli koszyk z nakrętkami i liczby, które musieli odpowiednio rozłożyć pod kategorie: liczby parzyste lub liczby nieparzyste. Daniel zrobił to automatycznie, natomiast Samuel rozkładał sobie nakrętki i liczył, czy jest para, czy nie.

Jak już pisałam, uwielbiam matematykę metodą Montessori, bo niesamowicie dobrze obrazuje zjawiska matematyczne. Dlatego opieram się na niej przy przeprowadzaniu tego typu zajęć z chłopcami. Podglądam montessoriańskie zajęcia dostępne na Youtubie, aby dokładnie wiedzieć, jak dany materiał jest przedstawiany. Najczęściej korzystam z TEJ STRONY.

A.

liczby parzyste i nieparzyste - lekcja dla dzieci

liczby parzyste i nieparzyste - lekcja dla dzieci

liczby parzyste i nieparzyste - lekcja dla dzieci

liczby parzyste i nieparzyste - lekcja dla dzieci

cyfry 1-10 - szablon                      cyfry 1-10 - szablon                      cyfry 1-10 - szablon

POBIERZ SZABLON                                              POBIERZ SZABLON                                        POBIERZ SZABLON

liczby parzyste,nieparzyste - napisy szablon

POBIERZ SZABLON

Spodobał Ci się tekst? Podziel się z innymi...
Share on Facebook1Tweet about this on TwitterPin on Pinterest914Share on Google+0Email this to someone
Tags: nakrętki