Szorstkie literki

Szorstkie literki

Jesień to nie tylko zabawa, ale także nauka. O tej porze roku praca w szkołach nabiera tempa. My też pilnie pracujemy. Dziś pokażę Wam jedną z wielu pomocy dydaktycznych, których używam z Danielem i Samuelem – szorstkie literki, a dokładnie moja wersja szorstkich literek.

Potrzebne będą: papier techniczny, papier ścierny w dwóch kolorach, klej

Wykonanie szorstkich liter jest dosyć czasochłonne, ale można to robić etapami. Najpierw potrzebujemy szablony liter w odpowiedniej czcionce i wielkości (Elementarz2 – można ją pobrać z Internetu / wielkość 420), drukujemy je, wycinamy, odrysowujemy (jako szklane odbicie) na tylnej stronie papieru ściernego i ponownie wycinamy. Do wykonania spółgłosek użyłam czarnego papieru ściernego, a do samogłosek pomarańczowego. Tak powstałe litery przyklejamy na papier techniczny.
Przy wprowadzaniu literek należy dokładnie pokazać dzieciom kierunek ruchu palcem oraz pamiętać o prawidłowym nazywaniu liter. Nigdy nie mówimy np. „es” tylko krótko „s”, zamiast „ef” mówimy „f” itd.

!!! Gotowe do wydrukowania szablony są już dostępne na naszym blogu w oddzielnym poście TUTAJ. Do wykonania liter należy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego (im większy numer oznaczenia, tym papier jest drobniejszy). Na cały alfabet powinny wystarczyć 2 arkusze na samogłoski i 7 arkuszy na spółgłoski.

Warto wiedzieć: Standardowe szorstkie litery to jedna z podstawowych pomocy edukacyjnych metody Montessori, stosowana przy wprowadzaniu liter, nauce pisania i czytania. Dziecko wodzi palcem po danej literce, co pozwala mu zapamiętać jej kształt wieloma zmysłami (jednocześnie wykonuje ruch ręką, wodzi wzrokiem po literce i odczuwa pod palcem jej szorstką fakturę). Litery wykonane są z delikatnego, szorstkiego papieru przymocowanego do drewnianej deseczki. Samogłoski są w kolorze czerwonym, a spółgłoski w niebieskim. Zgodnie z metodą Montessori najpierw wprowadza się dziecku małe literki, a później wielkie, ponieważ powszechnie do pisania oraz w druku stosuje się małe litery. Jeżeli chodzi o rodzaj czcionki, to można kupić literki z czcionką pisaną lub drukowaną, którą wybrać zdania są podzielone. Gotowy zestaw kosztuje około 350zł.

W naszej wersji szorstkich liter zdecydowałam się na czcionkę pisaną, ponieważ jest to wstępny etap nauki pisania i uczenia się kształtu liter. Osobiście wprowadzam od razu literę małą i wielką, dodatkowo pokazuję chłopcom wersję drukowaną. Uczą się zatem czterech wersji jednej litery. Daniel w wieku 5 lat i Samuel 3,5 nie mieli żadnego problemu z zapamiętaniem tylu informacji.

A.
szorstkie literki szorstkie literki szorstkie literkiszorstkie literkiszorstkie literkiszorstkie literkiszablon literek pisanych

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Tags: dotyk, litery