Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze na dwóch kółkach?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze na dwóch kółkach?

Możemy cieszyć się już piękną, wiosenną pogodą i tym samym spędzać coraz więcej czasu z naszymi dziećmi na dworze. W zeszłym roku o tej porze miałam zadanie – nauczyć moich chłopców (wtedy 4 i 5,5 lat) jeździć na dwóch kółkach na rowerze. Wiedziałam, że jest to cenna umiejętność dla ich rozwoju, dlatego zależało mi, żeby ten proces rozpocząć. Jednak zaczęłam spontanicznie, w zupełnie nieprzemyślany sposób. Wiem, że dla wielu z was problem nie istnieje, ale też pewnie znajdą się ci, którzy z mojego doświadczenia będą mogli skorzystać i dla nich jest ten post :)

Tradycyjnie: asekuracja dziecka przy pomocy prowadnika

Chłopcy dostali swoje pierwsze rowery na gwiazdkę – były to rowery na 4 kółkach o rozmiarze kół 16″ (dla Daniela) i 12″ (dla Samuela) – to był nasz podstawowy błąd, przed którym dzisiaj z pasją ostrzegam rodziców :).
Po kilku miesiącach jazdy na czterech kółkach przyszedł czas na ten poważny, kolejny etap – naukę jazdy na dwóch kółkach. W tym celu zdjęliśmy boczne kółka i przymocowałam kij do roweru – zrobiłam to intuicyjnie, była to właściwie jedyna znana mi metoda nauki jazdy na rowerze dwukołowym. Wyszliśmy na dwór, ja biegłam za rowerem trzymając kij, podczas gdy Daniel próbował złapać równowagę. Dodam, że nie miałam odpowiedniego sprzętu. Efekt był następujący: dwa złamane kije, obydwoje zniechęceni i zrezygnowani, a ja dodatkowo wykończona towarzyszącymi tej metodzie sprintami z elementami ćwiczeń siłowych :). Po 40 minutach polegliśmy na polu walki, wróciliśmy do domu, a nasz cel został nieosiągnięty.

Zdesperowana poszłam po poradę do „google”. Najpierw znalazłam specjalne prowadniki do roweru. Jednak nadal nie uśmiechało mi się biegać za rowerem.

Cudotwórczy rowerek biegowy

Okazało się, że najczęściej wspominanym sposobem na naukę dziecka jazdy na dwóch kółkach był rowerek biegowy – czyli rowerek bez pedałów, na którym dziecko odpycha się nogami. Teraz bardzo popularny, kiedyś robił na mnie raczej dziwne wrażenie. Ale, kiedy zaczęłam czytać, okazał się być bardzo wartościowym produktem. Jest on przeznaczony dla małych dzieci – już półtoraroczne i dwulatki mogą na nim jeździć. Uczy on takiego brzdąca utrzymywania równowagi, także w większości przypadków automatycznie przechodzi na rower dwukołowy. Można go kupić w dwóch rozmiarach kół: 10″ i 12″. Są też droższe modele posiadające w zestawie pedały, które później można zamontować.

Taka metoda wydała mi się zdecydowanie najłatwiejsza, postanowiłam spróbować. Weszłam na Allegro i zamówiłam najtańszy i największy, jaki znalazłam (70zl), wiedząc, że tylko przez krótką chwilę będziemy go używać. Daniel był już trochę za duży na tego typu pojazd i musiałam go do niego zachęcić. Ale argument, że to pomoże mu bardzo szybko nauczyć się jeździć, jak starsze dzieci, od razu zadziałał. A oto efekty:

Daniel jeździł na nim 3 dni po około 40 minut i po tym czasie od razu przesiadł się na zwykły rower nie mając żadnego problemu z utrzymaniem równowagi. U Samuela cały proces trwał 10 dni.

Dzisiaj zachęcam każdego rodzica z małym dzieckiem do zakupu rowerka biegowego, a kiedy widzę rodziców kupujących rowerki na czterech kółkach, muszę się mocno powstrzymywać, aby nie ingerować w sytuację. O jak dobrze, że mogę pisać bloga :).

Uważam, że rowerek biegowy to obowiązkowy sprzęt dla dziecka w wieku 3 lat, a nawet i dwuletniego. Mam taką listę produktów sprawdzonych na dany wiek dziecka, które polecam zaprzyjaźnionym mamom i tenże jest właśnie jednym z nich :) Rowerków biegowych jest na rynku multum, także nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem tego Wam odpowiadającego.

Dodam, że chłopcy mają przyjaciela, który nie dał się już przekonać do rowerka biegowego i w jego przypadku bardzo pomogła hulajnoga na dwóch kółkach, z której od razu przeszedł na rower. Także tym z Was, przed którymi jeszcze to wyzwanie stoi, życzę, aby Wasze dzieciaki szybko i bez bólu dla nich i dla was tę umiejętność zdobyły. Koniecznie podzielcie się z nami Waszym doświadczeniem.

!!! Nie zapomnijcie o kasku, bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze!!!


jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze na dwóch kółkachjak nauczyć dziecko jazdy na rowerze na dwóch kółkachjak nauczyć dziecko jazdy na rowerze na dwóch kółkach

Kochani, wpis zawiera linki afiliacyjne co oznacza, że jeżeli zdecydujecie się na zakup proponowanych produktów, ja otrzymam niewielki procent od dokonanej sprzedaży, co nie ma wpływu na cenę, jaką Wy płacicie. Korzystując z podanych linków, wspieracie moją blogową działalność, za co Wam ślicznie dziękuję :)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Tags: sportowe